Komfort a luxus bez kompromisů nabízí dekorativní interiér inspirovaný stále módním stylem art deco.
Malé obce, na dosah vzdálené velkým městům, splňují představy o klidném rodinném bydlení. Jsou ještě dost blízko metropoli, tolik potřebné pro přímý kontakt se životem a prací, přitom ovšem mimo negativní vlivy shonu a smogu.
Na jednom takovém místě stojí na pohled nenápadný dům s úchvatným interiérem. Stavba by svou rozlehlostí jistě vyhovovala i čtyřčlenné rodině, žije zde ale jen manželský pár středního věku. Mají dospělou dceru, která rodiče občas přijede navštívit.
Majitelé kromě toho, že jsou pracovně úspěšní a velmi vytížení, žijí také poměrně čilým společenským životem; plánovaný projekt proto vychází vstříc jejich specifickým požadavkům. Není třeba spousty soukromých ložnic, zato dostatek reprezentačního prostoru.
Půdorys budovy nepracuje s pravoúhlými liniemi, obě křídla jsou zakončena půlkruhovými apsidami, jež ve vnitřním prostoru nejlépe umožňují řešení, pro které se architekt spolu smajiteli rozhodl.
K pocitu velkoleposti přispívá také strop v obýváku vysoký až do výšky druhého patra a maximální prosklení. Hala a obývák v jednom zabírají plochu 70 m2, ložnice 40 m2 a balkon velkorysých 20 m2.
K projektu architekt říká: „Klienti jsou moderní lidé, zpočátku měli představu přímočarého, minimalisticky elegantního interiéru. První skici proto vycházely z této koncepce. Stále jsme ale já i mí klienti cítili, že to není ono, že to není správná cesta.
Velkorysý prostor domu si žádal podobně velkorysé zařízení. Prázdnota, která při původním návrhu vznikala, působila odtažitě chladným dojmem. Naše druhá cesta tedy vedla k neméně zajímavému historizujícímu stylu art deco.
Nechtěli jsme se pokoušet o prostý výklad již daného, protože to by v současné době asi vypadalo strojeně, ale vytvořili jsme zcela nový, původní pohled, který ze stylu čerpá.
Záměrem nebylo stvořit galerii, ale živý a fungující prostor se vším, co k modernímu stylu bydlení patří. Úkolem bylo zaplnit a oživit velký, původně neosobní prostor.
Vyjadřovacími prostředky, pro které jsme se rozhodli, byla mramorová dlažba a mozaika, exotické dřevo makasar a křišťál.
Všechnu tu lesklou a blyštivou krásu pak spojuje střízlivá výmalba stěn, takže celek působí i přes jistou pompéznost překvapivě harmonickým dojmem. Architekt Nikolay Tsupikov má mimo jiné také titul v oboru sociologie, který vystudoval na státní univerzitě.
Znalost mezilidských vztahů mu umožňuje snadnější komunikaci s klienty, pochopit jejich povahu a potřeby. Vždy nejprve vede dlouhý dialog, snaží se protistranu pochopit, vcítit se do jejich života i intimity.
Ne za každou cenu prosazovat vlastní vize, ale pochopit a směrovat. To je podle Nikolaye jediná a možná cesta, jak uspokojit i ty nejnáročnější vize
klientů.
Jaká tedy byla přání této rodiny, která architekt při projektování zohledňoval? Pohodlí a klid. Hlavní požadavek zněl jednoznačně: méně stresu, více pohody! Úkolem architekta bylo vyhnout se jakémukoli náznaku nepohodlí.
To je také důvod, proč v koupelnách je na podlaze nikoli kámen, ale dlažba z keramického granitu, maximálně odolného vůči vlhkosti i otěru. Kombinaci mozaiky a dlažby z přírodního mramoru najdeme ve všech reprezentativních místnostech.
V ložnicích pak jsou podlahy z černých dubových prken, letokruhy mají v kontrastní stříbřité barvě. Toto řešení bylo zvoleno z čistě praktických důvodů – případný prach není na podlaze prakticky vidět. Vzhledem ke zvolenému dekorativními stylu art deco byly hlavní používané materiály dané.
Schodiště i podlahy s fantastickými vzory jsou výhradně mramorové, stejně jako krb a okenní římsy. Z použitých dřevin nejvíce vyniká výrazný makasarský eben, jedno z nejvzácnějších dřev.
Zdobné a obzvlášť pevné dřevo tomelu celebeského dekoruje dveře, sedací nábytek i komody. Lesk a třpyt se objevují v náznacích, křišťálové lustry nebo decentní zlacení zábradlí jsou decentní připomínkou dekorativnosti.
Audio a video technologie vyhovují maximálním požadavkům na kvalitu. Vybrali jsme TV značky Metz, je to skvělá německá značka, spolehlivá a designově zdařilá.
Veškeré rozvody ozvučení a vše ostatní je zabudované přímo ve stěně nebo podlaze, případně bezdrátové, nikde nenaleznete ani jediný kabel. Akustické systémy KEF jsou srovnatelné s luxusní limuzínou;
pokryté černým klavírním lakem v maximálním lesku skvěle harmonizují s použitým dřevem. Také veškeré ostatní elektrické příslušenství, včetně vypínačů a zásuvek, je v černém lesku, dokonce i radiátory topení zdobí černá metalíza.
Siný akcent černých detailů poněkud zjemňuje béžová výmalba. Stropy v domě pak mají několik výšek. Je to vlastně kompromisní řešení. Zákazníci si totiž koupili už v hrubé stavbě postavený dům s kompletním ventilačním systémem, zabudovaným právě ve stropech.
Hledali jsme efektní i efektivní řešení. A tak plastické 3D stropy, které jsou v každé místnosti ve svém až 40 cm vysokém profilu, ukrývají technologii.
Vyhráli jsme si s tvary i barvami, do podhledů zabudovali i osvětlení. Výsledek, myslím, předčil očekávání. Také prostory praktického zázemí bylo potřeba vyřešit se stejnou elegancí a noblesou.
Mezi ložnicemi jsou kromě koupelen také dvě prostorné šatny a dvě komory, v suterénu potom prádelna. Komfort zvyšují posilovna, sauna a domácí kino. A protože majitelé mají dva psy, je pro ně přímo vedle vchodu umístěna malá koupelna se sprchovým boxem.
TEXT: Jana Špatzová, FOTO: Photofoyer