Prostorná rezidence nabízí vše, co člověk potřebuje k regeneraci duševních i fyzických sil. Praktické hledisko se snoubí s citlivým architektonickým ztvárněním.
Rezidence, kterou vás dnes provedeme, je postavená na okraji Puerto Banús, jedné z nejproslulejších zástaveb luxusního španělského letoviska Marbella. Nachází se na úpatí pohoří, ale zároveň velmi blízko pobřeží s hojností středomořské vegetace.
Parcela se svažuje směrem k jihu od příjezdové komunikace, ze které je do vily přístup. Terén, v němž je stavba situovaná, byl tedy jedním z rozhodujících faktorů při tvorbě architektonického konceptu.
Nejvyšší úroveň třípodlažní vily je určená pro soukromé místnosti, střední pro společenský život, dolní pro relaxaci a sportovní aktivity.
Marbella, položená zhruba na půli cesty mezi Malagou a Gibraltarem, na rozdíl od jiných, uměle vybudovaných letovisek na Costa del Sol, má pěkné historické centrum, sestávající z labyrintu křivolakých uliček a tichých zákoutí.
Všechny cesty tady vedou na Plaza de los Naranjos (Pomerančové náměstí), stíněné, jak jinak, vzrostlými pomerančovníky.
Renesanční radnice s typickými balkony i řada okolních domů si uchovala původní podobu z období počátku novověku, a to navzdory faktu, že Marbella byla značně poškozená za španělské občanské války.
Severní fasáda, kde se nachází vstup do domu, je střízlivější, ale z architektonického hlediska velmi působivá. Obdélníkové zdi obložené travertinem jsou komponované se sochařským citem, zvýrazňujícím plasticitu stavby.
Obraz domu se odráží ve vodní hladině, kterou překonává chodník z kamenných kvádrů. Jižní fasáda, obdobně jako severní průčelí, v sobě nese umělecký náboj. Architektonicky efektní je velký objem 1. patra, přesahující nad hlavní terasou u bazénu.
Masivní vodorovné objemy železobetonové konstrukce působí impozantním dojmem. Odlehčené skleněnými plochami oken se jakoby vznášejí v prostoru.
Celkové horizontální řešení stavby souzní s vrstevnicemi, narýsovanými ve vápencových horách v pozadí vily. Okna jsou zasklená kouřovým sklem, aby chránila interiér před žhavým sluncem.
Jejich velikost umožňuje spojit exteriér s interiérem, zvláště pak v obývacím prostoru, kde se okenní křídla automaticky zasunují do podlahy.
Základní dispozice domu je obdélníková, ve všech patrech jsou nejvyužívanější místnosti situované směrem k jihu, aby bylo možné vychutnávat si výhledy na Středozemní moře.
Velké prostory působí vzdušně, jednoduchý design čistých linií modeluje světlo prostupující proskleným pláštěm. Velkou dávku slunečních paprsků vpouští dovnitř také atrium, situované v přízemí, blízko hlavního vstupu.
Dispozice jednotlivých podlaží je otevřená, pouze nejvyšší patro s ložnicemi si zachovává intimitu soukromého prostoru.
V přízemí, kde se protíná soukromý a společenský život rodiny, na sebe volně navazují prostorná kuchyně s jídelnou a obývacím pokojem, s několika odpočinkovými kouty.
Nejnižší úroveň, spojená se zahradou a tenisovými kurty, nabízí lázně s vnitřním bazénem, tělocvičnu a prostorné garáže. Souznění architektury se svažitým terénem poskytuje nadstandardní podmínky pro setkávání s přáteli, relaxaci i sportovní vyžití.
Text: Alena Kodlová, foto: A-cero, Jacobo Espańa
ARCHITEKTONICKÝ NÁVRH: A-cero, Parque Empresarial La Finca, Paseo Club Deportivo nş 1, Bloque 6 A, 28223 Pozuelo de Alarcón, MADRID, www.a-cero.com