Jeden z neluxusnějších resortů na světě vyrostl na nevelkém ostrově v severní části Malediv.
Na neobydleném místě, kde domorodci donedávna pouze „externě“ pěstovali melouny a papáju.
Úchvatný areál zahrnující třiačtyřicet soukromých vil s bazénem, pět rezidencí a jednu Romantic vilu vystavěl jeden z nejbohatších Čechů: Jiří Šmejc zaujímá podle Forbesu na prestižním českém žebříčku devátou příčku.
Tropický Želví ostrov má pronajatý na půl století a třímiliardovou investicí si na něm zhmotnil svůj sen.
Jak říká, nejde primárně o byznys, i když tady jedna noc vyjde minimálně na 1 500 dolarů mimo sezonu, nejdražší pak – v sezoně ve čtyřložnicové vile – přijde na 30 000 dolarů.
Každý zdejší host by totiž prý měl mít pocit, že je to právě jeho soukromý ostrov, kde se mu přání plní na počkání. Pohybuje-li se investor ve své „snové“ krajině, pro architekta Petra Koláře, spoluvlastníka
studia ADR, jež má podobu resortu v celé kráse „na svědomí“, jde doslova o životní dílo.
Vnitřek napohled jednoduchých bungalovů a vil se střechami z palmových listů představuje koncentrovaný luxus, přesně vyvážený příjemný poměr neokázalosti, preciznosti, nejvyšší kvality a civilizačního komfortu.
Vše je promyšleno do posledních detailů (včetně nádobí či příborů), na nichž si dal autorský a realizační tým velmi záležet.
Otisk tu prostřednictvím materiálů nechal celý svět:
obklady a dlažby jsou z kamene Yellow Kindy přivezeného z jordánské pouště, který dokáže být příjemný na dotek i při padesátistupňovém horku, dřevo přicestovalo z Bornea, venkovní osvětlení z Malajsie, květináče pocházejí z Indonésie, sedačky z Číny, Německa, Itálie…
Na každém kroku jsou tu ale vidět také výsledky práce zlatých českých ručiček: ať už jde o elektroinstalaci (Ross), okna, obklady (Butterfly), vzduchotechniku (Pragoclima), výtah,
kamenické práce (Jež – kamenické práce), speciální betonové stěrky Betonepox® (Němec luxusní povrchy), kompletní vybavení interiérů (Techo), spotřebiče (Miele), vybavení dětských hřišť (Onyx wood)… Každý z maximálně 142 hostů, kteří se na tenhle maličkatý ostrov o průměru
půl kilometru vejdou, si může užít všechno mírou vrchovatou, a to včetně místního komorníka, jenž se o ně po celou dobu pobytu stará.
I k tomu nejmenšímu domu patří terasa se soukromým bazénem a výhled na moře rovnou z postele, ze sedmnácti bungalovů stojících na pilotech přímo nad hladinou je to do průzračných vln jenom pár schůdků. Nudit se tu nelze: je možné si zahrát golf, tenis nebo squash,
šnorchlovat mezi mantami obrovskými či delfíny, vydat se na podmořskou plavbu vyhlídkovou ponorkou nebo s osobním pohonem minitorpéda seabob. K dispozici jsou i další suchozemské radovánky:
horolezecká stěna, hřiště pro plážový volejbal, jóga, venkovní kino, biliárové stoly, knihovna
i malé obchůdky s oblečením a klenoty.
Když už je slunce a horka příliš, nabízí se opravdu nečekané ochlazení: ve „snow roomu“ s rampouchy, padajícím sněhem a teplotou pár stupínků pod nulou. A konečně nezbytná zážitková gastronomie: žaludky nejbohatších z bohatých tady hýčkají hned tři restaurace. Dvěma z nich velí světoznámá
michelinská šéfkuchařka Adeline Grattard, té třetí Gauhan de Silva. Sečteno a podtrženo: Velaa Private Island Maldives má pořádně nakročeno ke splnění záměru svých tvůrců: patřit mezi desítku nejlepších letovisek na světě.
Text: Alena Müllerová, Foto: Iveta Kopicová pro ADR