Pohovka Baxter s přiznanými švy působí, jako by byl potah obrácený naruby. Umírněná paleta barev kombinuje tabákové a pískové odstíny s převažující bílou.
Bazén vstupující do interiéru odděluje od obývací části skleněná stěna s téměř neviditelnými rámy. Exteriér a interiér splývají v jeden celek naplněný denním světlem.
Transparentní plášť ohraničuje obývací pokoj ze dvou stran, stěna za pohovkou je opatřena pásovým oknem. Luxusní vzhled dodává prostoru podlaha z bílého mramoru.
Štíhlé ocelové sloupy, podporující vazníky nesoucí strop, jsou subtilní a nenarušují vizuální spojení mezi vnitřkem a venkem. Malá terasa se zahradním nábytkem vyplňuje zbytek miniaturního dvora.
Deska stolu v obytné zóně je vyrobena u z obřího kmenu, letokruhy jsou zvýrazněny metodou kartáčování.
Kuchyňská linka je řešená celá v bílé barvě – all in white. Efektní a zároveň praktické je pásové okno umístěné nad pracovní plochou z bílého corianu.
Ocelové podnože židlí v kubickém tvaru ladí s čtvercovou masivní deskou stolu a podtrhují puristické řešení interiéru. Miska vyřezaná z kůry vnáší dovnitř dotek přírody.
Společenskou část spojuje nádherná mramorová podlaha, vzácným kamenem je obloženo i železobetonové schodiště, spojující čtyři úrovně rezidence.
Bezrámové zábradlí umožňuje průhledy mezi jednotlivými podlažími. Skleněné desky jsou originálním způsobem zapuštěny do spár v betonových stupních.
Transparentní stěna tvoří téměř neviditelnou hranici mezi obývacím pokojem a bazénem. Modrá hladina vstupuje dovnitř a umocňuje pocit světlosti a vzdušnosti.
Barový ostrůvek využívají členové rodiny k rychlé snídani, ve vestavěné stěně s bílou lakovanou čelní plochou je zabudovaná televizní obrazovka.
V suterénu je prostorná televizní místnost s dokonalým audiovizuálním systémem. Zavěšený podhled osvěcují po stranách LED pásy.
Skleněná stěna u schodiště přesahující výšku tří nadzemních podlaží je opatřena dřevěnými žaluziemi. Vedle praktického využití představuje příjemný zateplený prvek.
Schodišťový prostor poskytuje nádherné průhledy mezi jednotlivými podlažími. Z galerie ohraničené skleněným zábradlím je přístupné ložnicové podlaží.
Vpravo nahoře: Perský koberec vizuálně zpestřuje minimalistický suterén s televizní místností. Schodiště ohraničené skleněným pláštěm a střešním oknem působí jako účinný „světlovod“.
Čtyři úrovně, jedno podzemní podlaží a tři nadzemní, spojuje nádherné železobetonové schodiště obložené bílým mramorem.
Nejdražší položku rozlehlé rezidence bezesporu představuje mramorová podlaha, která je uplatněna i v suterénu, kde jsou vedle televizní místnosti ještě pracovna, tělocvična a vinotéka.
Koupelna dětí má teakovou podlahu, skříňky v bílém laku zpestřují bleděmodrá dvířka.
Koupelna u pokoje pro hosty má příjemnou přírodní barevnost. Obklad stěn z různobarevných mozaikových pásů ladí s mramorovou podlahou béžové barvy.
Ložnici majitele doplňuje šatna s množstvím nasvícených polic. Oba prostory spojuje masivní dubová podlaha.
Koupelnu od ložnice majitele odděluje posuvná stěna z mléčného skla. Podlaha i obklad jsou z bílých porcelánových dlaždic. Tak jako v ložnici i zde převažuje stropní bodové osvětlení.
Saténové povlečení a stínidlo lampy z perleťových plátků vnášejí noblesu do minimalistické ložnice s kontinentální postelí a skříňovou stěnou v bílém laku s vestavěnou televizní obrazovkou.
Malý dvorek o rozloze 50 m2 využili architekti tak, že působí prostorným dojmem. Vodní hladina bazénu ho spojuje s interiérem ohraničeným skleněnými stěnami.
Na střeše rezidence je malý, zcela zasklený apartmán. Zastiňují ho kolem dokola včetně posuvných dveří dřevěné žaluzie. Prostor pro relaxaci poskytuje terasa pokrytá odolným teakovým dřevem
Jen několik kroků dělí obyvatele vily od vodní hladiny, která se stává součástí jejich životního prostoru. Vzrostlé stromy v parku, se kterým parcela s rezidencí sousedí, dotvářejí iluzi velkého pozemku.
Podlaha z teaku poskytuje příjemné prostředí pro odpočinek na zdravém vzduchu. Betonová zeď na druhé straně bazénu představuje hranici miniaturního pozemku se sousední nemovitostí.
Mozaikový obklad vany bazénu podtrhuje modrou barvu hladiny, která vstupuje do interiéru v podobě laguny ohraničené skleněnými stěnami. Odraz schodiště ve vodě umocňuje dominantní architektonický prvek.
Architektura propojená s vodní hladinou představuje neobyčejně vlídné místo pro život uprostřed velkoměsta.
Nedostatek prostoru pro novou stavbu vede často k neobvyklému a důvtipnému řešení. To je i případ rezidence v severní části Tel Avivu. Dům o zastavěné ploše 300 m2 zabírá téměř celou stavební parcelu, která má rozlohu pouze 350 m2.
Výzvu vyprojektovat rodinné sídlo pro pár se čtyřmi teenagery přijala firma Dan a Hila Israelevitz Architects. Zvenčí se dům nezdá být ničím výjimečný, jeho skutečné kouzlo odhalíte až ve směru od zadního dvora.
Dlouhý bazén byl postaven podél zdi oddělující sousední nemovitost a proniká do domu, vytváří obdélníkovou lagunu zasahující do velkolepého obývacího pokoje a jídelny s kuchyní.
Pro zesílení dojmu jsou stěny na jeho okrajích ze skla, stejně jako plášť ohraničující velkolepé čtyřúrovňové schodiště.
„Dům je uzavřený a pro někoho až spartánský směrem do ulice, zato vzadu do dvora je plný světla. Vzhledem k tomu, že je zevnitř vidět z jakéhokoliv úhlu pohledu, vytváří pocit otevřeného prostoru a zdání velikosti jinak malého dvora,“ říká Dan Israelevitz.
Samonosné schodiště ze železobetonu spojuje tři nadzemní a jedno podzemní podlaží. Je pokryté bílým mramorem stejně jako navazující podlahy. Skleněné zábradlí, zhotovené z 8 mm silného floatu, je vetknuté do spár v betonu, jeho vertikální spoje jsou skryté.
Nad schodišťovým prostorem je velké střešní okno, které dovnitř vpouští množství denního světla. V průhledu z atria schodiště působí jako vzdušná moderní skulptura.
Obývací pokoj je ohraničený dvěma skleněnými stěnami s minimalistickými rámy. Bílé ocelové nosníky nesou subtilní sloupy, které nijak neruší pocit vzdušnosti a světlosti.
Zavěšený podhled vytváří dojem vznášejícího se stropu, což ještě podtrhují světelné LED pásy umístěné ve vzniklých mezerách mezi stropem a stěnami.
Posezení představuje kožené sofa od italské značky Baxter s módním čalouněním s přiznanými švy, jako by byl celý potah obrácený naruby.
Kompozici doplňují dvě čalouněná křesla v pískové barvě a stůl kombinující podnož z nerezové oceli a masivní desku se zajímavou kresbou dřeva. Stěna nad sofa je opatřena pásovým oknem, připomínajícím funkcionalistické vily předválečného období.
Pásové okno je také uplatněno v kuchyni, kde osvětluje pracovní plochu linky z bílého corianu. Čelní dvířka skříněk i ostrůvek uprostřed jsou opatřeny bílým lakem ve vysokém lesku.
Na kuchyni navazuje jídelna se skříňovou sestavou nabízející množství úložných ploch včetně skrytého ovládání klimatizace a dalších funkcí v domě. Její jednolitou bílou plochu rozbíjí nika s policemi, pokrytá ořechovou dýhou.
Je v ní umístěno nápojové sklo a také několik dekorativních předmětů dovezených z cest. Jde o jeden z mála zdobných prvků v puristické kompozici společenského prostoru.
Čtvercový stůl je z masivního dřeva v bílém laku, centrální podnož umožňuje, že se k němu pohodlně vejde osm lidí. Židle s čalouněním v barvě tabáku mají subtilní nohy z nerezavějící oceli.
Ve stejném stylu jsou ztvárněny i barovky u pultu, spojujícího kuchyňskou pracovní desku a příležitostný snídaňový stůl.
Osvětlení prostoru je minimalistické, bodová světa umístěná ve stropním podhledu doplňuje rampa s reflektory, jejichž světelné kužele jsou namířeny na pracovní plochu kuchyňské linky.
Intimní místnosti rodičů a dětí jsou ve druhém nadzemním podlaží, jednotný ráz jim dodávají podlahy z přírodního dubu. Ložnice majitele je opatřena velkým oknem, ze kterého jsou vidět bazén a park, který dům obklopuje.
Velkolepé lůžko je čalouněné hnědou kůží, noční stolky jsou z masivního přírodního dřeva. Skříňová stěna s bíle lakovanou čelní plochou odděluje ložnici od prostorné šatny.
V pravém úhlu pak navazuje posuvná stěna z pískovaného skla, jež tvoří předěl mezi ložnicí a koupelnou.
Pásová okna v záhlaví postele kopírují stejný typ okenních otvorů v obývacím pokoji o patro níže. Podlaha v koupelně je z bílých porcelánových dlaždic s drsnější strukturou, ve sprchovém koutu je pro pocit tepla a měkký dotek umístěna teaková podlaha.
Kombinace hladkých lakovaných ploch a masivního dřeva vnáší do soukromých prostor elegantní vzhled s jemnými doteky přírodních materiálů. Minimum doplňků nahrazují obrazy zeleně, které dovnitř vstupují velkými prosklenými stěnami a stylovými pásovými okny.
Vznášející se zavěšené podhledy s nasvícenými okraji a dřevěné žaluzie s horizontálními lamelami umocňují jednoduchý, ale zároveň působivý design.
TEXT: Alena Kodlová, FOTO: Dan a Hila Israelevitz Architects