Krásný pozemek a dobrý projekt jsou nejlepším předpokladem pro luxusní bydlení. O to víc, když se jako bonus připojí výhled na přírodní rezervaci.
Tato exkluzivní rozlehlá vila, navržená Rudolfem van der Meulenem z renomované architektonické společnosti Nico van der Meulen Architects, je umístěna na překrásném, severně orientovaném pozemku, 10 000 m2 velikém.
Přidanou hodnotou je unikátní výhled na Private Game Reserve – přírodní rezervaci o rozloze 10 x 12 km, která se nachází v horách Waterberg (Jihoafrická republika). Celková zastavěná plocha domu je téměř 900 m2.
Řešení prostor, moderně stylizované, ale zároveň domácky útulné a pohodlné, splňuje veškeré požadavky kladené na moderní život.
Ojedinělost projektu spočívá především v otevřené dispozici, která rafinovaně odděluje soukromé a společenské zóny domu, aniž by docházelo k násilnému členění. Také propojení exteriéru s interiérem probíhá téměř nepozorovaně.
Díky příznivému klimatu není nezbytně nutné dům trvale uzavírat. Naopak, absence stěn (většinou řešených formou posuvných skleněných panelů) přispívá k lepšímu proudění vzduchu uvnitř domu.
Jemné horizontální linie, které nás při pohledu na dům zvenčí zaujmou, působí dojmem, že se dům vznáší nad krajinou, jako by se jí bál dotknout, aby svou přítomností nenarušil přírodní harmonii.
Příjezdová cesta nás zavede k domu, který nás vítá ohromným portálem, obloženým antracitově černou břidlicí. Teprve za ním se nacházejí průzračné skleněné dveře.
Všude kolem domu i uvnitř jsou vodní nádrže (kryté i otevřené), ozdobný bazének s fontánou i velký plavecký bazén s protiproudem a podvodními tryskami. Odpařující se voda přispívá k lepšímu mikroklimatu místa.
Vstoupíme-li do tohoto velkolepého příbytku, ocitáme se v rozlehlé vstupní hale, které dominují dvě protilehlá schodiště.
Promyšlený design jejich samonosných stupňů přispívá k pocitu lehkosti a vzdušnosti, který nás provází napříč celým interiérem.Hlavní obytný prostor má dvojnásobný objem – strop dosahuje do výšky druhého patra a všudypřítomná okna propouštějí dostatek denního světla, takže dům se utápí v jasu.
Velké prosklené plochy umožňují maximální otevření, čímž je dům přirozeným způsobem větrán a ochlazován proudícím vzduchem. Hranice mezi vnitřními a venkovními prostorami se tak docela rozplývají a násobí se už tak velkorysý obytný prostor.
V domě jsou dva obýváky, jeden uvnitř budovy a druhý pod krytou střechou terasy. Již zmiňovaným otevřením skleněných panelů se oba prostory propojí.
V patře je umístěna soukromá zóna, zejména hlavní ložnice majitelů domu, dokonale oddělená od ostatních prostor.
Ve velkém vzdušném prostoru se nenápadně propojuje několik funkcí, kdy jeho nepřehlédnutelnou dominantou je středový ostrůvek obložený medově zlatavým mramorem. Z ložnicové strany je v něm umístěn krb, z druhé pak poskytuje oporu dvěma umyvadlům.
Nachází se zde totiž koupelnová zóna s atraktivní solitérní vanou.
Velké okno zabírající velkou část stěny se otevírá směrem k balkonu, kde poskytuje fascinující výhled do přírodní rezervace. Druhé schodiště nás zavede do křídla se třemi dětskými pokoji, taktéž komfortně zařízenými, s vlastními koupelnami a dobře vybavenou tělocvičnou.
Stranou je studio s apartmánem pro hosty, které návštěvníkům poskytuje dokonalé soukromí. Stejně jako hlavní ložnice jsou i všechny ostatní obytné místnosti v domě orientovány na severní stranu a okna vybavena slunolamy.
Toto řešení optimalizuje tepelnou pohodu uvnitř domu do té míry, že není nutné používat klimatizaci. Tajemství ukrývá suterén, je tu umístěna kulturní a společenská zóna domu.
Především plně klimatizovaný a dokonale akusticky vyřešený kinosál s pohodlnými polohovatelnými sedadly. Ta poskytují maximální komfort i při sledování dlouhých filmů nebo při poslechu hudby.
Vedle něj najdeme nejoblíbenější místnost pána domu – pánský klub s plně vybaveným barem, který současně slouží jako prostor pro vystavení úžasné sbírky klasických i elektrických kytar.
Tento dům je skvělou ukázkou toho, jak lze za pomoci promyšlené architektury a designu propojit eleganci, styl a komfort.
TEXT: Jana Špatzová, FOTO: Nico van der Meulen Architects