Ohromující vila se střechou, odrážející barvu oblohy, je na prodej. Její tvůrce se inspiroval proslulou „Velkou vlnou u pobřeží Kanagawy“.
Nejnovější dílo nadčasového architekta dokonale reflektuje prostředí, do něhož je stavba zasazena.
Kalifornské Benátky jsou místem mnoha avantgardních a extravagantních staveb, avšak ne každá má moc zrcadlit proměnlivé nebe tak, jak to dovede střecha unikátní vily Preston House. Důmyslný výtvor má na svém kontě špičkový designér a architekt Mario Romano.
Podobně jako u předchozího benátského projektu Wave House, i tady kvůli ekologičnosti stavby vsadil na organické, až futuristické tvary a neobvyklé textury.
Primárním a zcela nepřehlédnutelným aspektem rezidence jsou stovky hliníkových pásů, upravených na zakázku, díky nimž bylo možné dosáhnout splynutí domu s okolním prostředím. Kartáčovaný materiál však není pouze estetickým prvkem, jak by se mohlo zdát.
Finální vrstva hliníku je totiž umístěna centimetr nad pláštěm budovy, takže umožňuje její konstrukci dýchat a plní zároveň funkci větrání a ochrany stavby proti vlhkosti.
Romano je proslulý především aplikací složitých a nových geometrií. Umělec se nenechává omezit tradičními tvary a formami, neustále se posouvá kupředu a snaží se o maximální prolnutí umění a vědy.
Inspiruje se především přírodou, proto klade velký důraz na životnost svých staveb a na jejich ekologické hledisko. Ve své tvorbě používá vlastní originální výrobky.
Patří k nim například M.R. povrchy, které jsou odolné vůči bakteriím a vodě, navíc jim designér vdechl ohromující přírodní textury a vzory, dovedně rozostřující hranice prostoru.
Specifickým Romanovým rukopisem je použití nových materiálů a inovativních způsobů stavby a konstrukce. Na rozdíl od typických domů s jasně definovanými střechami a stěnami křivky Preston House pomalu, ve vlnách, „tečou“ dolů do fasád.
Designér se nechal inspirovat ikonickou skicou nazvanou „Velká vlna u pobřeží Kanagawy“ od japonského malíře a grafika jménem Tokitarō Katsushika Hokusai.
Kresba z 19. století, která je v současné době vystavena v Metropolitním muzeu umění v New Yorku, zobrazuje bouřlivé mořské vlny v momentu, kdy narazily na veslice.
V každém okamžiku nebe nad Preston House zbarví budovu ve stejných tónech modré a šedé, jaké byly použity v umělcově díle. Podle slov autora budovy v některé dny dům vypadá, jako by právě vypadl z oblohy. Působí jako obraz s jasným tvůrčím podtextem.
Preston House nabízí 530 čtverečních metrů jedinečného bydlení. Rodinná vila je součástí autorova triptychu neobvyklých domů v amerických Benátkách, jimž s pomocí počítačových algoritmů dává složité organické tvary s kvalitou funkčnosti.
Vila s pěti ložnicemi a pěti koupelnami je aktuálně na prodej za pět milionů dolarů. Kromě estetické stránky tohoto architektonického skvostu stojí za zmínku rovněž praktické aspekty stavby.
Zajímavým materiálem, který byl použit v exteriéru i interiéru, je Simowood, vyrobený z lisovaných rýžových lusků. Jde o alternativu dřeva, jež je však mnohem odolnější. Důležitý je také způsob práce:
Romano využil počítačem podporovanou architekturu založenou na vzorcích, známou jako parametrický design. V tomto případě však tvůrce tento styl destiloval až na rezidenční.
Navzdory jeho velkému talentu to není jen samotná architektura, co řídí Romanův tvůrčí proces. Autor má na zřeteli zejména tradičního koncového uživatele, ačkoliv jeho stavby působí na první dojem rozhodně jinak.
A protože sám designér je dle svých slov rodinný typ, je mottem Preston House jednoznačně rodina. Dokladem může být jeho soustředění na venkovní prostory, komfortní zázemí a čistou kuchyni. Právě ta je totiž podle Romana srdcem každého domova.
TEXT: Vendula Jelínková FOTO: Mario Romano architect
MARIO ROMANO Live in Art (architektonický projekt a návrh interiéru), www.marioromano.com