Prosklení kolem dveří umožnilo dostat do vstupního prostoru přirozené světlo. Současně mají obyvatelé přehled o tom, co se děje venku, aniž by museli otvírat.
Prostor u krbu, který nesmí v horském domě chybět, je určen k odpočinku a společenské zábavě. K příjemné atmosféře přispívají i přírodní materiály jako dřevo na stěnách nebo vlna, ze které je zhotoven koberec.
Vzhledem k výšce a zakřivení stropu jsou jednotlivé části interiéru osvětlovány různě dlouhými závěsnými svítidly. Zde architektka nepodcenila ani barevné detaily, které ladí s obrazem na dřevěném obkladu.
Výrazným prvkem v této části interiéru je velká multifunkční sedačka s ozdobným kontrastním prošíváním. Vtipným detailem jsou písmenka na stěně, obložené dřevem.
Stůl z masivního dřeva doplňují židle Husk (B&B Italia), navržené designérkou Patrizií Urquiolou. Mají polyuretanový sedák s látkovou nebo koženou vložkou.
I když se na první pohled zdá, že je zde sedacího nábytku hodně, každý kousek má svou funkci. Doplňují ho různé typy stolků, od příručních až po klasické. A samozřejmě ani v této místnosti nechybí moderní krb.
Kuchyňská linka z dekoru masivního dřeva je vestavěná do malé niky. Jednolitost dvířek rozbíjí kontrastní opláštění odsavače par. Ostrůvek slouží jako pracovní i jídelní prostor.
Pro velký jídelní stůl architektka zvolila závěsné osvětlení obdélníkového charakteru s různě zavěšenými svítidly, aby světlo pokrylo celou plochu stolu.
Lomený oblouk uzavírá snížení stropu nad jídelním prostorem, čímž odděluje tuto zónu od společenské části, kterou definuje vlněný koberec. Závěsná osvětlení doplňují světla integrovaná ve stropě a stojací lampy.
Kombinaci efektního spojení dřeva a tónovaného skla, jak je můžete vidět na konferenčních stolcích, doplňují stolky příruční, které rozvíjejí užitkové vlastnosti sedacího nábytku.
Zajímavý detail představují geometrická svítidla, vyrobená z drátů. Prostor v chodbě tak zůstává stále vzdušný, a navíc s dostatečným osvětlením.
Celý prostor se skládá z řady vrstev, které ve vzájemném spojení působí měkkým, čistým dojmem, nabízejícím uživatelům přívětivou atmosféru, reflektující potřeby každého z obyvatel tohoto moderně řešeného domu.
Malá koupelna se závěsnou toaletou, přináležející k jedné z ložnic, je obložená dřevěnými deskami. Umývadlo na desce doplňuje baterie integrovaná ve stěně. Osvětlení je řešené zapuštěnými svítidly a LED pásky.
Postel s nezbytným čelem je od italské firmy Flexform. Stěnu nad ní zdobí výtvarná díla od brazilského malíře Fábia Migueze, pro něhož jsou typické jednoduché motivy s grafickými tvary.
Pracovní stolek napovídá, že místnost s prostornou terasou slouží ke studiu a dalším pracovním činnostem, ke kterým potřebují obyvatelé klid. Pro potřeby odpočinku ji architektka doplnila pohodlným ušákem.
Na pozadí obkladu ze světlého dřeva vyniká komoda v geometrickém designu, která je vyrobena ze stejného materiálu, ale v tmavém odstínu. Stěnu nad ní zdobí tři zlaté listy pod sklem.
Pracovní stůl v černé barvě, opatřený malým kontejnerem na různé pomůcky, tvoří atraktivní kontrast ke světlému obkladu v dřevěném dekoru. Celek doplňuje designová stolní lampa.
Obývací stěna je vyrobená danému prostoru na míru. Jednolitou plochu „rozbíjejí“ police, které jsou podsvícené, takže fungují i jako nepřímé osvětlení.
Zajímavé oživení schodiště představují fotografie jasně modrého nebe s bílými mraky, které jsou zalaminované, orámované a sesazené do pomyslného obrazu, vytvářejícího dojem dalšího okna.
Prosklení kolem dveří umožnilo dostat do vstupního prostoru přirozené světlo. Současně mají obyvatelé přehled o tom, co se děje venku, aniž by museli otvírat.
Tato ložnice je spojená s malým pracovním prostorem, který se vešel do niky, v níž je zabudované okno, takže je oddělený od spací části. Další niku architektka využila pro skříňku a police.
Stěna funkčního komína vytváří příjemně zateplenou pohodu pro uživatele této ložnice. Postel je od italského výrobce Flexform, relaxační křeslo od další italské firmy, a sice B&B Italia.
Postel s palandou je určena zejména pro malé děti. Kromě bezpečnostních prvků má ve spodní části integrovanou zásuvku pro různé potřeby, určené nejenom ke spaní.
Koupelna poskytuje dokonalou relaxaci po dni stráveném na sjezdovce nebo po horské túře. Kromě prostorné vany si lze užít wellness chvilku také ve sprchovém koutě, vybaveném sprchovou hlavicí a masážním systémem.
Pokud mají majitelé jasnou představu o budoucím vzhledu svého bydlení, architekt by měl takové přání respektovat a samozřejmě ho dál rozvíjet.
Dům, nacházející se v americkém horském středisku Aspen Snowmass, svým vzhledem připomíná malé viktoriánské sídlo.
Původně chatu, postavenou v roce 1990, si vyhlédli brazilští manželé se dvěma dětmi, kteří jezdili do Aspenu již několik let lyžovat a do Snowmass se doslova zamilovali. Stavba ovšem neodpovídala potřebám moderní, sportovně založené rodiny.
Bylo proto třeba naplánovat renovaci. Za tímto účelem majitelé oslovili kancelář brazilské architektky Patricie Martinez, která domu vtiskla nejenom funkčnost, ale i půvabný vzhled.
Rekonstrukce se ujala sama Patricie, jež během jednoho celého roku dojížděla v pravidelných intervalech na stavbu a velmi pečlivě hlídala průběh prací a současně zanášela změny, jejichž nutnost se objevila během přestavby.
Tento neustálý vývoj, a hlavně spolupráce s majiteli, kteří věděli, co chtějí, tak zajistily, že celý dům má příjemný, i když velmi funkční charakter.
Aby vše probíhalo v souladu s místní stavební legislativou, bylo nutné navázat partnerství s americkou architektonickou kanceláří Menendez Architects.
Výsledkem této spolupráce jsou například krásná velká okna, díky nimž se dechberoucí okolní krajina stává součástí interiérové dekorace, navíc se proměňující v koloběhu ročních období.
Stavba má rozlohu 560 m2.
Představou majitelů byl světlý vzdušný interiér, nesoucí se v přírodních barvách od karamelových tónů přes hnědou a černou až po takzvanou off-white barvu, což není klasická bílá, ale bílá s lehkým odstínem dožluta nebo došeda.
Podle architektky všechny tyto odstíny vyvolávají příjemný pocit útulnosti a znásobují pomyslné teplo domova i s ohledem na materiály. Při pohledu do interiéru nelze než souhlasit.
I s ohledem na dekorace se dá říci, že dům působí, jako by své obyvatele „objímal“ několika různými způsoby.
Ať už to jsou barvy, textury, anebo myšlenky vyjádřené v obrazech od tak výjimečných autorů, jako jsou Fábio Miguez nebo Sérgio Sister, visících na stěnách několika pokojů.
I když má dům velká okna, světla, ať už přímá či nepřímá, jsou jeho neoddělitelnou součástí, jelikož v přeneseném slova smyslu dokreslují charakter celého interiéru. Zelenou zde dostaly hlavně značky Julio Le Parc, Laura Vinci a Eduardo Coimbra.
Jak majitelé domu podotýkají, rozhodně jejich záměrem nebylo vytvořit luxusní prostor, ale naopak uklidňující prostředí, ve kterém se budou cítit dobře a uvolněně.
Interiér domu je tak lehce minimalistický, a přitom dostatečně funkční, aby zajišťoval obyvatelům správný komfort po různých sportovních aktivitách, jichž jsou velkými příznivci.
I když jsou společné prostory domu poměrně rozlehlé, takže by teoreticky mohly působit poněkud strohým dojmem, právě citlivě vybrané zařízení, které má v každé místnosti pečlivě promyšlené místo, dává celému interiéru příjemně zabydlenou atmosféru.
Je třeba dodat, že stavba ve viktoriánském duchu skvěle zapadá mezi ostatní domy v oblasti Aspenu, a to i přesto, že se již vypíná v novějším satelitu Snowmass, známém největší koncentrací sjezdovek, jež si užijí rekreační i zkušení lyžaři.
Kromě toho se zde nabízí i spousta kulturního a gastronomického vyžití, leckdy ve společnosti slavných hudebních a filmových hvězd.
TEXT: Lucie Hanzlová, FOTO: Fran Parente – https://we.tl/t-TPCBw0oNRc
KONTAKT: PATRICIA MARTINEZ ARQUITETURA (návrh a realizace interiéru), Rua Itacema, 128 – cj 51 São Paulo SP Brazil, 04530-050, www.patriciamartinez.com.br