SVĚTLO A STÍNY BEZ HRANIC
Letní otevřená terasa mimo jiné se zapuštěným posezením, jež přispívá ke zvýšení obytného komfortu, je určena pro venkovní relaxaci především v teplejší části roku, která tady trvá až osm měsíců.
Nejen dekorativní, ale především užitnou funkci plní fasádní prvky GFRC, které přispívají k tepelné rovnováze uvnitř objektu. Panely z kompozitního sklovláknobetonového materiálu odkazují na tradiční kamenné desky.
Rezidence disponuje celou řadou venkovních obytných ploch, situovaných na všech čtyřech úrovních stavby. Vizuálnímu propojení veškerých kvádrových objemů napomáhají stěny a zábradlí z čirého bezpečnostního skla.
Vnitřní atrium, zahloubené pod úroveň pozemku, se na uživatelském komfortu v interiérech podílí nejen zprostředkovaným světelným tokem, ale také regulací tepelného zisku ze slunečního záření a pasivním chlazením celého domu.
Fasádní panely jsou z materiálu složeného z portlandského cementu, skleněných vláken, anorganického plniva a dalších přísad, respektujících požadované vlastnosti konečné hmoty.
Zatímco svislé stěny ve vnitřním prostoru jsou zakončeny ručně nanášenou vápennou omítkou, stropy tvoří převážně plochy z přiznaného surového betonu. Výsledkem je zajímavý kontrast, vyvolávající designové napětí.
Zvolené řešení kalkuluje s efektní stínohrou, proměnlivou v souvislosti s putováním slunce po obloze a intenzitou denního světla v průběhu plynoucího času. Výsledný sochařský efekt zvýrazňuje souhru mezi pevnými a perforovanými objemy.
Zajímavý efekt nabízejí prosklené stěny, evokující vitráže, složené z různě velkých kouřově zbarvených ploch. Vpravo je patrný vchod do domácí modlitebny, definovaný zvonkohrou, navozující atmosféru tradičního vchodu do chrámu.
Promyšlené uspořádání kompaktního vnitřního prostoru, definované celou řadou příček z čirého či tónovaného skla, přispívá k dokonalému propojení i prosvětlení jednotlivých funkčních zón rezidence.
Striktní pravoúhlé linie změkčují vnitřní kruhová okna, umožňující průhled i do soukromějších zón a jejich prosvětlení. Design zachovává pocit prostorové konektivity a zároveň zajišťuje určitou míru intimity.
Obyvatelé Džajpuru, města s letními teplotami vyššími než 35 °C, trvajícími osm měsíců v roce, doslova potřebují bydlení odpovídajících parametrů. Tedy ideálně s prostorem v podobě vnitřního atria.
Architektonické řešení domu přispívá i k jeho výjimečné energetické účinnosti. Zen Spaces odráží kontext své lokality a regionálního klima, nabízí rozmanité zážitky v každé části a hladce splývá s přírodním okolím.
Návrh rezidence s východní, západní a jižní fasádou z dekorativních GFRC clon, vzdává hold tradiční architektuře města Jaipur a Rádžasthánu. Konstrukce domu je založena na jednoduchém železobetonovém rámu se stěnami z popílkových cihel.
Sanjay Puri Architects patří podle Archdaily mezi stovku nejlepších světových architektů. Firma získala firma přes 360 ocenění včetně 270 mezinárodních cen za design. Své projekty realizovala kromě Indie i v Austrálii, Španělsku, Černé Hoře, Spojených arabských emirátech, Ománu i americkém Dallasu.

Zen Spaces, čtyřpatrová rezidence postavená v indickém Jaipuru, je ryze moderní objekt, který se přes svou až technicistní formu, plynoucí z masivního použití betonu a kovu, dokonale integruje se stávající krajinou.

Ve vnitřním prostoru vsadil tým společnosti Sanjay Puri Architects na efektní hru světla a stínu, proměnlivou v kontextu s ubíhajícím časem.

Vskutku originální trojgenerční stavbu tvoří několik obdélníkových objemů, obklopujících otevřené nádvoří.

Zatímco v nejnižší úrovni, přirozeně prosvětlované okenními otvory ze zapuštěného atria, je velkorysý salonek, posilovna a servisní prostory, přízemí a první patro patří společenské a klidové zóně se třemi ložnicemi.

Na poslední obytný level byl situován multifunkční pokoj, který se otevírá na velkorysou, severně orientovanou terasu.

Interiérový design domu Zen Spaces je založen především na použití neutrálních odstínů šedé, uměleckých akcentů a nábytku, který byl z velké většiny vyroben na míru místními truhláři z materiálu Indowud, tedy z ekologické náhražky dřeva z rýžových slupek.

Stěny pokrývá vápenná omítka, jejíž aplikací se podařilo snížit nadměrné použití cementu. Ten se, především v surové podobě, objevuje zejména na odkrytých stropech.

Vyznění vnitřní dispozice těží zejména z různých citlivě komponovaných průhledů a přirozené kontinuity obytné, společenské, jídelní, venkovní a cirkulační zóny.

Prostory si tak zachovávají pocit propojenosti, zároveň však každý z nich zajišťuje určitou míru soukromí.

Nastolená rovnováha stojí za jedinečnou finální harmonií, v jejímž rámci jsou různé oblasti do dané míry viditelné a poskytují jak sdílenou, tak individualizovanou atmosféru.

Ústředním bodem domu je malá modlitebna, známá také jako „místnost pooja“, jež patří k běžným součástem indických domácností.

Připomíná v podstatě miniaturní chrám, jehož vstup je v duchu tradice zdoben řadou malých zvonků, uspořádaných do soustředných kruhů, jež díky postupně snižovanému průměru vytvářejí výsledný kopulovitý tvar.

V noci těží nasvícený dům z až sochařské souhry mezi pevnými a perforovanými objemy.

Architektonické řešení však není jenom záležitostí efektního vyznění objektu – umně koncipovaná nádvoří a zástěny, stejně jako nepřímé přirozené osvětlení a optimálně nastavené větrání přispívají k jeho výjimečné energetické účinnosti.

Svým pojetím Zen Spaces odráží kontext lokality a regionálního klimatu, nabízí rozmanité zážitky v každé své části a hladce splývá s okolní přírodou.

Na jeho jižní straně je umístěna zimní terasa s výhledem do zahrady, ideální pro rodinná setkání, chráněná před výkyvy počasí, na protějším konci je pak letní paluba s posezením, určená pro venkovní relaxaci v teplejších částech roku.

Každý pokoj v domě má navíc svou vlastní exkluzivní venkovní terasu nebo balkon.

Pro snížení tepelných zisků během horkých letních dnů a zachování soukromí při minimalizaci hluku z nedaleké magistrály jsou na východní, západní a jižní straně domu instalovány panely GFRC, zatímco severní strana zůstává otevřenější.

TEXT: Alena Müllerová, FOTO: Dinesh Mehta

Kontakty

SANJAY PURI ARCHITECTS (projekt), 303, Avadh Queens Road, Vaishali Nagar, Rajasthan, Jaipur- 302021, Indie, tel.: +91 98927 24692, sanjaypuriarchitects.com

STOPKA (dokonalý nábytek), Klimentská 46 a 48, Praha 1, tel.: 221 851 045,

www.stopka.cz

NEW LIVING CENTER (centrum bydlení), Šafránkova 1238, Praha 5, tel.:

734 421 720, www.newlivingcenter.cz

PROCERAM (obklady, dlažby, sanita), Jateční 862/32, Plzeň, tel.: 373 034 239, www.proceram.cz

SCHÜCO (okna, dveře, posuvné systémy, fasády, zimní zahrady), Smrčkova 2485, Praha 8 – Palmovka, tel.:

234 747 850, www.