DMG Rezidence poskytuje svým obyvatelům i návštěvníkům příjemné a klidné prostředí, kontrastující
s divokostí okolní tropické vegetace. Minimalistický objem domu navrhli architekti Henrique Reinach a Maurício Mendonça z brazilského architektonického studia Reinach Mendonça Arquitetos Associados.
Specifikem domu je rozsáhlý venkovní obytný prostor, jenž není oddělen od zahrady žádnými okny ani dveřmi. Spojení interiéru s exteriérem je zde dotaženo k dokonalosti.
Rezidence se nachází v Bragança Paulista, menším městě nedaleko od São Paola uprostřed rozlehlého vnitrozemí Brazílie. Architekti spolupracovali s majiteli od úplného počátku – od výběru pozemku přes definici konceptu celého domu až po jeho realizaci.
Hlavní ideou architektury DMG rezidence je minimalismus tvarů a materiálů. Dům je tvořen jednoduchým kvádrem z pohledového betonu, do něhož jsou vložené jednotlivé místnosti s panoramatickými okny v hliníkových rámech.
Do ulice se vila přirozeně více uzavírá, kde není použitá stěna z pohledového betonu, tam se uplatní obklad z hliníkového plechu.
Pohledový beton, sklo, hliník a kámen jsou jediné materiály, se kterými autoři pracovali. Architekti také
důsledně dodržovali striktní jednoduchost a minimalismus objemů. Zábradlí v patře je zcela ze skla a neruší tak pohled na vilu z exteriéru, ani výhled z interiéru do okolní krajiny.
Přízemí je celé otevřené do zahrady, v patře jsou pak umístěny ložnice a soukromé místnosti schovávající se za odrazem prosklených ploch.
Základní betonový kvádr budovy má velký střešní přesah, což poskytuje důležité zastínění oken v patře a otevřených prostor domu v přízemí a přispívá tak k příjemnému klimatu uvnitř vily.
Největší výzvou projektu byla velká nestejnoměrnost terénu, toho ale architekti dokázali velmi obratně využít. Vytvořili systém schodišťových stupňů a o jednu úroveň pod samotnou DMG rezidenci umístili bazén.
Vzniklo tím jakési přechodové patro mezi vilou a zahradou, vhodné pro umístění palem a dalších rostlin, tvořících velmi žádaný stín. Bazén se zároveň nachází ve větším klidu a soukromí.
Terasovitá struktura pozemku také pomohla vyřešit problém s umístěním domu pro správce rezidence, který nyní stojí ve spodní části parcely. Díky tomu má vlastní soukromí a je nezávislý na hlavním domě.
Jak již bylo zmíněno, interiér vily se zcela otevírá do zahrady a přilehlého pozemku o 3 461 metrech čtverečních. Samotná rezidence má rozlohu necelých 900 m2 , což z ní činí vskutku velkolepou vilu.
Ostatně určena je mladému páru se dvěma dětmi s velmi početným příbuzenstvem a přáteli. Architekti tudíž museli navrhnout velkorysé prostory počítající s živým pohybem množství lidí.
Možná právě v kontrastu očekávaného ruchu domu uvažovali nad strohými konstrukcemi a elementárními tvary. Transparentní přízemí je řešeno jako sled jednotlivých společenských místností tvořících dohromady jeden společný prostor.
Kuchyňská část má specificky řešený strop s dřevěným obložením, jež umožňuje pohodlnou a účinnou cirkulaci vzduchu.
Rezidence se, ačkoli to na první pohled nemusí být vůbec jasné, chová důsledně ekologicky. Veškerá dešťová voda je zachycována ve skrytých nádržích a je zpětně využívána k zavlažování rostlin na zahradě a přilehlé farmě.
Fotovoltaické panely využívají solární energii k vytápění vody v domě a vyhřívání bazénu. Vždyť právě v Brazílii mizí množství životodárných pralesů, jejichž nepostradatelnost si v současnosti uvědomujeme palčivěji i ve střední Evropě. V neposlední řadě je tudíž DMG rezidence příkladem.
Text: Nikol Vlčková, Foto: Nelson Kon
Kontakt: Reinach Mendonça arquitetos associados | RMAA (architektonický návrh), R. Santonina, 75 – conj 32 – Vila Madalena, São Paulo – SP, 05432-050, Brazílie, www.rmaa.com.br, Instagram: @reinachmendonca Henrique Reinach e Maurício Mendonça (autoři projektu)