Matrace na dlouhá léta

Chcete sdílet tento článek?

Investice do zdravého spánku pro páry

Zdravý spánek je velmi důležitý pro naši pohodu, náladu, ale také pro naše každodenní fungování. Právě v noci, během spánku, probíhají regenerační procesy, odpočíváme a nabíráme sílu na nové výzvy.

Z tohoto důvodu je obzvláště důležité dbát na množství a kvalitu spánku, abychom si mohli užívat pocitu pohody. Ložnice by měla být útulným a klidným místem a především by měla mít pohodlnou postel s matrací, na které se dobře spí. Jaký typ matrace je nejvhodnější?

Jak často bych měl/a vyměňovat matraci?

Podle odborníků by se matrace měla měnit každých 7-10 let. Toto pravidlo však není absolutní a ne vždy se shoduje s praxí. Výrobci standardně poskytují záruku dva až pět let. Někdy se objevují náznaky, že matraci je třeba vyměnit již po třech letech. Při výběru nového modelu je třeba mít na paměti, že záruka výrobce, kterou získáte při koupi, není známkou toho, že výrobek bude možné vyměnit i poté. Standardní matrace pro dvě osoby o rozměrech 140 x 200 cm se stejně jako ostatní modely opotřebovávají při tlaku na povrch. Proto je faktorem prodloužení životnosti matrace správné přizpůsobení modelu zátěži, tj. hmotnosti uživatele.

Vždy je dobré dbát na své zdraví a pohodlí při spánku a v případě potřeby matraci vyměnit. Důležitější než záruka poskytovaná výrobcem je věnovat pozornost stavu matrace sami. Pokud si všimnete alespoň několika příznaků z níže uvedeného seznamu, měli byste je brát jako signál k tomu, abyste se začali poohlížet po novém modelu:

  • neobvyklé zvuky, vrzání nebo praskání vycházející z vnitřku matrace;
  • na jeho povrchu se objevují četné deformace v podobě vyboulenin nebo propadlin a také hrud;
  • zhoršení kvality odpočinku, častější probouzení s bolestí zad nebo špatný spánek;
  • potah matrace nese zřetelné známky opotřebení, odřenin a trhlin.

Výběr nové matrace z termoelastické pěny

Mnoho lidí váhá, jakou matraci vybrat pro sebe a svého partnera. Vzhledem k široké nabídce výrobků je často obtížné učinit to nejlepší rozhodnutí. Množství nabídek výrobců, typů konstrukce, designu a použitých technologií to nijak neusnadňuje. Nová matrace je investicí na mnoho let, proto je vhodné si své potřeby promyslet s dostatečným předstihem a teprve poté vyrazit na nákupy.

Čím by se měla vyznačovat dobrá matrace na spaní pro pár? Výhodou moderních technologií je použití vysoce elastických pěn při výrobě matrací, které jsou odolné vůči deformaci. Pokud jsou dobře konstruovány a přizpůsobeny zátěži, poskytují pohodlí a také zaručují správné nastavení těla. Termoelastická pěna kromě pohodlí poskytuje i dostatečnou oporu páteři. Mnoho lidí se rozhoduje pro nákup tohoto typu matrace do manželské ložnice kvůli výhodám, které se promítají do pohodlného spánku a zdraví. Pružná pěna reaguje na tělesnou teplotu uživatele. Vlivem tepla se přizpůsobuje zakřivení těla. Tím se snižují tlakové body, což je prospěšné pro krevní oběh a celkový komfort spánku. Pokud matraci používají dvě osoby, matrace se nevlní a termoplastický povrch se individuálně přizpůsobí každé osobě.

Matrace s taštičkovými pružinami pro páry

V recenzích pevných modelů se již léta objevují matrace s pružinovou konstrukcí. Taštičková pružinová matrace je moderní řešení, které se vyznačuje jedinečnou konstrukcí. Na rozdíl od starších tradičních typů matrací, kde byly pružiny spojeny, jsou moderní pružinové matrace tiché a nevydávají nepříjemné skřípavé zvuky. Taštičková matrace se bude dobře hodit do ložnice páru i pro jednoho spáče. Pokud hledáte matraci pro pár, je třeba zvážit ještě jednu výhodu: pohyb jedné osoby při ležení nebude cítit ta druhá. V taštičkové pružinové matraci je každá pružina umístěna v samostatné kapse a izolována od ostatních. Díky tomu tlak na jednu nebo více pružin nezpůsobuje vlnění celé matrace. Důležitou výhodou je také absence jakéhokoli zvuku, např. při otáčení na druhou stranu.

Výhody taštičkové pružinové matrace:

  • Velkou výhodou pružinové matrace je její prodyšnost. Díky ní není spánek spojen s nočním přehřátím.
  • Trvanlivost po mnoho let – taštičkové pružinové matrace jsou velmi odolné a lze je používat po mnoho let bez obav z narušení povrchu.
  • Vhodné pro páry – taštičková pružinová matrace se dobře hodí do ložnice páru. Pohyb jedné osoby nebude cítit ta druhá.
  • Hodí se k různým postelím, pokud je použit vhodný lamelový rošt (pružinové matrace jsou o něco těžší než pěnové).

Latexová matrace pro páry

Latexové matrace jsou ceněny pro své antibakteriální a protiplísňové vlastnosti a kromě toho mají mnoho dalších výhod, které přispívají k pohodlnému spánku v páru. Latex je mimořádně hygienický, odolný vůči roztočům a plísním a vhodný pro alergiky. Pružný latex poskytuje dobrou oporu a rovnoměrně rozkládá tělesnou hmotnost. Matrace na bázi přírodního latexu jsou velmi odolné. Pohodlná postel s kvalitní matrací je investicí na mnoho let, což je důležité pro páry, které si chtějí užívat klidný spánek, aniž by musely často měnit vybavení. Konečný výběr matrace závisí na individuálních potřebách.

Další zajímavé články