Kostarický sen českého vizionáře
Z hlavní fasády klesají dřevěné stupně k menšímu ódiu pod betonovým bazénem. I zde je však přítomná voda, protékající v korytě, zachytávajícím přepad z vyšší vany.
Fasáda domu je mobilní, jednotlivé panely se dají vyklopit pro vytvoření markýz stínících terasu, obíhající podél domu. Ve sklopeném stavu je střed domu zachován v intimitě
: V těsné blízkosti stavby byly vysázeny ovocné stromy s jedlými plody. Krajinářská úprava okolí je řešena velmi šetrně, takže skoro není poznat, že do biotopu džungle zasáhla lidská ruka.
Zelená pobytová střecha je přístupná ze zadní strany po kovovém žebříku. Nahrazuje funkci rovinaté travnaté zahrady kolem domu, jejíhož místa se zde dožaduje všudypřítomný prales.
Dům orientuje svoji obytnou část na jednu úroveň, která je vyvýšena nad terén, díky čemuž jen minimálně zasahuje do místního ekosystému půdy a tropické vegetace.
Z hlavní fasády klesají dřevěné stupně k menšímu ódiu pod betonovým bazénem. I zde je však přítomná voda, protékající v korytě, zachytávajícím přepad z vyšší vany.
Fasádní plášť tvoří hliníkové panely, opatřené rezavým cortenovým nátěrem. Hliník se na slunci nerozpaluje tolik jako těžší kovy, v čemž tkví, vzhledem k umístění domu, jeho výhoda.
Dům postavený v této oblasti nepotřebuje žádná zvláštní zateplovací opatření. Hliníková perforovaná schránka slouží spíše jako ochrana proti slunci, hmyzu a jiným zvířatům i jako bariéra zajišťující soukromí.
Voda z koryta může být využita také pro závlahu přilehlé zahrady a vysázených banánovníků. Z nižší úrovně lze sestoupit na kyprou půdu tropické džungle a odtud už jen pár kroků do neprobádaného pralesa
Fasáda nejenže svým tónem dokonale zapadla do barevné palety místní krajiny, ale také dobře slouží své funkci. Malé otvory, nahodile rozmístěné po ploše, propouštějí vzduch do svěžího a konstantně provětrávaného interiéru.
Dům díky přírodním materiálům a zelené střeše téměř splývá se svým okolím. Architektům a krajinářům se společnými silami podařilo stavbu skrýt mezi kmeny a listy divokého pralesa.
Při přiblížení pozorovatele k domu jsou již krajinářské úpravy zřetelnější. Ke vstupu vede příjezdová cesta a záhony mají ostré hranice. Nicméně rostliny během let zmohutní a jistě přeberou vládu nad daným řádem.
Při přiblížení pozorovatele k domu jsou již krajinářské úpravy zřetelnější. Ke vstupu vede příjezdová cesta a záhony mají ostré hranice. Nicméně rostliny během let zmohutní a jistě přeberou vládu nad daným řádem.
V domě pro klienta celého projektu Art Villas v Kostarice je dost místa pro jeho rodinu a přátele. Kromě multifunkčních ploch teras a základního obslužného vybavení domu jsou zde celkem tři ložnice.
Kromě Atelier vily se v blízkosti nacházejí ještě dva další rekreační obytné domy a jeden pavilon, vybavený funkcemi přesahujícími potřeby bydlení. Domy jsou rozmístěny tak, aby si navzájem nezasahovaly do soukromí.
Ložnice jsou jako skleněné ostrovy, vynořující se nad „dřevěnou“ hladinou terasy, která je odděluje. Skleněné stěny se dají odsunout, a dosáhnout tak bezprostředního kontaktu s pralesem.
Skleněná stěna ložnice funguje jako druhý plášť fasády. Mezi oběma vrstvami vzniká prostorná chodba, sloužící jako krytá terasa. Po vyklopení hliníkových panelů může být tento prostor rozšířen.
V kuchyni převládají zemité tóny a tlumené zlatavé osvětlení. Akcenty černé se propojují s všudypřítomnou černou stěrkou, reprezentující finální vrstvu nosné konstrukce.
: Na obrázku je dobře rozpoznatelné oddělení obytné funkce, navazující na terasu, a obslužného zázemí v zadní části domu. Hranice je znázorněna materiálově v podobě změny podlahy i prostorově, pomocí oddělující nosné zdi.
Nosná konstrukce je půdorysně rozvržena na základní modul 4 x 4 metrů. Celý kvádr, skládající se ze dvou horizontálních betonových desek, podepřených železobetonovými sloupy, je dlouhý 26 metrů.
Koupelny ozvláštňuje barevná cementová dlažba Granada Tiles Nicaragua, jejíž krása dává prostoru sjednocení povrchů stěn do elegantního antracitového kabátu.
Koupelny ozvláštňuje barevná cementová dlažba Granada Tiles Nicaragua, jejíž krása dává prostoru sjednocení povrchů stěn do elegantního antracitového kabátu.
Umístěním bazénu do středu domu a na něj navazujícím krytým nádvořím se celý interiér odlehčil a provzdušnil. Z útrob dispozice si zde lze vychutnat západ slunce a výhled na oceán, rýsující linii horizontu za korunami stromů.
V noci se křídla domu sklopí a připraví útulné a bezpečné místo ke spánku pro své obyvatele. Větrací otvory propustí chladný vánek, světla zhasnou a dům i prales utichnou.
Na návrhu pracovalo několik českých odborníků, architektů a designérů z různých odvětví i firem, celý projekt zaštítilo studio Formafatal a na místě do realizace zapojilo i místní řemeslníky.

Projekt, ztělesněný čtyřmi samostatně stojícími objekty, navržený pod záštitou českého studia Formafatal, se rozkládá na dvou a půl hektarech tropického pralesa. Jeden z domů si zde nechal známý podnikatel a vizionář Filip Žák postavit pro sebe a svou rodinu.

Atelier Vila je součástí rekreačního resortu na svazích pralesa, směřujícího k pobřeží nedaleko městečka Uvita v latinskoamerické Kostarice. Nenápadný luxus, skrytý uprostřed polodivoké džungle, byl společným záměrem klienta a architekta.

Přepychové moderní vily nabízejí zákazníkům zlatý komfort, kterého je dosaženo kombinací tropické panenské přírody, naprostého soukromí a luxusního obydlí s prostorovými i materiálo vými kvalitami. Zadavatel Filip Žák usiloval o vytvoření místa, kde se

návštěvník během doby zde strávené může nechat hýčkat luxusem obytného prostoru, vychutnat si klid v propojení s přírodou, zregenerovat a znovu objevit své vnitřní zdroje.

Projekt, ztělesněný čtyřmi samostatně stojícími objekty, navržený pod záštitou českého studia Formafatal, se rozkládá na dvou a půl hektarech pralesa, přičemž zastavěná plocha tří vil a jednoho multifunkčního pavilonu činí v součtu pouhých 326 m2. Do navrhování bylo zapojeno také Refuel works, jehož architektonický koncept se stal podkladem pro realizaci Art villas, a studio Archwerk, které kreativitu svých zaměstnanců uplatnilo při designu shluku menších objektů, společně utvářejících obytný celek, jenž později dostal název Coco vila.

Poslední ze tří domů, rozmístěných v přiměřené vzdálenosti na zalesněném svahu, je Atelier vila, jejíž počátky vznikly na stolech architektů z Formafatal pod vedením Ing. arch. Dagmar Štěpánové. V resortu se rovněž nachází multifunkční pavilon Wing,

sloužící všem návštěvníkům jako záštita pro potřeby přesahující hranici samotného bydlení. Při návrzích a realizaci areálu byli kromě architektů zapojeni také odborníci svých jednotlivých oborů.

Pro úpravu venkovní bujné vegetace byl povolán Ferdinand Leffler se svou kolegyní Annou Chomjakovou a dalšími spolupracovníky z atelieru Flera. Při tvorbě interiéru zase svou roli sehrály firmy jako Different Design nebo Můj Originál.

Atelier vila slouží jako soukromé rekreační sídlo pro samotného klienta a jeho rodinu.

Ze šestadvaceti metrů dlouhého kvádru, jehož vnitřní prostory jsou srovnány do jedné úrovně, vyvěrá pouze kaskáda teras, objímající betonový bazén. Díky perforovanému hliníkovému plášti s rezavým cortenovým nátěrem působí stavba vzdušně.

Lehkost podporuje ocelová konstrukce a skutečnost, že fasádní panely lze všechny jednotlivě vyklopit a vytvořit příjemnou markýzu podél celé hlavní fasády,

shlížející na pobřeží. Na této straně domu plní kovový háv zemité barvy, harmonizující s odstíny pralesa, svou funkci poloprůhledné stěny dokonale.

Na odvrácené části domu bylo však třeba zachování větší míry soukromí, a ani zde není přítomen kýžený výhled na oceán. Architekti proto zvolili pro tento účel

více vhodný materiál, který však opět ctí místní barevnou paletu. Zadní fasáda je obložena vertikálně přibitými teakovými palubkami. Toto dřevo bylo opáleno pomocí staré japonské techniky, až zuhelnatělo a získalo vyšší odolnost i trvanlivost.

Atelier vila je navržena jako jedna velká zastřešená terasa, pomocí mobilních příček lze v dispozici vytvářet polosoukromé či úplně soukromé prostory.

Obytné místnosti a ložnice jsou orientovány vždy k výhledu, zatímco jejich záda kryjí provozní a méně relaxační prostory, jako jsou sklady, umývárny

a kuchyně. Přibližně v místě zlatého řezu kvádru se nachází volná zastřešená plocha, oddělující ložnici a obývací salon.

Středu tohoto prostranství vévodí bazén, vyvěrající až za hranici domu s přepadem do úzkého koryta, lemujícího jeho podstavu v nejnižší části venkovní terasy.

Materiály a barvy jsou stejně jako exteriér laděny do zemitých odstínů pískové, syté hnědé, studené šedé a antracitové. Stropy a podlahy tiší atmosféru moderní šedí betonu, zatímco jantarově hnědá dřevěná podlaha a rezavá fasáda

navozují svými tóny teplo domova. V koupelnách chrání konstrukci podlahy proti vlhku ornamentální cementová dlažba a stěny od vody izoluje elegantní modrošedá stěrka.

Kontakty:

FILIP ŽÁK, filip@kalup.me, hello@artvillas.com, +420 602 205 474, +506 840 170 42,

www.artvillas.com, www.instagram.com/artvillascostarica/, www.facebook.com/artvillascom/

FORMAFATAL, s. r. o., (architektonický návrh), Ing. arch. Dagmar Štěpánová (hlavní architekt),

Jaromírova 431/29, 128 00Praha 2, Czech Republic, E: formafatal@formafatal.cz, www.formafatal.cz

REFUEL WORKS (architektonický koncept Art Villas), Malenická 1784/2,

148 00 Praha 11 – Chodov, www.refuelworks.com

ARCHWERK(architektonický koncept Coco Villa), Beranových 223, 199 00 Praha 9,

www.archwerk.cz

ATELIER FLERA (zahradní architektura), Kotevní 1277/2, 150 00 Praha 5, www.flera.cz

Text: Karolína Hausenblasová, Foto: BOYSPLAYNICE, INFO@BOYSPLAYNICE.COM, WWW.BOYSPLAYNICE.COM