Lust for Eden-jiná kolekce Hanuše Lamra

Chcete sdílet tento článek?

Šperkař, designér a sochař Hanuš Lamr představí na letošním přehlídce Designblok 2019 vskutku netradiční instalaci s názvem Lust for Eden. Ti, kteří očekávají od Hanuše primárně novou kolekci šperků, budou jistě překvapeni velkou mírou důrazu na sochařské objekty. Kolekce Lust for Eden jako zhmotnění méně zažité idey ráje je společným projektem Hanuše Lamra a Zary Wildmoons, jejíž velkoformátové fotografie budou hrát v expozici významnou roli. Autorem instalace je Kryštof Kaplan. Instalaci Lust for Eden najdete v Superstudiu Designbloku (Průmyslový palác, holešovické výstaviště, stánek E14) od 17. do 21. října 2019.

Určitou představu ráje a z něho vyplývající dokonalosti si každý nosíme v sobě. I když existují jisté archetypy a zažité stereotypy, přesto jej vnímáme alespoň v některých momentech rozdílně. Touha po ráji, ať už si pod tím každý představuje cokoliv, zůstává vysoce aktuální i pro budoucí generace.

Soustředili jsme se na člověka, na nás. Každý den jsme se uzavírali do sebe a přemýšleli o tom, co nás pohání jít životem. Šperky, a především objekty ze stejnojmenné kolekce jsou raw, tedy záměrně nedokonalé, stejně jako jsme i my sami. Jsou to rostliny a plody z naší pozemské zahrady Eden. Krása totiž nespočívá v dokonalosti, ale životě samém, od mládí do stáří. Proto jsou mé rostliny a ovoce popraskané nebo odkvetlé, a přesto díky bronzové proměně krásné,“ říká Hanuš Lamr.

K odlití jednoho z ikonických symbolů ráje do bronzu inspiroval Hanuše nález granátového jablka na dovolené před několika lety. Jablko ho zaujalo tím, že naprosto nesplňovalo požadavky na dokonalost – bylo už puklé a černé. To ho přimělo k zamyšlení právě nad objektivitou dokonalosti, po které podvědomě neustále toužíme, ale každý ji vnímáme jinak. Tento nález tak můžeme symbolicky považovat za prvotní myšlenku nové kolekce a také instalace na letošní přehlídce Designblok 2019.

V rámci expozice Lust for Eden najdou své místo rovněž další objekty odkazující
ke křesťanským i předkřesťanským symbolům, jako je vinný hrozen, včelí plástve nebo netřesk (sempervivum). Z materiálů budou zastoupeny především bronz, stříbro, kameny, sklo nebo skoryl – černý turmalín umístěný do kříže na stylizovaném oltáři.

Instalace Kryštofa Kaplana propojuje téma letošního Designbloku (Future – Budoucnost) s námětem nové kolekce Hanuše Lamra „Lust for Eden“ pomocí kombinace různorodých materiálů a symbolů. „Oltář se stolem Páně vychází z klasické barokní kompozice, ale vytvořen je ze zbytků průmyslových materiálů a vysloužilého nábytku z 50. let 20. století. Modelace plastických prvků oltáře připomíná barokní drapérii, a doplňuje se tak s klenutým igelitovým stropem. Namísto svatých obrazů jsou dosazeny citylighty s 12 střídajícími se fotografiemi Zary Wildmoons s ikonickým tématem vyhnání z ráje. Celek působí jako temná vize post-religionismu uctívajícího modly rostlin, hub, včelích pláství a dalších přírodnin ve světe, kde už téměř nic živého není. Kanonizace přírody je však vytvářena pomocí odpadů a materiálů, které její zánik zapříčinily,“ vysvětluje Kryštof Kaplan.

Křest kolekce LUST FOR EDEN na Designbloku 2019

Křest nové kolekce se uskuteční v neděli 20. října od 19:00 za účasti Hanuše Lamra a Terezie Kovalové, která speciálně pro tuto příležitost zahraje novou skladbu.

Přijďte se přesvědčit o tom, že i nedokonalost může být krásná, stejně tak u člověka jako v každém kousku přírody. Jste srdečně zváni!

Kde: Superstudio Designbloku, Průmyslový palác, Výstaviště Holešovice, stánek E14

 

HANUŠ LAMR

Designér a tvůrce osobitých šperků Hanuš Lamr (1976) je absolventem Ateliéru sochařství kovu a šperku pod vedením V. K. Nováka na pražské VŠUP. Absolvoval profesní stáže v Izraeli a v Německu, v současnosti žije a tvoří v Praze. Jeho dílo je zastoupeno v mnoha sbírkách soukromých sběratelů i kulturních institucí, např. v Uměleckoprůmyslovém muzeu v Praze. V roce 2011 byl osloven Ministerstvem zahraničních věcí ČR a vytvořil speciální brož pro Madeleine Albright. V roce 2014 představil Lamr svou práci na prestižním veletrhu luxusních šperků a hodinářství Inhorgenta v Mnichově.

U příležitosti 200. výročí založení Národního muzea a jeho znovuotevření po náročné opravě a zároveň 100. výročí založení Československé republiky vytvořil v roce 2018 pro tuto prestižní instituci diadém s názvem Sbírka. Dílo bylo k vidění na zdejší unikátní výstavě 2 x 100, představující veřejnosti 200 nejvýznamnějších a nejzajímavějších sbírkových předmětů. Po jejím skončení se stalo součástí stálých sbírek Národního muzea. Této cti se Hanuši Lamrovi dostalo jako jedinému žijícímu umělci.

Jeho celoživotní inspirací je příroda, pro svou práci nejčastěji volí stříbro, zlato, drahé kameny a také syntetickou pryskyřici s práškovými pigmenty. Rád tyto materiály používá neomezeně, experimentuje s nimi a vzájemně je propojuje. To je velmi dobře vidět v jeho kolekcích Crassulaceae, Fructus, Pisum, Coniferum, Folklor nebo Sacré Coeur. Součástí této kolekce je i šperk Srdce republiky vytvořený speciálně
ke 100. výročí založení Československa. www.hanuslamr.com
@hanuslamr #hanuslamr
#lustforeden

Zara Wildmoons

Zara je art-fashion, portrétní a umělecká fotografka a konceptuální umělkyně. V současnosti pracuje a žije v ateliéru v budově bývalé továrny v Praze na Smíchově, ale můžete ji zastihnout i v Londýně, Paříži nebo Miláně. Původně vystudovala grafický design a věnovala se mu. Rok žila v San Franciscu. Po návratu ze Spojených států do Prahy v roce 2017 se začala naplno věnovat fotografii. Vystavuje, publikuje v magazínech a spolupracuje na uměleckých projektech. Působí jako lektorka a přednáší o fotografii a pojetí umění, účastní se fotografických festivalů i konceptu PechaKucha Night, Designblok apod. Dvakrát za sebou vybral italský VOGUE její fotografie pro Photo VOGUE FESTIVAL v Miláně. V únoru 2019 ji VOGUE Italia zařadil do VOGUE TALENTS.

Kryštof Kaplan

Napětí mezi stabilitou a dynamikou, klidem a nebezpečím, mezi organickou a anorganickou podstatou hmoty, mezi jejími kvalitami jako je tíha a lehkost, tvrdost a měkkost, pružnost či pevnost, stejně jako mezi ustálenou funkcí objektů a jejím popřením – to jsou témata, kterými se sochař Kryštof Kaplan (1987) systematicky zabývá již od dob svých studií na pražské AVU v ateliéru Socha II. u profesora Jindřicha Zeithammla, kde následně působil jako asistent. Kryštof Kaplan dvakrát získal ateliérovou cenu AVU. Vystavuje od roku 2009 – mj. sochařský ateliér J. Zeithammla, (A)VOID Gallery, Galerie AVU, Artbanka Museum of Young Art (AVU v AMoYA, Veletržní palác NGP, RED Gallery London, DOX aj. Je spoluzakladatelem kapely Vložte kočku, která v roce 2014 obdržela cenu Anděl v kategorii elektronické hudby. Úspěšně působí i v rámci hudební dvojice Kaplan Bros. (s bratrem Cyrilem).

Tento článek je obchodním sdělením
Další zajímavé články