Tipy, jak jednoduše začít s eko domácností
Zdroj obrázku: brizmaker / Shutterstock.com

Ekologická domácnost je trendem posledních let. Protože si moderní společnost uvědomuje, jakou po sobě v přírodě zanechává nesmazatelnou stopu, stále více lidí se snaží o udržitelný způsob života. Jak si vytvořit eko domácnost a být šetrný k přírodě každý den?

Co je to udržitelná domácnost?

Ekologická, udržitelná nebo také eko domácnost je taková domácnost, která se snaží myslet na životní prostředí a svým provozem zbytečně nezatěžovat přírodu.

Není to tedy pouze o tom, že nakupujete ekologické přípravky do domácnosti, ale také o tom, kolik odpadu vyprodukujete a kolik energií spotřebujete.

Zdroj obrázku: brizmaker / Shutterstock.com
Zdroj obrázku: brizmaker / Shutterstock.com

Ekologie v ložnici

Dovolte nám, abychom začali poněkud netradičně, a to v ložnici. Udržitelná ložnice je totiž často opomíjenou složkou domácnosti. V čem tedy udržitelnost v ložnici spočívá? Zamyslete se nad tím, na čem spíte a jaký nábytek se ve vaší ložnici nachází.

Je vaše postel vyrobena ze dřeva?

Je vaše matrace zdravotně nezávadná?

Je váš nábytek vyroben z přírodních materiálů?

Všechny tyto otázky jsou zcela zásadní.

Postel, kvalitní matrace a udržitelný nábytek do ložnice

Postel vyrobená ze dřeva vám vydrží celé roky, tudíž si nebudete muset každé dva až tři roky kupovat novou a tou starou zbytečně přidávat odpad na skládky. To stejně platí i v případě matrací a nábytku.

Kvalitní matrace vám vydrží mnohem déle a bude se vám na ni i skvěle spát. A co se nábytku do ložnice týče, věděli jste, že existuje i nábytek vyrobený ze zbytkového dřeva a recyklovaných PET lahví?

Zdroj obrázku: Archi_Viz / Shutterstock.com
Zdroj obrázku: Archi_Viz / Shutterstock.com

Udržitelný textil v domácnosti a pomalá móda

Termín pomalá móda jste již nejspíš slyšeli, ale zamýšleli jste se někdy nad tím, zda jsou vaše polštáře, přikrývky a povlečení vyrobeny z udržitelných materiálů? Skvělým trikem, jak poznat udržitelné materiály, je pamatovat si následující pravidlo:

přírodní materiály rovná se udržitelné materiály. Prostěradlo vyrobené z bavlny je nejoblíbenější variantou, ale věnujte stejnou pozornost i ostatnímu textilu v domácnosti.

Skvělým materiálem, ze kterého se vyrábí luxusní přikrývky, jsou bavlna, saténová bavlna a biobavlna. Předností těchto přikrývek je to, že jsou měkké, prodyšné a savé.

 Ovčí vlna a merino vlna vás zase zahřeje. Mezi další udržitelné materiály patří také len, bambus a juta.

Eko styl bydlení v kuchyni

Kuchyň je místem, na kterém se dají udržitelné způsoby chování a bydlení skvěle aplikovat. Jde pouze o to, zamyslet se nad svým chováním v kuchyni a vědomě začít šetřit přírodu. Jak se ekologicky chovat v kuchyni? Máme pro vás několik tipů.

Preferujte recyklovatelné a recyklované materiály.

Omezte spotřebu plastových sáčků a raději je nahraďte těmi papírovými nebo textilními.

Rovněž se zaměřte na to, jaké přípravky v kuchyni používáte.

Vodu, kterou myjete zeleninu, používejte na zalévaní rostlin a splachování toalety.

Zdroj obrázku: Pixel-Shot / Shutterstock.com
Zdroj obrázku: Pixel-Shot / Shutterstock.com

Výhody ekologické domácnosti? Ušetříte!

Sice by se mohlo zdát, že mít ekologickou domácnost je finančně náročné. Eko výrobky jsou totiž dražší než ty chemické. Ale není to pouze o počáteční investici. Pokud si osvojíte základy udržitelného bydlení, brzy zjistíte, že se snížily vaše účty.

Ekologické bydlení totiž sníží vaši spotřebu vody i energií. Kromě šetrného zacházení s vodou se zamýšlejte i nad tím, zda zbytečně nesvítíte víc, než je nezbytně nutné. Uvidíte, že vaše měsíční výdaje za domácnost půjdou rychle dolů.

Zdroj obrázku: Photographee.eu / Shutterstock.com
Zdroj obrázku: Photographee.eu / Shutterstock.com

Ekologická domácnost není pouze jen jakýmsi trendem, ale způsobem, jak přírodě dát najevo, že nám na ni záleží. Osvojením si udržitelného způsobu života ale neulevíte pouze životnímu prostředí, ale také svojí peněžence.

Zamyslete se tedy nad tím, kde začít a vrhněte se do udržitelného způsobu života po hlavě.