Působivé dvoupodlažní apartmá v hlavním městě Ukrajiny okouzlí především ty, kdo se přiklánějí k čistému designu a liniím prostým veškerých zbytečných dekorací.
Chvíli trvalo, než majitelé objevili vyhovující mezonetový byt, zaujímající plochu 180 čtverečních metrů s dispozicí, jež by umožnila splnit jejich nejdůležitější požadavek: striktně oddělit společenskou a intimní zónu.
Pak už šlo ale všechno rychle a okouzlující bydlení plné příjemné atmosféry bylo hotovo během osmi měsíců. Obě patra – společenské přízemí a klidové zázemí – spojuje vzdušné páteřní schodiště.
Jeho technicistní svařovaná kovová konstrukce, ukotvená na třech místech, nese jednoduché nášlapné plochy ze dřeva.
Vše, včetně subtilního kovaného zábradlí s ozdobnými prvky, je natřeného na bílo a opatřeno patinou, která dává celému dominantnímu prostorovému prvku potřebný nádech starožitnosti a opotřebovanosti.
Při úpravách a vybavování interiéru se autorky projektu z Kyjevského architektonického ateliéru FORM, po dohodě se svým klientem, rozhodly oprostit úvahy od soudobých trendů.
Ovšem výsledek, který pod taktovkou tvůrčího dua Victoriia Shkliar a Olga Antontsevab vznikl, je nakonec stejně, v dobrém slova smyslu, poplatný tomu, kam v poslední době obytný design většinou směřuje.
Svou přímočarou formální i barevnou jednoduchostí a atmosférou klidu aspiruje na domov vstřícný především k odpočinku a relaxaci, jež jsou potřebnou alternativou obecné hektičnosti moderního světa. Pokoj v duši je totiž nejvyšší myšlenkou tohoto obytného prostoru.
Rámcem pro všechno se stala všeobjímající bílá, jež i tak velké dispozici ještě opticky přidává.
Jednolitou barevnost funkčně rozbíjejí jemné doteky kontrastní černé, přírodní dřevo na podlahách a střídmých nábytkových plochách má zase za úkol dodat prostoru potřebné teplo.
Každá z pečlivě zvolených textur, především na stěnách a stropech, tu má kvůli cílenému efektu své přesné místo.
Ať už jde o nápaditě ztvárněnou zeď z oblázků, nebo o odkrytý pohledový beton na stropě ve společenském prostoru, zajímavý přiznanými stopami po bednění, jejich vyznění výrazně podporuje osvětlení. Právě proto mu tady byla svěřena jedna z nejdůležitějších rolí.
Dalším bezesporu zajímavým prvkem je mírná výšková variabilita podlahových ploch s pódiem v přízemní úrovni bytu, zdůrazněná rozdílnými povrchy.
Byt měl původně tři lodžie, jednu dlouhou v přízemí a dvě v klidové zóně obytných prostor. Všem se dostalo naprosto odlišného využití:
spodní, rozdělená velkoryse prosklenými dveřmi na dvě části, se z jedné části proměnila v dětský koutek, ze druhé v příjemnou čajovnu.
Horní lodžii u ložnice pak návrhářky přetvořily v odpočinkový kout s houpací sítí, druhou se rozhodly využít pro zákoutí s toaletním stolkem a pro domácí kancelář.
Pokud jde o vybavení, téměř vše – s výjimkou italských židlí v jídelně, některých svítidel a doplňků dovezených z Bali – pochází z místních „domácích“ zdrojů, tedy od ukrajinských výrobců a nábytkových firem.
TEXT: Alena Müllerová, FOTO: Pro FORMARCH Andrey Bezuglov, Gavrilov Sergey
ARCHITEKTONICKÝ ATELIER FORM (návrh a realizace interiéru), Ulice Glazunova 4/47, Kyjev, Ukrajina, tel.: +38067 9600510, www.form.kiev.ua