Sídlo, jehož zdmi procházely dějiny
Obývacímu pokoji s jídelním prostorem vévodí jeden ze tří plynových krbů, které se nacházejí v domě a zůstaly zde zachovány po nákladné rekonstrukci v roce 2018. Za pozornost stojí parkety v designu švestkového dřeva i velké okenní tabule.
Minimalisticky laděný interiér vsází na světlé přírodní odstíny, které doplňují masivní dřevo a bronz. Neméně zajímavé je i střídání vzájemně se doplňujících geometrických tvarů nábytku a dalších doplňků.
Varné centrum v kuchyni představuje špičkový sporák od italské firmy Viking. Řada Tuscany je doslova ušitá na míru americkému bydlení a životnímu stylu, takže kromě trouby v něm například nechybí ohřívací zásuvka.
Pracovní desky na kuchyňské lince, ostrůvku a jídelním stole jsou vyrobené z italského mramoru Calacatta. Prakticky bezúdržbová je podlaha z vápencových desek. Varné přístroje doplňují tři trouby od německé značky Miele.
Dominantu této místnosti tvoří panel z přírodního kamene, ve kterém je zasazená televize. Pohovka v modré vytváří dokonalou barevnou kombinaci se závěsy v barvě světlého oříšku. Posezení doplňuje hnízdový stolek.
Útulnost ložnice vytvářejí světlé přírodní tóny. Pohodlí zaručuje postel typu boxspring, tedy dostatečně vysoká a s kvalitní matrací, a dva noční stolky. Tmavé parkety doplňuje kusový vlněný koberec.
Podlaha v této koupelně je vyrobená z mramoru Calacatta. Volně stojící vana nese britskou značku Victoria + Albert Baths, jejíž základ tvoří směsi vulkanického vápence a kvalitní pryskyřice.
Bílé skříňky v této koupelně jsou obložené mramorem Blue de Savoie v ozdobných pásech kolem pracovní plochy i ve spodní části. Ze stejného materiálu, ovšem ve světlejším tónu, je vyrobená podlaha.
Kromě vany se do této koupelny, která patří k největšímu apartmá v domě, vešel i velkoryse vybavený sprchový kout, splňující vysoké nároky na dokonalou domácí relaxaci. Sprchové baterie i další doplňky v koupelně jsou od tradiční americké značky Kallista.
Zařízení tohoto interiéru odpovídá bydlení pro větší sourozence. Proto je základní styl zvolený nadčasově a dotažený dětskými doplňky.
Podlaha i stěny WC jsou obložené mramorem Calacatta. Závěsná toaleta, splňující vysoké hygienické nároky, a umyvadlo zapuštěné do koupelnové skříňky na nožkách pocházejí od značky Toto.
Výrazný prvek v této ložnici představuje světlé čelo postele v černém rámu, jehož pravé úhly zjemňují zaoblené křivky sedačky a konferenčního stolku.
Další dětský pokoj je vybaven patrovou postelí vyrobenou na zakázku, pracovním stolkem s plastovou židlí a malou pohovkou pro odpočinek.
Bývalé sídlo rodiny Vanderbiltových poznáte na první pohled. Před jeho vchodem je malá zahrádka, na které rostou dva stromy. Zeleň je vidět také na střeše.
Na střeše rezidence je umístěna velká terasa, osázená nízkými keři a stromky. Celá plocha je vybavená kvalitním zahradním nábytkem, nechybí biokrb pro chladné dny.

Historické stavby bývají pro svůj nezaměnitelný vzhled často označovány jako svědkové času. A často v sobě nesou příběhy těch, kteří v nich žili.

Pozlacený věk představuje v dějinách Spojených států období nebývalého hospodářského vzestupu, spojeného s technologickým pokrokem. Tato éra trvala přibližně od 80. let 19. století do začátku 20. století.

V ní se také začala psát historie holandské rodiny Vanderbiltových, jimž patřil The Vanderbilt Mansion – panské sídlo, které se nachází na jedné z nejvyhledávanějších newyorských adres, Východní 72. ulici na Manhattanu.

Zakladatel rodu, komodor Cornelius Vanderbilt, který dokázal v průběhu života nashromáždit ohromné bohatství, postavil svůj obchodní úspěch na převážení lidí trajekty mezi Long Islandem a Manhattanem.

Později se zaměřil na železniční dopravu a stal se jedním z nejvýznamnějších podnikatelů své doby.

Poslední nositelkou rodinného jména byla ve třetí generaci Gloria Vanderbilt, umělkyně, spisovatelka, ale také módní designérka, kterou v sedmdesátých letech proslavila kolekce džínsů i vlastní parfémy.

Sedmipodlažní dům, jenž postavil v roce 1891 architekt Robert B. Lynd a o čtrnáct let později přestavěl další architekt William Strom, byl Gloriiným domovem krátce v dětství, než se s matkou odstěhovala do Paříže.

Budova má rozlohu 5610 čtverečních metrů a je navržena v Neo-Grec stylu, který v době jejího vzniku panoval v New Yorku a svými jednoduchými liniemi a řeckými prvky představoval reakci na tehdejší převládající italskou architektonickou zdobnost.

Dům měl původně 12 ložnic, 11 zcela vybavených koupelen, tři samostatné toalety a přibližně 1500 čtverečních stop venkovního prostoru v podobě ohromné střešní terasy.

V současnosti je rozdělený do tří luxusních bytových jednotek, které se dají různě kombinovat, ať již do jedné samostatné rezidence, nebo na byty, kanceláře, ubytování hostů apod. Pokoje mají 12 metrů vysoké stropy a tři plynové krby.

V domě funguje centrální výtah, který spojuje všech sedm podlaží. Každý z bytů má ale také svůj vlastní výtah, zaručující naprosté soukromí. V nadčasově zařízených

interiérech vynikají elegantní povrchy, špičkové podlahy a osvětlení, stejně jako dokonalé spotřebiče těch nejlepších značek.

Řada domů na East 72nd Street pocházejících z období hospodářského rozmachu přelomu 19. a 20. století musela ustoupit moderní době, sídlo Vanderbiltů z bílého pískovcového kamene zde ale dál září jako dokonalý architektonický klenot.

Text: Lucie Hanzlová, Foto: TopTenRealEstate.com