Skleněný penthouse s hvězdným rodokmenem
Věž na East 57th Street má tvar hranolu s trojúhelníkovou základnou. Architektura se promítá do interiéru, skleněné stěny svírají ostrý úhel a poskytují nádherné výhledy na Manhattan.
Architekti odstranili příčku oddělující kuchyni a vytvořili jeden velký prosvětlený prostor, určený pro společenský život majitelů. Jednotícím prvkem je v interiéru mramor, použitý na podlahách a částečně i na stěnách.
Ostrůvek obložený mramorem slouží pro přípravu jídel i jako barové posezení. Kuchyňská linka má čelní stěnu v bílém laku ve vysokém lesku. Jde o další prvek, který dokonale odráží světlo.
Nejatraktivnější místo v apartmá je trojúhelníková společenská místnost, která jako příď lodi proniká do prostoru plného světel velkoměsta. Majitelům dává pocit, jako by se vznášeli nad ulicemi New Yorku.
Ložnice majitelky je pojata v pískových a hnědých tónech, dodává jí pocit klidu a bezpečí. Navazující šatna spojuje ložnici s koupelnou.
Záhlaví postele je obložené saténovým čalouněním, které izoluje místnost před hlukem z ostatních částí bytu. Mramorová stěna tvoří designovou spojnici s koupelnou.
Koupelna v sobě spojuje chlad kamene, skla, nerezové oceli a zatepleného povrchu dřevěných skříněk. Okny prostupují dovnitř věže Manhattanu, které se odrážejí ve velkých zrcadlech.
Velká zrcadlová stěna nad deskou se zapuštěnými umyvadly ještě násobí prostor koupelny. Skleněná stěna oddělující šatnu tvoří téměř neviditelnou hranici mezi místnostmi a nechává volně proudit denní světlo.
Jako základní barvu zvolili architekti antracitově šedou. Dominující mramor s bílým žilkováním rozsvěcují červené plochy ve formě dveří či základny konzolového stolku.
Komunikace v sobě spojují atraktivitu kamene a přívětivost čalounění z proplétaných kožených pásků. Nasvícenou niku zdobí drobná keramická skulptura.
Komunikace v sobě spojují atraktivitu kamene a přívětivost čalounění z proplétaných kožených pásků. Nasvícenou niku zdobí drobná keramická skulptura.
Poměrně úzké chodby lemují vestavěné skříně s posuvnými dveřmi a obklady kombinující kámen a kůži.
Čalouněný kruhový stolek může také sloužit jako puf. Oblé tvary ovládají odpočinkovou část, jako by designéři ctili pravidla feng shui.
Exkluzivní komoda je obložená nerezovou ocelí zdobenou prolisy. V leštěném povrchu se odráží kresba mramoru na podlaze.
Obraz dominující salonu je vytvořen speciální technikou na kovové desce. Nasvícená vinotéka je nezbytným doplňkem odpočinkového prostoru, řešeného v šedých a pískových tónech.
mramorem a bílý corian. Jako barevné akcenty slouží malé dekorativní kytice ve vázách.
Současný trend zapuštěných umyvadel ovlivnil i autory designu luxusního apartmá. Zrcadlová stěna pocitově zvětšuje prostor koupelny.
Jako dělicí prvky slouží bloky vestavěných skříní, architekti odstranili většinu dveří. Proud světla tak prostupuje rovnoměrně po celém bytě.
Toaletní stolek se zrcadlem, kde chladnou ocel akcentovanou v koupelně nahradila mosaz. Zlatavý kov se objevuje na rámu zrcadla a na konstrukci designové lampičky.Toaletní stolek se zrcadlem, kde chladnou ocel akcentovanou v koupelně nahradila mosaz. Zlatavý kov se objevuje na rámu zrcadla a na konstrukci designové lampičky.
Intimní místo pro malý pracovní stolek zdobí výhled na New York a kytice modrých hortenzií.
Ložnice pro hosty má jemnou barevnost od světle šedé po fialovou barvu. Designéři využili kontrast mezi vysokým leskem vestavěných skříní a vlněným kobercem s výraznou texturou.

Apartmán v 36. poschodí luxusního mrakodrapu v New Yorku inspiroval známého fotografa Michaela Morana nejen tím, že ho obývala slavný moderátorka Oprah Winfrey.

Samotný světlem zalitý prostor, poskytující výhledy na Manhattan, byl atraktivním cílem jeho objektivu.

Jakmile vstoupíte do foyeru luxusního věžového domu na East 57th Street v New Yorku, uvědomíte si, že jste se ocitli na výjimečném místě. Třpytem tisíce křišťálů vás oslní vstupní hala, Baccarat Crystal Lobby, které vykouzlil známý designér Vincent Volf. Na lobby navazuje křišťálová zahrada, kde třpyt lustrů

a svítících skulptur umocňuje nádheru exotických rostlin. Není proto divu, že penthouse v 36. poschodí

byl nabízen za 7 900 000 dolarů, vždyť jenom měsíční poplatky za jeho provoz a služby dosahují 5000 dolarů.

Cenu apartmá násobí také skutečnost, že patřilo nejslavnější televizní moderátorce Oprah Winfrey. Na světě byste jen stěží hledali lépe placenou celebritu.

Jen za pouhý předloňský rok dokázala svou popularitu přetavit na v přepočtu úctyhodných pět miliard korun. Ekonomický časopis Forbes pro ni má mezi televizními hvězdami a moderátory dokonce speciální kolonku.

Moderátorka a herečka Oprah Winfrey vydělává totiž čtyřikrát více než na druhém místě se usmívající Howard Stern.

Apartmá má tři ložnice, čtyři koupelny, největší část obytné plochy, která činí 235 m2, zabírá společenský prostor.

Ten rozšiřuje terasa o rozloze 70 m2. Úzká vstupní hala doslova exploduje do rozměrného trojúhelníkového prostoru, kde je vedle odpočinkové zóny situována také exkluzivní

jídelna. Prosklené stěny svírající ostrý úhel poskytují okouzlující výhledy na Central Park i na

blyštivé věže Manhattanu. K prodeji byl byt nabídnut téměř nedotčený, takže architekti Thomas Hickey a Edward Yedid, kteří  pracovali pro nového klienta, museli pečlivě zvažovat, které věci ponechat a které změnit.

Jejich záměrem bylo vpustit do luxusního bytu více světla, ještě intenzivněji ho prozářit odlesky vzácných materiálů.

Přestože ořechové podlahy vypadaly jako nové, nahradili je mramorem, jehož leštěný povrch lépe odráží světlo a podle jeho intenzity více či méně vystupuje bílé žilkování vzácného kamene.

Extravagantní a v současnosti stále vyhledávanější mramor použili také na obklady některých

stěn, uplatnili ho na desku a boky kuchyňského ostrůvku, stejně tak na obklady v koupelnách. Dále odstranili stěnu oddělující kuchyni a ještě znásobili otevřený společenským prostor.

Barový ostrůvek zachovali, ale pootočili ho tak, aby byl rovnoběžný s kuchyňskou linkou. Tímto zásahem mu vtiskli funkci dělicího prvku Ložnice s příslušenstvím zabírají severovýchodní a jihovýchodní křídlo.

Hlavní ložnice Oprah byla situována směrem na jihovýchod, kde je zároveň přístup na prostornou terasu. Koupelna v sobě spojuje chlad kamene, skla, nerezové oceli a zatepleného povrchu dřevěných

skříněk. Pocit prostoru podtrhuje efekt zrcadlení, věže Manhattanu vstupují dovnitř okny a jejich obraz se odráží ve velkých zrcadlech. Skleněné stěny uplatněné jako předěly mezi koupelnou, šatnou

a ložnicí dovolují světlu expandovat i do těch nejzazších koutů.

Bodové osvětlení navazuje na tisíce světel a světýlek New Yorku a umocňuje spojení obytného prostoru s prostředím velkoměsta. Pouze nad jídelním stolem ve společenském prostoru se vznáší oslnivý extravagantní lustr s přívěsy z muránského skla.

MICHAEL MORAN – fotograf architektury Narozen: v Pomona Valley, California, USA

Rodiče: otec inženýr geolog, matka botanička. Dětství prožil v Argentině a v Barmě

Fotografuje: veřejné budovy, soukromé domy, rezidenční interiéry, komerční budovy a muzea, přednostně New York

Jeho fotografie doprovázejí řadu architektonických knih: Glass House, Work Life, Nano Architecture a New Species of Architecture

Studio: Michael Moran, 98 4th Street, Brooklyn, New York,

www.moranstudio.com

Text: Alena Kodlová, Foto: OTTO, Photofoyer