Apartmán v 36. poschodí luxusního mrakodrapu v New Yorku inspiroval známého fotografa Michaela Morana nejen tím, že ho obývala slavný moderátorka Oprah Winfrey.
Samotný světlem zalitý prostor, poskytující výhledy na Manhattan, byl atraktivním cílem jeho objektivu.
Jakmile vstoupíte do foyeru luxusního věžového domu na East 57th Street v New Yorku, uvědomíte si, že jste se ocitli na výjimečném místě. Třpytem tisíce křišťálů vás oslní vstupní hala, Baccarat Crystal Lobby, které vykouzlil známý designér Vincent Volf. Na lobby navazuje křišťálová zahrada, kde třpyt lustrů
a svítících skulptur umocňuje nádheru exotických rostlin. Není proto divu, že penthouse v 36. poschodí
byl nabízen za 7 900 000 dolarů, vždyť jenom měsíční poplatky za jeho provoz a služby dosahují 5000 dolarů.
Cenu apartmá násobí také skutečnost, že patřilo nejslavnější televizní moderátorce Oprah Winfrey. Na světě byste jen stěží hledali lépe placenou celebritu.
Jen za pouhý předloňský rok dokázala svou popularitu přetavit na v přepočtu úctyhodných pět miliard korun. Ekonomický časopis Forbes pro ni má mezi televizními hvězdami a moderátory dokonce speciální kolonku.
Moderátorka a herečka Oprah Winfrey vydělává totiž čtyřikrát více než na druhém místě se usmívající Howard Stern.
Apartmá má tři ložnice, čtyři koupelny, největší část obytné plochy, která činí 235 m2, zabírá společenský prostor.
Ten rozšiřuje terasa o rozloze 70 m2. Úzká vstupní hala doslova exploduje do rozměrného trojúhelníkového prostoru, kde je vedle odpočinkové zóny situována také exkluzivní
jídelna. Prosklené stěny svírající ostrý úhel poskytují okouzlující výhledy na Central Park i na
blyštivé věže Manhattanu. K prodeji byl byt nabídnut téměř nedotčený, takže architekti Thomas Hickey a Edward Yedid, kteří pracovali pro nového klienta, museli pečlivě zvažovat, které věci ponechat a které změnit.
Jejich záměrem bylo vpustit do luxusního bytu více světla, ještě intenzivněji ho prozářit odlesky vzácných materiálů.
Přestože ořechové podlahy vypadaly jako nové, nahradili je mramorem, jehož leštěný povrch lépe odráží světlo a podle jeho intenzity více či méně vystupuje bílé žilkování vzácného kamene.
Extravagantní a v současnosti stále vyhledávanější mramor použili také na obklady některých
stěn, uplatnili ho na desku a boky kuchyňského ostrůvku, stejně tak na obklady v koupelnách. Dále odstranili stěnu oddělující kuchyni a ještě znásobili otevřený společenským prostor.
Barový ostrůvek zachovali, ale pootočili ho tak, aby byl rovnoběžný s kuchyňskou linkou. Tímto zásahem mu vtiskli funkci dělicího prvku Ložnice s příslušenstvím zabírají severovýchodní a jihovýchodní křídlo.
Hlavní ložnice Oprah byla situována směrem na jihovýchod, kde je zároveň přístup na prostornou terasu. Koupelna v sobě spojuje chlad kamene, skla, nerezové oceli a zatepleného povrchu dřevěných
skříněk. Pocit prostoru podtrhuje efekt zrcadlení, věže Manhattanu vstupují dovnitř okny a jejich obraz se odráží ve velkých zrcadlech. Skleněné stěny uplatněné jako předěly mezi koupelnou, šatnou
a ložnicí dovolují světlu expandovat i do těch nejzazších koutů.
Bodové osvětlení navazuje na tisíce světel a světýlek New Yorku a umocňuje spojení obytného prostoru s prostředím velkoměsta. Pouze nad jídelním stolem ve společenském prostoru se vznáší oslnivý extravagantní lustr s přívěsy z muránského skla.
MICHAEL MORAN – fotograf architektury Narozen: v Pomona Valley, California, USA
Rodiče: otec inženýr geolog, matka botanička. Dětství prožil v Argentině a v Barmě
Fotografuje: veřejné budovy, soukromé domy, rezidenční interiéry, komerční budovy a muzea, přednostně New York
Jeho fotografie doprovázejí řadu architektonických knih: Glass House, Work Life, Nano Architecture a New Species of Architecture
Studio: Michael Moran, 98 4th Street, Brooklyn, New York,
www.moranstudio.com
Text: Alena Kodlová, Foto: OTTO, Photofoyer