Zajímavé funkce chytré domácnosti

O chytrém bydlení toho bylo již napsáno hodně. Nicméně stále zůstává jedna otázka na pořadu dne. Co mi automatizace domu přinese? Když se dostaneme do fáze rozhodování a jsme připraveni přistoupit k realizaci, vyvstává klíčová otázka. Jakého dodavatele vybrat?

Co mi automatizace domu přinese?

Na to existuje jednoduchá odpověď: zvýšený komfort, úsporu energií a času, pocit bezpečí, designové prvky v interiéru a zvýšení hodnoty nemovitosti.

Pro inspiraci můžete sledovat názorné ukázky na Youtube, stačí se jen trochu ponořit do vyhledávání s klíčovým slovem „marketing HDL Automation s.r.o.“.

Odchodové tlačítko

Při odchodu z domu se stiskem jediného tlačítka zhasnou světla, vypnou se navolené spotřebiče, případně se zamknou dveře a aktivuje se zabezpečení. Do tzv. scény ODCHOD lze zařadit i žaluzie, zda mají být během nepřítomnosti vytaženy či zataženy.

Díky meteostanici lze zohlednit počasí a měnit nastavení v čase. Vše lze jednoduše ovládat pomocí aplikace i vzdáleně.

Simulace přítomnosti

Odjíždíte na dovolenou a nechcete nechat dům prázdný? Automatizace domu vám pomůže, aby zůstal obydlený i ve vaší nepřítomnosti. Večer zapne světla, spustí televizi či hudbu, zatáhne závěsy a vytvoří dojem, že je v domě někdo přítomen.

Noční vstávání

V duchu výstižného hesla „S chytrou domácností nezakopnete“, když se posadíte na posteli a spustíte nohy z pelesti, senzory aktivují nouzové osvětlení cesty na sociální zařízení. Nemusíte nikoho rušit, a až se vrátíte do postele, světla se sama vypnou.

Ranní vstávání

Zde by se skvěle hodilo heslo „S chytrou domácností nezaspíte“. Jestli vás probudí zvonění budíku nikdo nezaručí, ale určitě na to myslí automatizace domu. Roztáhnou se závěsy, v případě nedostatečného osvětlení se rozsvítí v ložnici a také v koupelně.

Topení předem vyhřeje místnost na komfortní teplotu. Poté stačí jen zapnout rychlovarnou konvici nebo kávovar, což je další úkol, který zvládne chytrá domácnost.

Pohoda u telky

Domácí automatizace umožňuje nastavit tzv. scény. Co je to scéna a k čemu je dobrá? Jedním stiskem tlačítka se spustí řada předem definovaných akcí a vytvoří se například příjemná atmosféra pro televizní sledování fotbalového utkání.

Zatáhnou se závěsy i žaluzie, ztlumí se osvícení, zapne se televize přímo na kanálu se sportovními přenosy, místnost se vytopí na požadovanou teplotu a vám stačí si pohodlně sednou na pohovku a nerušeně sledovat zápas. Jak si nesplést tlačítko? Nechte si na něj gravírovat TV nebo fotbalový míč.

Šetření energií

Jak již bylo zmíněno, jedním z důvodů, proč si pořídit chytrou domácnost, je kromě komfortu i šetření energií. Názorným příkladem je zatažení žaluzií či jejich správné naklopení při přímém slunečním svitu a vypnutí vytápění.

A naopak, slunce zajde, žaluzie se vytáhnou a pokud není dosaženo požadované teploty v místnosti, zapne se vytápění. Stejnou logiku spolupráce žaluzií tentokrát s klimatizací lze aplikovat v létě. Jejich chod je rovněž automaticky regulován teplotou a slunečním svitem.

Jakého dodavatele vybrat?

Zdánlivě nejdůležitějším faktorem může být cena, avšak při výběru je vhodné zvážit i jiná kritéria. Automatizace začíná projektem systémové elektroinstalace, který je nutnou součástí stavební dokumentace.

Nemusíte mít všechny prvky automatizace od jednoho dodavatele, ale je důležité, aby vybrané prvky spolu komunikovaly a daly se zapojit do jednoho systému.

Volba mezinárodního standardu KNX může tento proces usnadnit, neboť s ním pracuje řada výrobců a prvky jsou kompatibilní. Realizační společnost by měla být proškolena na implementaci systémové automatizace.

Nezapomeňte se také podívat na reference jak samotného realizátora, tak jeho dodavatelů.

www.hdl-automation.cz