Investice do tepelného čerpadla se Vám vrátí

Tepelná čerpadla jsou moderním zdrojem vytápění domů, ale mohou být také výhodnou finanční investicí. Zejména, pokud lze ve Vaší lokalitě porovnat návratnost tepelného čerpadla s jiným bezobslužným zdrojem tepla.

Připravili jsme pro Vás modelový příklad – plynový kotel versus tepelné čerpadlo pro běžný rodinný dům.

Kondenzační plynový kotel

Tepelné čerpadlo země/voda s plošným kolektorem

Rozdíl

Investiční náklady

120 000 Kč

250 000 Kč

130 000 Kč ve prospěch plynového kotle

Roční provozní náklady včetně elektřiny

46 000 Kč

23 000 Kč

23 000 Kč ve prospěch tepelného čerpadla

Z tabulky vyplývá, že do tepelného čerpadla sice investujete o 130 000 Kč více než do plynového kotle, ale díky této investici ročně ušetříte na vytápění a ohřevu teplé vody 17, 7 %. Pokud byste vložili stejnou částku do banky, získáte na úrocích mnohem méně.

A čistý roční výnos 23 000 Kč ukazuje na prostou návratnost investice do tepelného čerpadla za 5,6 roku.

Pro tepelné čerpadlo hovoří i to, že kromě výrazného snížení nákladů na vytápění přináší také výhodnou sazbu s dobou nízkého tarifu 22 hodin denně, kterou lze využít pro všechny domácí spotřebiče, nejen tepelné čerpadlo.

Tepelné čerpadlo země/voda v novostavbě pana Jiřího

Moderně zařízený rodinný dům si vybudoval také pan Jiří v Praze-Ďáblicích. Měl výhodu, že do realizace promítl své zkušenosti profesionálního stavitele. Vytápění zvolil podlahové, pomocí tepelného čerpadla IVT země/voda se dvěma 100 m hlubokými vrty.

Na podlahy využil německou, italskou a španělskou dlažbu. Dům je bez přívodu plynu, ke svícení a topení se používá elektřina. Technické zázemí včetně kotelny a čerpadla je ukryto ve sklepě.

Vše řídí inteligentní počítačový systém a jako uživatelské rozhraní slouží panu Jiřímu tablet.

Instalace tepelného čerpadla v novém domě je každopádně nejsnadnější. Získáte v něm nejen zdroj tepla, ale užijete si i peníze ušetřené za provoz domu.

Dnes už tepelné čerpadlo využívá 20 % nových rodinných domů, a přechází na ně stále více majitelů starých kotlů. Tisíce realizací tepelných čerpadel v České republice jednoznačně prokázaly, že je výhodnější než elektřina, plyn, dřevo i uhlí.

Nechte si i Vy bezplatně spočítat, kolik můžete ušetřit díky tepelnému čerpadlu.

Zdroj:

Abeceda-cerpadel.cz

Stastnezeny.cz