Designový skvost vetknutý do skály
Citlivý přístup tvůrců ke krajině vyjadřuje členění hmoty stavby na jednotlivé moduly. Připomínají bílé krychlové domky rozeseté po skalnatých úbočích.
Stínění chrání dům před sluncem a zároveň před pohledy z ulice. Je ovládáno automatickým systémem, jenž reaguje na sluneční záření nebo na dálkové ovládání.
Svislé lamely jsou vyrobeny ze dřeva accoya (jde o acetylačním způsobem upravené dřevo borovice Radiata Pine). Jejich pootočením se zastíní velké skleněné plochy.
Vjezd do podzemí je ohraničený mohutnými železobetonovými a kamennými zdmi. Vrata osvětlená LED pásy se spouštějí ovladačem, který vlastní pouze majitelé vily.
Nekonečný bazén s přelivovou hranou dokonale splývá s hladinou Středozemního moře. Designová lehátka od Paoly Lenti lákají k odpočinku.
Citlivý přístup tvůrců ke krajině vyjadřuje členění hmoty stavby na jednotlivé moduly. Připomínají bílé krychlové domky rozeseté po skalnatých úbočích.
Uliční fasáda je uzavřená. Její povrch tvoří bílá betonová stěrka a lamely ze dřeva accoya. V pozici kolmo na průčelí kreslí na fasádu stíny, sklopením o 90° vytvoří neprostupnou stěnu.
Do ulice působí stavba záměrně nenápadně. Stěny z pohledového betonu, vyrobeného z bílého cementu, a bíle pojednaný plot skrývají luxusní rezidenci.
Hradba je ze stejného materiálu jako stínicí žaluzie na fasádě. Šikmo sestavené lamely zabraňují kolemjedoucím řidičům nahlížet do zahrady.
Horizontální tvar rezidence o zastavěné ploše 1285 m² zdravě narušuje vertikálně řešené zastínění, které ladí i s rastrem plotu a vchodových vrat.
Čisté zelené plochy trávníků nenarušuje žádná zbytečná zeleň, odpovídají minimalistickému konceptu vily.
Přes náročnost stavby byly zachovány původní stromy. Unikátní jsou staleté olivy na zahradě sousedící s uliční zónou.
Architekt a designér v jedné osobě Ramon Esteve navrhl stavbu snů a doplnil ji svými designovými kousky, například venkovní jídelnu židlemi Faz (Vondom).
Terasu z bílé betonové stěrky narušují obdélníkové plochy trávníku. Nekonečný obzor poskytuje majitelům vily ideální výhled spojený s relaxací ve venkovním bazénu.
Pohodlné sofa je od značky Living Divani. Vysoké čalouněné sedáky jsou ideální pro odpolední odpočinek po koupeli.
Voda přelévající se přes hranu nekonečného bazénu je zadržována ve sběrné nádrži, kam se zároveň svádí dešťová voda. Odtud jsou pak čistou, filtrovanou vodou zásobovány oba bazény.
Skleněné zábradlí tvoří neviditelné hranice, nebrání tak výhledům do krajiny. Architekt ho použil jak na terase, tak na balkonech v druhé úrovni rezidence.
Stůl s mramorovou deskou dominuje minimalistické jídelně. Obklopují ho židle podle návrhu Jaimeho Hayóna, pod stropem se vznáší lustr od Achillea Castiglioniho (Flos).
Na pracovní kuchyňský ostrůvek s designem mramoru navazuje snídaňový stůl z masivního dřeva.
Velkorysá sedací souprava od Paoly Lenti v obývacím pokoji pokračuje v další modifikaci na terase. Podtrhuje tak pocit plynoucího prostoru.
Salon s rohovým oknem láká k výhledům na Středozemní moře. Pohodlí a pozvání k relaxaci nabízejí křesla s podnožkou od značky Vitra (Lounge Chair & Ottoman, Charles & Ray Eames).
Moderní koupelna má zvýrazněné linie světlenými pásy. Autorem umyvadla zapuštěného v masivní desce je Ramon Esteve (Porcelanosa).
Transparentní schodiště nechává do suterénu prostoupit denní světlo, večer je pak aktivováno LED osvětlení, napojené na inteligentní systém domácnosti.
K salonu přiléhá knihovna, do které je přístup posuvnými dveřmi. Okna zastiňují lamely ovládané automatikou.
Bazén v suterénu spolu se saunou slouží v době nepříznivého počasí k relaxaci obyvatel vily. Průhled masivní železobetonovou zdí je zasklený bezpečnostním lepeným sklem.
Okno do vodní nádrže na terase je originálním prvkem, který vtiskuje prostředí suterénu ráz výjimečnosti.

Designéři si stále kladou vyšší cíle, jak skloubit podmínky pro pohodlný život s dokonalým architektonickým výrazem. Příkladem toho je i hypermoderní rezidence na pobřeží Středozemního moře.

Nádherný pozemek s neskutečnými výhledy a téměř neomezené prostředky klientů umožnily vybrat si architekta na výsost povolaného. Je jím Ramon Esteve, vůdčí osobnost architektonického Estudia a také jeden z designérů světoznámé značky Vondom.

Stavba o zastavěné ploše 1 285 m² je zakomponována na vrcholu skalnatého kopce, nad tyrkysově zbarvenou mořskou zátokou. Dokonale využívá topografii a v souladu s terénem ji tvoří terasovitě sestupující bloky.

Do ulice se jeví jako dvoupodlažní, směrem k moři se otevírají první a druhé nadzemní podlaží, zčásti také suterén s bazénem a technickým zázemím. Směrem k moři ji chrání mohutné kamenné zdi.

Kámen místní provenience je použitý také na opěrných zídkách stupňovité zahrady.

Luxusní rezidenci Casa Sardinera charakterizují tři moduly ohraničené betonovými zdmi, svírajícími s dlouhou uliční stěnou různé úhly. Vytvářejí tak lichoběžníkové základny neboli půdorysy zmíněných bloků.

Mohutné předsazené horizontální desky mezi první a druhou úrovní překrývají velké lodžie otevřené směrem k terase, jež je obrácená k moři. Podélné fasády působí protikladně, uliční část je uzavřená, je chráněná dřevěnými žaluziemi, vyrobenými ze dřeva accoya.

Stínění chrání dům před sluncem a zároveň před pohledy z ulice. Je ovládáno automatickým systémem, který reaguje na sluneční záření, stejně jako na dálkové ovládání.

Naopak fasáda obrácená k moři je otevřená, tvoří ji velké skleněné plochy, povrchy stěn jsou z leštěného betonu. Sjednocujícím prvkem pro exteriér je bílá barva, zdálky textura bílého dřeva není vidět a člověk by řekl, že jde o monolit. Žaluzie jsou patrné až z malého odstupu.

V přízemí jsou umístěny obývací místnosti. Jde o plynoucí řadu odpočinkových zón, zčásti oddělných a zčásti propojených společnou otevřenou komunikací. V každém ze tří lichoběžníkových modulů je v patře umístěna ložnice s příslušenstvím a terasou.

Prosklení rohovými okny rozšiřuje obzor, poskytuje nádherné výhledy na moře i pobřeží.

Schodiště působí jako sochařský prvek, průsvitné stupně ze skla propouštějí přirozené světlo do suterénu, kde kromě parkovacích ploch jsou situovány pokoje pro hosty, tělocvična, sauna a vnitřní bazén.

Železobetonové vany bazénů jsou vertikálně posunuty tak, že koupající se jedinec v suterénu vidí prosklenou stěnou vodu v bazénu na venkovní terase.

Minimalistický interiér nechává vyniknout nábytku vyrobenému na zakázku, který navrhoval autor celého projektu Ramon Esteve. Prostor zaplňují také další designové ikony, vybírané s velkým citem.

Jídelnu zdobí židle, které navrhl Jaime Hayón, nad stolem s módní mramorovou deskou se vznáší lustr od Achillea Castiglioniho (Flos). V salonu vyniká dvojice křesel s podnožkami (Lounge Chair & Ottoman, Charles & Ray Eames, Vitra).

V exteriéru bílou terasu prodlužuje nekonečný bazén, jehož hladina splývá s modrým obzorem. V jedné z lodžií je umístěna venkovní jídelna, hranaté židle Faz patří do série, kterou navrhl autor projektu Ramon Esteve pro značku Vondom.

V další části lákají k odpočinku lehátka od Paoly Lenti, dokonalé pohodlí pak nabízí relaxační nábytek s vysokými čalouněným sedáky od Living Divani.

Architektura citlivě splývá s místní zástavbou, pro kterou jsou typické domky ve tvaru krychlí, šplhající po skalnatých úbočích. Traduje se, že každá svatba znamenala novou bílou kostku.

Tradiční tvarosloví je v případě rezidence Casa Sardinera přetaveno v hypermoderní stavbu nabízející komfortní bydlení spojené s estetickým zážitkem.

Text: Alena Kodlová, Foto: Ramon Esteve Estudio