Tam, kde stávala pevnost
Hotel o 120 patrech s věží vysokou 601 metrů provází několik nej. Především jde o největší hotel na světě a v současnosti nejdražší stavbu na světě s celkovými náklady 15 miliard dolarů.
Hotel o 120 patrech s věží vysokou 601 metrů provází několik nej. Především jde o největší hotel na světě a v současnosti nejdražší stavbu na světě s celkovými náklady 15 miliard dolarů.
Vstupní hala je ukázkou vzletné architektury, honosné jsou především obrovské klenuté oblouky a velkolepé lustry.
Oproti okázalosti „přijímacího salonu“ působí jeho vybavení až střídmým dojmem, v tomto případě je vše podřízeno účelnosti.
Jídelen je v hotelu Abraj Al Bait hned několik a v různých stylech – pokud jste spíše romanticky naladěni, zvolíte určitě tuto variantu.
Architekti se nedrželi jen strohých čtvercových půdorysů, obloukové tvary si velice oblíbili a často je doplňují ozdobnými sloupy.
Hotel není jen ubytovacím zařízením, konají se tu i různé obchodní porady, konference a jednání. Místa pro ně určená svým vzhledem odpovídají účelu pro ně určenému.
Naopak jednání v neformálním duchu à la kuřácký salon gentlemanů s prostorným výhledem – lépe není možné zvolit.
Nejlépe vybavené apartmány mají koupelny, o nichž lze bez nadsázky hovořit jako o privátním bazénu.
Představa jednolůžkového pokoje vypadá v hotelu Abraj Al Bait poněkud odlišně od těch obvyklých včetně zrcadlové stěny.
A takhle by si asi novomanželé představovali ideální prostředí třeba pro svatební cestu. I na to jsou v hotelu připraveni.

Existují situace, kdy ani staletí neodolají touze po luxusu a nových obchodních záměrech. I proto zmizela ze zemského povrchu pevnost Ajyad, aby udělala místo obřímu hotelu.

Strmé kamenné zdi měly chránit bezpečí osmanské říše, proto byla v 18. století vybudována pevnost, která měla v mysli tvůrců stát na tomto světě na věky.

Už v roce 2002 byla srovnána se zemí, aby ji nahradil novodobý div světa, i když se přepychový hotel do užšího výběru této kategorie asi těžko dostane.

Nese jméno Mecca Royal Hotel Clock Tower (tak se dá jeho název přeložit z původního Abraj Al Bait Tower) a jeho základní kámen byl položen dva roky poté, co pevnost Ajyad přestala existovat.

Žádná omezení, slova jako nelze, nepůjde či nemožné neměla při stavbě místo. Tvůrci plánovali, že tato stavba bude největším hotelem na světě, a rekordy skutečně padaly.

Pomiňme teď rozlohu ubytovacích ploch (120 podlaží pojme 858 pokojů a projíždět po budově se můžete 76 výtahy) a zaměřme se na místo, které musí každého upoutat.

Ohromující věž s čtveřicí obřích ciferníků – i ty jsou pochopitelně největší na této planetě – je jednoznačnou dominantou, navíc zdaleka viditelnou.

Věřte, že mnozí pouhým pohledem takovou dálku ani nepřekonají, vždyť v případě, že nemáte jakýkoli digitální zázrak, ale ani obyčejné hodinky, stačí nacházet se minimálně 25 kilometrů od Abraj Al Bait a na jedny ze čtveřice obřích rafiček v ciferníku o průměru 43 metrů uvidíte.

Pro názornost, vrcholek věže o jeden metr překonal hranici s číslem 600. Řadí se tak na čtvrtou příčku za nejvyšší volně stojící stavbou na světa, rovněž hotelem na Blízkém východě Burdž Chalífa, jehož věž dosahuje do výšky 828 metrů.

S ohledem na místopisné umístění nejsou v hotelových interiérech výjimkou modlitebny, samozřejmě přísně oddělené pro muže a ženy.

Ale kdokoli sem zavítá, nebude se cítit daleko od domoviny – štáb kuchařů je schopen připravit jakýkoli pokrm, ovšem nejvíc jdou na odbyt místní speciality. A kdo touží užít si nějaké to umění, může navštívit rozlehlé muzeum.

Text: Robert Pavelka, Foto: archiv hotelu