Tři ingredience pro výběr správného povlečení

Kupujete první povlečení, které vám v obchodě padne do oka? Nedělejte to, zásadně si tak můžete zhoršit kvalitu spánku. Podle čeho jej tedy vybírat?

Trávíme v něm třetinu života, ale pozornost mu věnujeme minimální. Bereme ho pouze jako interiérový doplněk, přitom dokáže zásadně ovlivnit kvalitu spánku. Řeč je o povlečení, důležitém hráči na poli komfortu, dostatečného pohodlí a maximální míře odpočinku. Jak vybrat to správné?

První dojem není vždycky správný

Lidé dlouho a pečlivě vybírají postel a matraci a na koupi doplňků už tolik nedbají. Většinou se rozhodují podle barvy a vzoru a vyberou první, co jim padne do oka. Už ale nezkoumají, jestli je pro ně to pravé.

Netvrdíme, že byste se při výběru povlečení měli přestat řešit design. Začněte se taky ale soustředit na důležitější kritéria pro výběr jako jsou materiál, údržba i praktičnost.

Nákup si usnadníte, když si před ním odpovíte na pár jednoduchých otázek:

Jaký typ povlečení hledám a co od něj očekávám?

Jaký potřebuji rozměr?

Pro koho povlečení bude?

Jaký typ povlečení vyhoví vašim nárokům?

Z hlediska výběru materiálu musíte při výběru povlečení zvážit hned několik věcí. Je vám v noci zima a potřebujete zahřát? Nebo je vám naopak příliš horko, ale bez přikrývky jednoduše neusnete? Budíte se v mokré louži, která schne až do večera?

Typů materiálů, ze kterých se šije povlečení, je celá řada a ne každé dokáže vyřešit váš problém. Nejvhodnějším materiálem je bezesporu bavlna, která dokonale saje pot, odvádí vlhkost, je prodyšná a měkká. Zimomřivce celoročně zahřeje flanel.

Saténové nebo damaškové povlečení je vhodné jako celoroční varianta, která v zimě zahřeje a v létě ochladí. Odpůrci žehlení zase ocení krep.

Jaký rozměr mají vaše peřiny a polštáře?

Nejčastější rozměr povlaku přikrývky objevující se u českých prodejců je 200×140 cm. Povlaky na polštáře se nejčastěji šijí v rozměru 70×90 cm.

Spousta z nás má ale doma ložní prádlo jiných rozměrů a je velmi důležité vybrat povlečení, které jim padne.

Myslete na to, že jak přikrývka a polštář, tak povlečení se po vyprání může trochu zmenšit nebo vytáhnout. Ideální je, aby mělo povlečení přibližně 5 cm volnosti. Povlak o rozměru 200×140 cm tak nejlépe sedí na přikrývku o rozměrech 195×135 cm.

Kupujete povlečení sobě, dětem nebo babičce?

Povlečení dost často vypovídá mnohé o tom, kdo v něm spí. Ukazuje nám, jak je kdo náročný, i jaký má vkus.

Vybíráte-li povlečení pro sebe, je jednoduché odpovědět na otázku rozměrů a promyslet otázku materiálu. Pak už zbývá jen barva, která bude ladit s vybavením ložnice, a vzor, který se vám líbí.

Někdo ocení výrazně barevné geometrické tvary, někdo střídmost a eleganci jednobarevného luxusního povlečení.

Kupujete-li povlečení pro děti, zvažte kromě designu také praktičnost. Vy i dítě jistě oceníte, když se ráno neprobudí s peřinou napůl svlečenou, což dokáže zajistit například zapínání na zip místo knoflíků nebo kapsy.

Kupujete povlečení jako vánoční dárek babičce? Nebojte se bílé ani starého dobrého květinového vzoru.