Bílá vila, svítící do dáli v pahorkaté krajině, upoutá extravagantní formou, ale i citlivým přístupem k životnímu prostředí.
Rezidence o zastavěné ploše 1 000 m2 byla navržena se smyslem pro rovnováhu stavební části a vodních prvků. Projekt je inspirován velkou vášní majitele k jachtám. To vysvětluje i tvar samotné vily, který je částečně odvozený od trupu luxusní jachty.
Spojení domu a umělých vodních ploch, které ho obklopují, vytváří jednu velkou chladivou senzaci, z kteréhokoli okna je vidět modrá hladina.
V pohledu z dálky se futuristický vzhled sněhově bílé stavby odráží od středomořské, sluncem rozpálené krajiny s nízkým křovinatým porostem. Minimalisticky strohou architekturu definuje vzdušné křídlo, rozkročené mohutnými kónickými pilíři nad vodní hladinou.
Přízemní, společenská část je půdorysně posunuta vpřed a spolu s volně stojící stěnou vytváří atrium, zakryté mohutnou železobetonovou pergolou.
V jejím příjemném stínu je umístěna letní jídelna, která nechává vyniknout židlím ve stylu Charlese a Ray Eamesových, dokonale sladěným s bílou fasádou. Terasa přechází v efektní molo, jež vystupuje nad hladinu bazénu a evokuje příď lodi brázdící moře.
Vodní plochy, které tvoří bazény různých hloubek, zaujímají zhruba stejnou plochu jako celá stavba. Osvěžují průčelí rezidence, stejně tak vstupní část, orientovanou do ulice.
Na ně navazují dlážděné terasy a trávníkové plochy, jež nabízejí relaxaci na slunci nebo posezení ve stínu futuristické pergoly.
Veškerý provoz v domě je propojený s nejmodernějšími technologiemi, šetrnými k okolní přírodě. Voda do jezírek a bazénu je čerpána ze studny, zatímco pro potřeby zavlažování se bere z nádrže zachycující déšť.
Architekti využívají bioklimatický design, který se formou a umístěním domu vzhledem ke světovým stranám přizpůsobuje jeho energetickým potřebám. Umožňuje slunci zahřívat studená místa v zimě a v letních měsících prostory chladit blahodárným stínem.
Geotermální energie z hlubinných čerpadel přináší úsporu při používání klimatizace. Podlahové topení je napojeno na energii ze solárních panelů, umístěných v odlehlé části pozemku.
Také materiály, ze kterých je rezidence postavena, jsou šetrné k životnímu prostředí.
Autorem projektu je Pavlos Chatziangelidis, který v roce 2004 založil Architektonické studio 314. Název ateliéru, 314, je inspirovaný matematickým symbolem π = 3,14, jenž se používá při výpočtu plochy kruhu a vztahuje se k filozofické dimenzi pojmu kruhu.
Studio charakterizují rozměrné skořepinové stavby, které uživatele vybízejí odpoutat se od reality a zažít pocit abstraktnosti.
Úkolem designu bylo vytvořit luxusní prostředí s čistými liniemi a minimalistickou estetikou.
Nábytek a stěny celé v bílém proměňuje barevné LED osvětlení a vytváří v létě chladivou atmosféru modrých tónů či naopak v zimě zateplenou náladu, sálající z oranžové barvy.
Okolí budovy zdobí plastiky z ateliéru Johna Asprase, které dodávají domu nádech již zmíněné abstraktnosti.
TEXT: Alena Kodlová, FOTO: 314 Architecture Studio
Kontakt: ARCHITEKTONICKÝ NÁVRH: 314 ARCHITECTURE STUDIO, Pyrgou 45-47, Golf Glyfadas, Athény, Řecko, www.314.gr