16 chytrých tipů na zahradu

Chcete sdílet tento článek?

Mít zahradu je jako vlastnit kousek ráje. Je to místo, kde se můžete plně realizovat, odpočívat a trávit příjemné chvilky. Se zahradou se dá doslova čarovat a přizpůsobit si ji k obrazu svému. Stačí jen vědět, jak na to.

Dům a zahrada k sobě neodmyslitelně patří

Jste-li vlastníkem domu se zahradou, přízemního bytu se zahrádkou, máte chalupu se zahradou nebo jste si jen pronajali pozemek v zahrádkářské kolonii, stojíte před otázkou, jak se postavit k péči o zahradu. Chcete z kousku soukromé zeleně vytvořit místo, kde se budete cítit příjemně? Není nic jednoduššího, než si představit vysněný výsledek a postupně se k němu propracovat.

Nevíte, co se zahradou? Zkuste naše tipy a zamilujte se do zeleného prostoru

V následujících bodech si jistě najdete to, co zrovna potřebujete – tip, který vás inspiruje nebo poradí, jak to s tou zahradou vlastně máte udělat. Pojďme na to.

1) Styl zahrady

Promyslete si, jaký styl by vaše zahrada měla mít. Chcete zahradu okrasnou, užitkovou, pečlivě stylizovanou zahradu s anglickým trávníkem, zahradu s volně rostoucí trávou, zahradu, kde bude jak trávník, keře, stromy, tak i záhonky? Chtěli byste zahradní pergolu, zahradní jezírko, skalku nebo bazén?

2) Vizualizace zahrady

Pokud si nevíte rady s tím, jak by měla zahrada vypadat, oslovte odborníky jako jsou ve společnosti Zahradní specialista, kteří vám pomohou a připraví pro vás návrh zahrady ve 2D nebo 3D vizualizaci a postarají se i o realizaci a údržbu zahrad.

3) Váš čas

Zahradu tvořte podle toho, kolik času jí budete moci věnovat. Pokud víte, že máte málo času, vsaďte spíše na bezúdržbovou zahradu, kde jen občas posekáte trávu nebo zastřihnete větve u stromů a keřů. Pokud můžete zahradě věnovat času více, je jen na vás, kolik rostlin a zahradních prvků si pořídíte.

4) Pracovní oděvy na zahradu

Jestli ve vás dřímá kutilská duše, můžete si vše na zahradě udělat sami. Ale pozor. Vždy si na práci vemte vhodné pracovní oděvy. Najdete je v nabídce TOMIS CZ. Víte, jak je nepříjemné, když zatloukáte hřebíky a bouchnete se kladivem do prstu, který nechrání pracovní rukavice? Nebo když natíráte, rýpete se v hlíně nebo uklízíte nepořádek a zašpiníte se? Pracovní montérky a další oblečení na zahradu jako jsou pracovní trička, šortky, mikiny nebo bundy jsou zkrátka nepostradatelné. Dnes už se vyrábějí nejen pánské, ale i krásné a stylové dámské montérky.

5) Dominantní prvek na zahradě

Dejte zahradě nějaký výrazný prvek. Může se jednat o solitérní vzrostlý strom poskytující stín, kamennou zídku, zahradní pergolu, pestrý květinový záhon, sochu nebo třeba okrasné kameny. Materiály na zahradu volte v souladu s typem zahrady a s jejím umístěním. Používejte typ kamenů, který se vyskytuje v dané lokalitě, sázejte typické dřeviny a rostliny. Ideální je, aby zahrada zapadla do stylu daného kraje. Ve městech bývají k vidění moderní zahrady, na venkově užitkové zahrady s dřevěnými prvky.

6)  Vyžití pro děti

Přizpůsobte zahradu dětem. Právě ony využijí zeleň na maximum a budou mít radost, když jim pořídíte dětské pískoviště, na strom pověsíte houpačku na zahradu, postavíte zahradní domek nebo sestavíte klouzačku. Určitě pořiďte dětem i dětské montérky a zapojte je do práce. Holčičky vám rády pomohou sázet semínka, trhat plody a starat se o květiny. Kluky zase zaměstnejte v dílně, kde mohou něco šroubovat, natírat nebo rozebírat. Nejen, že se zabaví, ale budou se rozvíjet v manuální činnosti a naučí se něco nového.

7) Místo pro odpočinek

Zeleň je skvělá hlavně proto, že uvolňuje mysl. Nezapomeňte si tedy na zahradě vytvořit svůj odpočinkový koutek, kde se vám bude dobře relaxovat. Může jít o kryté místo mezi keři, zahradní houpačku v klidnější části zahrady nebo zastřešenou dřevěnou pergolu, kam se budete moci schovat, když prší.

8) Nábytek na zahradu

Zahradní nábytek volte tak, aby zapadl do stylu zahrady. Dřevěný zahradní nábytek je krásný na pohled, ale vyžaduje péči a není tolik odolný povětrnostním vlivům. Plastový nábytek na zahradu je odolnější, ale obliba plastu není zrovna veliká. Kovový zahradní nábytek není choulostivý a pokud k němu pořídíte voděodolné látkové sedáky, budete mít nejen pohodlné, ale i odolné posezení. Dnes se nejvíce uplatňuje lehký hliník nebo různé slitiny. Velmi moderní jsou zahradní pohovky, křesla, servírovací stolky a zahradní houpačky.

9) Barvy, laky a nátěry

Na zahradě je občas potřeba něco natřít, ať už z ochranného nebo estetického důvodu. Prodejce barev a laků Lakmarket myslí na každého zahrádkáře a v nabídce tak najdete jak barvy na dřevo v různých odstínech, tak barvy na kov, barvy na zahradní nábytek i další nátěry. K moderním odstínům dnes patří bílá, šedá, jemně zelená nebo béžová.

10) Bylinky

Vysaďte si bylinky, které jsou nejen krásné, ale využijete je i při vaření. Levandule, máta, mateřídouška, šalvěj, tymián, rozmarýn, bazalka, pažitka, koriandr, kerblík, majoránka, oregáno nebo stévie – všechny tyto krásné rostlinky vás okouzlí svými vůněmi i chutí. Nejlepší je, že bylinky jsou dobré i pro vaše zdraví. Většina z nich působí proti různým neduhům a pomáhá při léčbě chorob.

11) Trávník

Starejte se o trávník. Vyplatí se vám to. Na jaře trávník provzdušněte vertikutátorem, dosejte místa, která jsou po zimě holá a trávník pohnojte. Při sekání myslete na to, že je lepší, když trávu nebudete sekat až k zemi. Pokud nechcete v létě trávník zalévat ručně, pořiďte si automatické závlahové systémy.

12) Květiny po celý rok

Květiny – bez nich by zahrada nebyla zahradou. Je krásné, když zahrada kvete po celý rok. Kombinovat můžete kvetoucí stromy, keře a rostliny. Pokud správně vyberete druhy, které kvetou v různou dobu, budete mít vždy zahradu plnou barev od brzkého jara až do pozdního podzimu. Na jaře kvetou sněženky, bledule, narcisy, hyacinty, tulipány, koniklece, lomikameny, šeříky nebo zlatice. V létě vám vykvetou plaménky, hortenzie, divizny, slunečnice, většina bylinek, rozrazil, kosatce, třapatky, šanta, růže, kopretiny nebo třezalky. Podzim vám zkrášlí třapatky, rozchodníky, ocúny nebo okrasné trávy.

13) Kompost

Abyste využili zahradu opravdu naplno, určitě kompostujte. Založení kompostu je otázkou chvilky. Buď si můžete postavit vlastní kompostér nebo si můžete nějaký pořídit v obchodě. Pak už jen stačí přidávat posečenou trávu, rostlinné zbytky z kuchyně, skořápky vajec, naštěpkované větve, kůru ze stromů, kávovou sedlinu, skořápky ořechů, občas trochu hlíny, pilin, dřevěný popel a brzy máte kompost jedna radost. Pokud nechcete čekat na vytvoření kvalitního kompostu moc dlouho, použijte urychlovač kompostu.

14) Oživení zahrady

Přilákejte na zahradu život. Rozmístěte v různých částech pítka pro ptáky, krmítka, ptačí budky, vysaďte kvetoucí rostliny a vytvořte skalky. Uvidíte, jak zahrada brzy ožije a vy budete moci sledovat veselé švitoření ptáků, bzučení včel a čmeláků a hemžení ještěrek. Dobrým způsobem, jak vytvořit prostor pro různé živočichy je i tzv. mozaikové sečení trávy, kdy posekáte vždy jen část zahrady a ve zbytku vysoké trávy se mohou schovávat brouci, žabky, slepýši a další živočichové.

15) Bezpečí

Přemýšlíte, jak zabezpečit dům a zahradu? Zahradní sekačky, traktůrky, kola v zahradním domku i cennosti v domě by mohly přilákat zloděje. Kromě plotu a kvalitních zámků na zahradní domky a garáže si nainstalujte kamerový systém. Ten na vaši zahradu dohlédne v době, kdy budete v práci nebo na dovolené. Kamery můžete dokonce napojit na zabezpečovací systém v domě a můžete tak mít pod dohledem úplně vše. Nejlepší je, pokud instalaci bezpečnostních kamer a bezpečnostního systému svěříte bezpečnostní agentuře. V TOP security mají s montáží dlouholeté zkušenosti a dokáží vám poradit, co bude ideální právě pro zabezpečení vašeho domu a zahrady.

16) Akce s rodinou a přáteli

Žijte v zahradě. Kde jinde můžete uspořádat grilování s přáteli, piknik, dětskou oslavu nebo rodinnou večeři, než právě na zahradě. Když už máte tolik prostoru, využijte ho a sdílejte ho s těmi, které máte rádi.

Nalaďte se na vlnu odpočinku

Vybrali jste si z našich tipů na zahradu? Ať už se chystáte zakládat novou zahradu nebo vás čeká renovace zahrady, nenechte se odradit tím, že vám něco nevyroste, nevykvete nebo že trávník není úplně dokonalý. Zahrada má být především místem, kde vám bude dobře. Udělejte si šálek kávy, nalijte si sklenku vína, sedněte si a nechte se unášet klidem. Zaposlouchejte se do šumění listů, ševelení větru nebo zurčení vody. Poslouchejte zpívání ptáků, bzučení včel, štěkání psa od sousedů nebo jemný ruch z ulice. Začtěte se do oblíbené knihy. Odpočívejte. Vše ostatní počká.

Další zajímavé články