Robustní vila na svahu brazilského pralesa je dalším příkladem odvahy stavitelů a architektů tohoto regionu. Opět se jim podařilo začlenit moderní architekturu do divoké přírody, aniž by porušili kouzlo krajiny.
Jižní Amerika se stává, snad díky svému temperamentu a odvaze, stále častěji vzorem moderní architektury pro celý svět. Dalším z architektonických klenotů je rodinný dům Vila Castela Residence, který je dílem architektů studia Anastasia Arquitetos.
Na přání zákazníka jej postavili v brazilském městě Nova Lima. Dům vyrostl v třicetistupňovém svahu, pevně rozkročen ocelovými nosníky nad údolím.
Tento koncept zvolili architekti nejen z estetických důvodů, ale především proto, aby masivní stavební hmota působila v okolí co nejpřirozeněji a zásah do samotného svahu byl co nejmenší.
Stavební práce začaly sedm metrů pod úrovní silnice a stavba vyrostla do tří pater. Prostor pro základovou desku tedy nemusel být vzhledem k rozloze domu tak veliký. Obytná plocha o 650 m² byla tedy rozdělena do tří podlaží.
V suterénu je místo pro aktivní relaxační zónu, je zde umístěna sauna, jacuzzi a vinný sklípek. Zbytek prostoru je věnován technickému zázemí domu.
Přízemí je určeno k odpočinku a společenskému setkávání, je zde kuchyně a obývací prostor, který díky proskleným stěnám volně přechází do velkorysé venkovní terasy s integrovaným bazénem.
Na druhém konci terasy se v příjemném stínu skrývá venkovní kuchyně se stylovým posezením. V prvním patře pak obyvatelé domu získají své soukromí v ložnicích. Celý dům je orientován na východ a je tak ušetřen žhavého odpoledního slunce.
Díky skleněným stěnám a zábradlím mohou majitelé neustále obdivovat překrásný výhled na lesy a údolí. Vzhledem k tomu, že klima tohoto regionu je velmi příznivé – letní průměrné teploty jsou 28 °C a zimní 16 °C, mohl být dům postaven jako energeticky soběstačný, a to i díky solárním fotovoltaickým panelům, které jsou umístěny na střeše.
Jejich úkolem je zajistit nejen ohřev vody, ale postarat se i o komfortní teplotu v domě v chladnějším období.
Vnější barvy domu určilo jeho okolí se svou načervenalou půdou a také ambice architektů, kteří chtěli pojmout dům jako robustní sochařskou práci. Tuto možnost jim dala základní železobetonová konstrukce se třemi pilíři, zapuštěnými do svahu.
Spodní pohled na dům, kde zachovali barvu surového betonu, tak dává pocit, že nad vámi stojí gigantický pravěký tvor. Tento projekt, vznikl na základě čtyř hlavních kritérií, na kterých se dohodl majitel s architekty:
malý stavební zásah v místě, lepší využívání přírodních zdrojů, integrace do okolního prostředí a propojení velkorysého projektu s přírodou a městem za zády.
Vzhledem k dokončené realizaci tohoto velmi zajímavého projektu se zdá, že všechna kritéria byla dodržena a dům tak dopadl na výtečnou.
Text: Blanka Dvořáková, Foto: Anastasia Arquitetos