Výběr veškerých materiálů i stavebních postupů se v duchu environmentality řídil rovněž kritérii udržitelnosti, místní dostupnosti a ekologických certifikací. Zvolený přístup odráží závazek klientů, architekta a projektanta k udržitelné stavbě.
Zásadním výrazovým prvkem, podílejícím se na výsledné podobě rozlehlé společenské zóny, je vzdušné schodiště se stupni jednostranně kotvenými do stěny a zábradlím z transparentního bezpečnostního skla, jež celou konstrukci odlehčuje.
Mezi exteriérem z antracitového kamene, matným černým kovem, dřevěným obkladem a teplými povrchovými úpravami interiéru je citlivě nastolena jemná rovnováha. Velkorysé prosklení propouští dovnitř maximum zeleně.
Rozlehlá společenská zóna zahrnuje rovněž kuchyň s ostrůvkem, který funguje jako optický předěl dispozičně rozmáchlého interiéru. Veškeré materiály splňují požadavek na přirozené přírodní textury a jejich vztah k venkovnímu prostředí.
Jedním ze zajímavých prvků jídelní zóny je určitě vinotéka, fungující i jako svého druhu dekorativní prvek. Řešení odpovídá požadavku investora, aby interiéry byly moderní a minimalistické, ale zároveň pohodlné, přívětivé a příjemné pro život.
Pro všechny na zakázku vyrobené interiérové vestavné prvky byl zvolen inovativní materiál Fenix Black, jehož elegantní matný povrch nabízí výrazný kontrast s hřejivostí dřevěných prvků.
Minimalistické pojetí páteřního schodišťového prvku, spojujícího spodní společenskou zónu s horním intimním zázemím domu, odpovídá danému schématu celé rezidence včetně vytříbeného vnitřního prostoru.
Výsledný objekt přesahuje konvence tradiční architektury a nabízí umělecký i smyslový zážitek. Maison Shefford ztělesňuje autentické spojení s prostředím a odráží touhu svých majitelů žít tam, kde se celoročně snoubí interiér s přírodou.
Při vytváření obytného prostoru se architekt Maxime Moreau a designérka Catlin Stothers zaměřili nejen na velkolepé výhledy. Design byl pečlivě promyšlen tak, aby integroval trvalou přítomnost přírody a zároveň optimálně pracoval s přirozeným světlem.
Optimální orientace domu využívá místních klimatických podmínek k maximalizaci energetické účinnosti a komfortu. Hlavní severní fasáda má chráněný vchod navržený tak, aby minimalizoval nepříznivý dopad převládajících větrů.
V této části domu architekti vsadili na efektní otevření vnitřního prostoru do dvojité výšky. Řešení interiér provzdušňuje a zdůrazňuje jak konstrukci schodiště, tak dokonalou kontinuitu jednotlivých zón.
Každý detail byl pečlivě promyšlen – například skleněné zábradlí, integrované do konstrukce terasy, nejen zachovává okouzlující výhled do navazující zeleně, ale zároveň také zajišťuje bezpečnost členů rodiny.
Obytné prostory, apartmá a terasy se otevírají na jih a západ. Takto pojatá konfigurace maximálně využívá přirozeného světla a podporuje průběžné větrání, což příznivě ovlivňuje vnitřní obytný komfort v domě.
Prostor koupelny opticky násobí velká zrcadlová plocha na stěně se dvěma minimalistickými umyvadly, osvěžující atmosféru umocňuje výhled do lesního porostu přes velkorysé fasádní prosklení.
Minimalistickému pojetí interiérů včetně hygienické zóny vychází vstříc jednoduchá barevná paleta s důrazem na kontrast tmavých a světlých ploch a striktní geometrické tvarosloví vybavovacích předmětů.
Kuchyň je ukázkou sofistikovaného přístupu návrhářů ke spojení funkčnosti a střízlivého pojetí designu. Určitou strohost prostoru pak dokonale vyvažuje velkorysý výhled do okolí, jež se tak stává součástí vnitřní dispozice.
Poměrně neobvyklá koncepce Walk-in sprchového koutu integruje do daného prostoru rovněž samostatně stojící vanu. Sanita v černé barvě reflektuje aktuálně panující trend, zahrnující rovněž koupelnové armatury.
Velmi kompaktní venkovní zóna nabízí na dobře uspořádaném prostoru komfortní terasu se zapuštěným bazénem a relaxačním outdoorovým nábytkem pro posezení a stolování. Komplex pak finalizuje rovněž stylový krb.
Součástí ekologického řešení jsou terénní úpravy, které pomáhají chránit vodní zdroje. Kromě vlivu na tepelnou izolaci a komfort interiéru se podílejí na snížení ekologické stopy stavby a zároveň pomáhají zachovat okolní biodiverzitu.
Realizace investorovy vize se neobešla bez nenápadného otevření pozemku odstraněním několika vzrostlých stromů. Postup sladil panoramatické výhledy s bioklimatickými požadavky a vytvořil rovnováhu mezi architekturou a přírodním prostředím.
Architekt se rozhodl využít výraznou topografii lokality a rezidenci ukotvil v jejím horském prostředí, přičemž místní kámen využil ke zhmotnění základny domu. Řešení zajišťuje kontinuitu a estetickou soudržnost stavby s okolím.
Na kamenných zdech, které uzavírají hlavní obytný prostor v nižším podlaží, zdánlivě pluje dřevěný objem, v němž jsou umístěny dva dětské pokoje a sekundární apartmá. Přechodové hmoty, stoupající ze skalnatého podloží, sledují přirozené křivky terénu.
Jedinečný domov pro rodinu s malými dětmi navrhl tým MXMA Architecture & Design ve spolupráci s Catlin Stothers Design s citem pro nejmenší detail.
Se svými čistými liniemi a světlými interiéry rezidence kombinuje modernost se syrovostí přírody a nabízí svým obyvatelům autentické spojení s prostředím.
Obě montrealské firmy spojily své kreativní síly, aby vytvořily jedinečný životní prostor, nabízející dokonalou rovnováhu mezi pohodlím a moderností.
Dům, uhnízděný na vrcholu Mont Shefford, odpovídá svým pojetím filozofii jeho majitelky, jež vyrostla na Novém Zélandu.
Tamní kultura, prodchnutá svobodou, měla na její způsob vidění věcí zcela zásadní vliv, takže i pro své děti chtěla vytvořit zázemí harmonicky prolnuté s krajinou a maximem zelených ploch pro hraní.
Výsledkem je dům, jenž díky optimální orientaci v terénu zajišťuje nerušený výhled, efektivní světelná schémata a účinnou ochranu před povětrnostními vlivy.
Každý pokoj se otevírá ven, s okny rámujícími krajinu jako živá umělecká díla, jež se tak stávají nedílnou součástí interiérů. Jak den plyne, slunce proniká listím a výsledná hra světla a stínu propůjčuje vnitřnímu prostoru měkkou, přívětivou atmosféru. Vizuální kontinuitu a eleganci posiluje plovoucí schodiště ze dřeva a skla.
Vlevo se zádveří otevírá do centrální obytné zóny s obývacím pokojem, jídelnou, kuchyní a vinným sklípkem. Celý objem, evokující dům na stromě, zastřešuje jeho obyvatele svěžím zeleným baldachýnem.
„Velkorysé skleněné stěny a posuvné dveře maximalizují venkovní perspektivy a umožňují vizuální i faktický kontakt s navazujícím přírodním prostředím,“ vysvětluje architekt.
Otevřený vnitřní půdorys však zachovává rovněž intimnější prostory, nabízející klid a pohodu, daleko od shonu každodenního života. Vpravo se odhaluje hlavní apartmá se soukromou terasou a přímým přístupem k bazénu.
Čistý a teplý styl pokračuje z prostorné společenské zóny i mimo zdi domu, přičemž plynulost mezi interiérem a exteriérem posiluje kontinuita bílé podlahy z dubových parket.
Venkovní prostory jsou celoročně chráněny před přírodními živly a těží ze sluneční ochrany, poskytované zelenými střechami a motorizovanými roletami zabudovanými do stropu.
Tato konfigurace umožňuje přesnou modulaci slunečního světla při zachování nízkých teplot i v horkých letních dnech.
TEXT: Alena Müllerová, FOTO: Nanne Springer, Maxime Brouillet, Photographie Intérieure Co