Tropický modernismus jde ruku v ruce s architektonickým stylem, který je charakteristický především svou environmentalitou, tedy vstřícným vztahem k udržitelnosti života na modré planetě.
Na základě hloubkové analýzy veškerého kontextu, v rámci zdejšího klimatu, s respektem k okolí, tu zdejší architektonické firmy citlivě navrhují kvalitní projekty, jež dokonale splynou s místním prostředím.
S touto filozofií dosahuje úspěchů také studio KZ Architecture, jehož tým je podepsán pod designem South Island Residence. Zakladatelka a ředitelka kanceláře Jaya Kader Zebede k tomu říká:
„Naše strategie vychází z optimalizace energetické náročnosti staveb, využívání alternativních zdrojů, snižování spotřeby pitné vody, omezování množství odpadu, zlepšení kvality vnitřního ovzduší a využívání ekologicky výhodných produktů.“ Ze stejných principů těží vzhled a provoz svěžího, do exteriéru otevřeného domu pro šestičlennou rodinu, který byl nedávno dostavěn v Golden Beach.
Pozemek si investor našel na jednom z posledních míst atraktivní pobřežní linie podél jižní části Floridy.
V ojedinělé lokalitě, s výhledem na mořskou pláž na východní a se sladkovodní řekou na západní straně, vyhlášené výstavními rezidencemi v hodnotě milionů dolarů.
Ne náhodou si ho oblíbily i světoznámé celebrity takových jmen, jako jsou například Bill Gates, Ricky Martin nebo Eric Clapton.
Kvůli sousedům ze severní i jižní strany bylo nutné navrhnout dům ve tvaru U, který ze tří stran ohraničuje jakési vnitřní atrium s terasami a bazénem, jemuž tak zajišťuje maximální soukromí a intimitu.
Kolem něho jsou vlastně seskupeny veškeré obytné prostory, včetně obývacího a rodinného pokoje, kuchyně a jídelny. Směřují sem samozřejmě také místnosti, které tvoří klidovou zónu situovanou v horních partiích stavby.
Venkovní plochy a interiéry jsou logicky a materiálově uspořádány tak, aby na sebe postupně navazovaly směrem z uliční fronty k vodní hladině bazénu.
Cesta začíná krytým přístupem přes menší kompaktní přední dvorek, pokračuje vstupními dveřmi do velké haly, z níž vede impozantní schodiště do druhého podlaží rezidence. Přes jídelnu je pak přístupná venkovní terasa s přelivovým bazénem.
Dlouhá a úzká vodní nádrž je tu ústředním prvkem, stejným, jakým je pro vnitřek domu už zmíněné dominantní schodiště sochařských parametrů. Propojení interiérů s exteriéry zajišťují také materiály.
Je to patrné například na rozlehlých, břidlicí obložených stěnách, z nichž jedna rámuje vstup do domu, druhá tvoří část zadní fasády v prostoru venkovní kuchyně a třetí zvýrazňuje vnitřek haly.
Úkol sjednotit design rezidence připadl také dřevu Ipe, jehož příjemná barva se objevuje na venkovních terasách, zábradlích balkonů v patře i na některých podlahách a obkladech v interiéru. A konečně je tu také sklo.
Velkoplošné prosklené stěny v kovových rámech dávají domu potřebnou transparentnost a vzdušnost, navíc zabezpečují dostatečný přísun světla do vnitřních prostor, v čemž jim zdatně sekundují také čiré prvky použité na zábradlí jak u balkonů, tak u schodiště a horního ochozu.
Dosažení průniku stavební formy a obytného prostoru nahrává kromě vodorovných a svislých ploch ze skla, kamene a dřeva také bílý štuk na fasádě, odrážející se na vnitřních stěnách.
K dosažení výsledného efektu přispěla samozřejmě kromě dosavadních zkušeností v oboru také schopnost, s níž se Jaya Zebede dokáže vcítit do potřeb klientů. Jak řekl jeden z nich: „Pomalu a trpělivě zkoumala naši mysl, naše zvyklosti, očekávání i životní styl…
S profesionalitou, vytrvalostí a obětavostí sobě vlastní, s pečlivou pozorností k detailu pak dosáhla téměř nemožného.“
Text: Alena Müllerová, Foto: Robin Hill pro KZ Architecture