Organické křivky, přátelské k přírodě
Výsledný efekt zaoblených linií organického tělesa stavby násobí jejich odraz v hladině jezírka. Určujícím prvkem architektonického návrhu jsou tvarované skleněné fasády, jež zprostředkovávají kontinuální propojení vnitřního a venkovního prostoru.
Vyvážené proporce společenská zóny, která se honosí zakulacenými liniemi, představuje zhmotnění idejí organické architektury, středem je zavěšený krb a zanořené kruhové sezení. Na bílých stěnách vyniknou umělecká díla.
Bílé královské dvojlůžko vévodí hlavní ložnici, před jejímž velkým oknem je umístěn elegantní čtecí koutek s černým křeslem a lampou. Ta je stejně jako osvětlení u lůžka od portugalské značky Delightfull.
Luxusní moderní koupelna má stěny a podlahu se vzhledem černého mramoru. Ústředním elementem je unikátní bílý umyvadlový stolek s texturovaným povrchem. Umělecký dojem umocňují figurální dekorace ve formě černých plastik, lezoucích po stěnách.
Vzdušný obývací pokoj nabízí skvělý výhled do zahrady. Místnosti dodávají styl retro bílá křesla s dřevěnými područkami a elegantní pracovní stůl, prostor je doplněn kruhovým kobercem a minimalistickými svítidly.
Zakřivená polostěna z bílého ultra tenkého betonu ukrývá koupelnu, integrovanou do prostoru hlavní ložnice. Výrazným kontrapunktem klidové zóny jsou plak žaluzie s lamelami z přírodního dřeva.
Výsledný efekt zaoblených linií organického tělesa stavby násobí jejich odraz v hladině jezírka. Určujícím prvkem architektonického návrhu jsou tvarované skleněné fasády, jež zprostředkovávají kontinuální propojení vnitřního a venkovního prostoru.
Půdorys domu byl navržen tak, aby vzniklo vnitřní poloatrium s palubovou terasou, přímo přístupnou z přízemí rezidence. Část objektu kryje zelená střecha, jež funguje i jako přírodní izolant.
Kompozice světlíků skvěle pracuje s pohybem slunce po obloze tak, aby maximalizovaly množství přirozeného světla pronikajícího do vnitřních obytných prostor. Exteriér je plný kruhových forem, evokujících přirozené tvarosloví.
Nerušené vzájemné splynutí krajiny s budovou je umocněno zelenou střechou. Konstrukci pokrývá bujná bylinná vegetace, typická pro danou klimatickou zónu.
Přidružené stání pro automobily multiplikuje tvarosloví organického designu a poskytuje i prostor k manévrování. Soukromí a bezpečnost zajišťuje dálkově uzavíratelná brána, jež hraje i roli barevného kontrastu.
Krytý hlavní vstup do domu s uměleckou plastikou a efektním osvětlením lemuje zeleň v podobě vznosné bíle kvetoucí čechravy. Celou kompozici uzavírá Betula pendula, bříza bělokorá, typická ruská dřevina.
Při pohledu shora je patrný čtvercový rámec pozemku, na němž stojí rezidence s poněkud složitým půdorysem. Ve skutečnosti jde o jakýsi neukončený prstenec, rámující soukromou terasu s jezírkem.
V prvním patře stupňovitě členěného objektu je umístěna kancelář s krytým balkonem a samostatným vstupem. Jednotlivé terásky jsou osazeny nízkoúdržbovou zelení, nenáročnou na závlahu a spotřebu vody.

Impozantní siluetou se pyšní sídlo, zanořené do uměle vytvořeného návrší. Architektura domu, tvořeného nepravidelnými, vzájemně se prolínajícími oválnými strukturami, využívá zvlněné, doslova tekoucí tvary, napodobující přírodní formy.

Může rodinné obydlí napodobovat rostlinu – růst ze země v souladu se svým přirozeným prostředím? Organická architektura dokazuje, že to možné je. Filozofie, vyvinutá legendárním Američanem Frankem Lloydem Wrightem, inspirovala desítky tvůrců po celém světě.

House in the Landscape (Dům v krajině) na okraji Moskvy je jednou z úžasných ekofriendly budov, navržených v souladu s kánony organického designu, která je postavena z vyztuženého betonu a vynořuje se ze země uprostřed velkých kobercových travnatých ploch.

Architektonická kompozice z dílny studia Niko Architect se rozvíjí zvenčí dovnitř, kde grandiózní prosklené plochy zdůrazňují neoddělitelné spojení domu s okolím.

Ústřední stěna byla vytvořena pomocí zakázkově vyrobeného zvlněného skla, které přesně kopíruje organické linie budovy.

Toto řešení nejenže maximalizuje příliv přirozeného světla dovnitř domu, ale také poskytuje panoramatický výhled na okolní zahradu a přírodní scenérii. Exteriér rezidence doplňuje zelená střecha, z níž vyrůstají nenapodobitelné drúzy světlíků.

Jsou umístěny v nejvyšších bodech střešního pláště podél dráhy slunce, aby zachycovaly maximum přirozeného světla a zalévaly jím vnitřní prostory neobvykle koncipované budovy.

Propracovaná kombinace architektury a krajinotvorby vyústila ve stavbu, v jejímž rámci se stírají hranice mezi „zastavěnou“ a „přírodní“ částí.

Rezidence se skládá ze tří ložnic s vlastními koupelnami, obývacího pokoje, jídelny a speciálně vybaveného prostoru pro konzumaci kávy. V prvním patře se nachází rozlehlá kancelář.

Společenská část přízemí je rozčleněna do propojených, ale vizuálně oddělených sekcí: kuchyně–jídelna, otevřený prostor s krbem a kávová „stanice“. Zóny jsou odděleny přepážkou s kulatým otvorem, která se inspiruje japonskou kulturou.

Středem obýváku je plovoucí krb spolu s dvoudílnou čalouněnou sedačkou, svou oblostí připomínající vířivku.

Interiéry jsou navrženy ve stylu „domácí galerie“, jejíž bílé stěny fungují jako pozadí pro umělecká a designová díla, sochy a dekorativní prvky s japonskou tématikou a skrytými symbolickými formami.

Hned ve vstupní hale zaujme schodiště, které bylo navrženo v souladu s organickým plynutím stavby za použití UHPC betonu tak, aby symbolizovalo osobní a duchovní růst, dosažení vyšších cílů nebo překonání překážek individuem, zastoupeným antracitovou plastikou u paty.

Černé zábradlí s abstraktními motivy pak přidává celé realizaci na uměleckém dojmu.

Sofistikovanou atmosféru podtrhuje použití svítidel s florálními motivy i přepychového nábytku s důrazem na přírodní materiály a kvalitní řemeslné zpracování, zajišťující vybavení dlouhou životnost.

Realizace se zelenými střechami a vertikálními zahradami přispěla k zařazení moskevského Domu v krajině mezi ekofriendly stavby.

Nejen že přispívá k biodiverzitě a zlepšuje mikroklima, ale také na přání investorů implementuje systémy efektivního zavlažování ve snaze o formování udržitelných a zdravých životních podmínek. Terénní úpravy ladně splývají s okolní krajinou.

TEXT: Blanka Stehlíková, FOTO: Vasilij Kurtin, Sergej Ananiev

kontakty

NIKO ARCHITECT (projekt a design interiérů), 105064 Moskva, 5/17 Nižnyj Susalnyj pruh, nikoarch.com

DECEUNINCK (dveře, okna, fasády, terasy), Tuřanka 1519/115a, Brno- Slatina, tel.: 547 427 777, www.deceuninck.cz

SAFFRON (prémiové postele), Šaldova 1, Praha 8 Karlín, Tel.: 776 565 911, www.saffronbeds.com/cs

SAPHO (vybavení koupelen), UBC s.r.o., Mělnická 87, Líbeznice, Tel.: 283 090 760, www.sapho.cz

POGGENPOHL CZECH (spotřebiče Gaggenau), Vinohradská 937/35, Praha 2, tel.: 222 210 783, www.poggenpohl.cz