Při zařizování vlastní domácnosti se nebojte

Sháníte nábytek a další vybavení do nového interiéru a cítíte se svázáni nabídkou prodejců nábytku? Nebojte se experimentů a přiložte ruku k dílu. S trochou snahy vykouzlíte interiér, který vám bude dělat každý den radost. Jak na to?

Kdo ovládá řemeslo, má vyhráno, ostatní ale neprohráli

Pokud je řemeslo vaším denním chlebem, máte z poloviny vyhráno. Pravděpodobně totiž vlastníte veškerou potřebnou výbavu (nebo alespoň větší část) a umíte s ní pracovat.

Vše vám tak půjde rychleji od ruky a vysněný nábytek bude na světě co by dup. Navíc pravděpodobně půjde o zcela originální kousky a nábytek na míru. Pro vás ale tento článek určen není.

Ti ostatní z nás, kteří nemají vzdělání či praxi v oboru, se musí učit za pochodu a práci si trochu ulehčit. Rozhodně to však neznamená, že bychom měli zanevřít na své sny a spokojit se s nábytkem z obchodních řetězců.

Pokud totiž nemáte zrovna neomezený rozpočet, a přitom hledáte kvalitní kusy nábytku, máte zásadní problém.

Nabídka bude poměrně omezená a jednotlivé kusy spolu bude obtížné sladit. Právě v tu chvíli ale můžete využít své šikovnosti.

Restaurujte a předělávejte

Můžete totiž pořídit starší nábytek z antikvariátu, který zrestaurujete ke svému obrazu. Ty nejtěžší věci už jsou na nábytku hotové – máte jasnou předlohu, dřevo je opracováno a vše drží pohromadě.

Vaším úkolem je tedy pouze opravit případné neduhy, vyměnit čalounění a dřevo nově nalakovat. To jsou věci, které s trochou šikovnosti zvládne každý po chvíli studia návodů na internetu či po základním kurzu řemesla.

Levnější vybavení si můžete koupit (většina potřebného vybavení bude dostupná v hobby marketech), dražší pak naleznete v půjčovnách či bazarech, nebo se můžete obrátit na známé a přátele.

Svou iniciativu ale můžete projevit i u nových kousků nábytku. Co vám brání v tom, když nový nábytek odlakujete a sjednotíte jeho tón s vašimi dalšími kousky novým nátěrem?

Rázem tak budete mít mnohem širší pole výběru a výsledek bude dokonalý. Kromě dřeva můžete přetírat i kovové prvky, další kousky můžete přelepit fólií v požadované barvě.

Nezapomínejte na detaily

V zápalu prací často přehlížíme, že jsme sice docílili skvěle vypadajícího nábytku, na detaily se ale nemyslelo.

Různé úchytky a madla můžete vyměnit tak, aby lustr do obýváku, garnýže, vodovodní baterie, dveřní kování a nábytkové kování byly v jednotném stylu a harmonii.