Spojení městského stylu života s lokálními historickými a kulturními kořeny. Právě takový designový koncept charakterizuje rodinný apartmán v centru Tel Avivu.
Široká městská třída Ben Gurion Boulevard směřuje centrem Tel Avivu až k přístavu a k úchvatným písečným plážím. Bulvár nese jméno prvního izraelského premiéra, jenž před více než půl stoletím žil v jednom z okolních domů. Tato slavná budova už dnes slouží jako historické muzeum, a nikdo ji proto trvale neobývá.
Lákavých rezidenčních příležitostí na známé izraelské třídě přesto stále existuje mnoho. Weisel Apartmen je příkladem jedné výborně využité příležitost na Ben Gurion Boulevard.
Původní uspořádání bytu, který se nachází ve starším bytovém domě z roku 1957, zahrnovalo nepravidelný půdorys s mnoha nevítanými výklenky, tmavými zákoutími a nepraktickou úhlopříčnou chodbou.
V roce 2015 proto přišla na řadu rekonstrukce pod vedením studia Dori Interior Design. Úpravy třípokojového bytu o velikosti 110 čtverečních metrů trvaly tři a půl měsíce.
Během této doby nechali designéři na přání investorů odstranit téměř všechny předělové stěny, čím eliminovali množství nepotřebných nik na naprosté minimum a nechali vyniknout otevřený prostor. Apartmá se hned od vstupní haly dělí na dvě křídla, z nichž jedno je čistě soukromé a druhé je určeno pro společné aktivity rodiny.
Privátní zóna se skládá z manželské ložnice s vlastní koupelnou na zvýšené a efektně podsvícené platformě, dětského pokoje a jedné další separátní koupelny. Společenská část bytu spojuje obývací pokoj s jídelnou a kuchyní. K této zóně nenápadně přiléhá pracovna, kterou od zbytku interiéru odděluje pouze prosklená přepážka.
Už tak prostorný interiér ještě navyšuje možnosti obytného prostoru o přilehlou terasu s luxusním venkovním sezením přímo nad bulvárem, který probíhám pod ním. Mimo hlavní obytný interiér leží mashrabiya, důležitý aspekt designu interiéru. „Mashrabiya je architektonický prvek typický pro islámskou architekturu.
Přechod mezi vnitřníma venkovním prostorem byl vyvinut, aby zajišťoval přísun denního světla a venkovního vzduchu a zároveň i dostatek soukromí v interiéru,“ vysvětluje vedoucí projektu Dori Redlich a jedním dechem doplňuje: „Původně byla mashrabiya schována za starými okenicemi. Některé byty v domě je dokonce nechaly zatarasit pomocí interiérových zdí.
TEXT: Klára Beščecová, FOTO: Dori Interior Design
Kontakty: Dori Redlich architects (návrh a realizace), Tashur 1 St., Netanya, Israel, www.dori-design.com