Inteligentní rezidence v Průhonicích
Impozantní vila se prosklenou jižní fasádou, která funguje jako spojnice interiéru s exteriérem, obrací do dokonale upravené zahrady. Zajímavým funkčním a pohledovým prvkem je pás jemného LED osvětlení, chytře začleněného do okapového systému podél okraje střechy.
Dvě venkovní schodiště se sbíhají k terase, která navazuje na velkorysou wellness zónu umístěnou v suterénu rezidence.
Nepřehlédnutelná samostatná garáž, v níž našel místo impozantní vozový park majitele domu, má netradičně podobu showroomu s prosklenou „výlohou“. Pohledem na sbírku se lze kochat jak ze zahrady, tak také z protější herny.
Přístupová komunikace z velkoformátové betonové dlažby vede kolem boční stěny garáže. Do vstupní haly rezidence se vchází přes terasu širokými prosklenými dveřmi.
Podél celého proskleného přízemí, jímž se obytné prostory otevírají do zahrady, se rozprostírá dřevěnými palubkami obložená terasa, do níž je začleněna vodní nádrž, stejně jako květinové záhony.
Při pohledu z uliční fronty nic nenasvědčuje tomu, že se za šedou hradbou cembonitového oplocení skrývá luxusní rezidence. Svými čistými minimalistickými liniemi se výrazně odlišuje od okolní zástavby v této prestižní lokalitě.
Zajímavým architektonickým prvkem jsou prosklené průzory v ploché střeše. Spolu se světlíkem mají za úkol nejen opticky rozdělit horní patro rezidence na rodičovskou a dětskou zónu, ale také zprostředkovat průnik přirozeného světla do interiéru v nižším podlaží.
Vyznění zadní fasády na severním průčelí domu dotváří řada „živých obrazových rámů“ oken různých rozměrů. Každé z nich definuje určitý pohled, objekt nebo souvztažnost k interiéru, do něhož průhledem odkazuje.
Díky světlíku pod působivými střešními průzory se denní světlo dostává v nezanedbatelném množství do vnitřních prostor. Součástí nápaditého řešení je i malá zahrada integrovaná do horní terasy, jež je viditelná z rodičovské ložnice.
Horní patro rezidence patří klidové zóně tvořené pěti ložnicemi. Spodní multifunkční společenská část vily se do kompaktní upravené zahrady obrací velkoryse prosklenou jižní fasádou, jejímž účelem je maximální vizuální a fyzické propojení interiéru s exteriérem.
Hi-tech vybavená ostrůvková kuchyně disponuje nejmodernějším designem, pokročilými technologiemi a vestavnými spotřebiči se špičkovými parametry. Kuchyňská baterie pouhým přepnutím tlačítka poskytuje sycenou vodu. Pro příležitostné stolování jsou podél ostrůvku k dispozici barové židle Cico od MIDJ.
Přímo pod světlíkem, v jehož stěnách jsou rovněž zabudovaná bodová svítidla, stojí bytelný jídelní stůl z přírodního masivu. Obklopují ho židle se subtilní chromovou podnoží a sedáky v podobě ovoidní skořepiny.
Rovnou od stolu lze přejít na přilehlou terasu přístupnou posuvnými prosklenými stěnami a přes ni na navazující zatravněný pozemek.
Kuchyně a jídelna jsou součástí rozlehlého multifunkčního společenského prostoru, který zaujímá podstatnou část přízemí. Navazují na obývací zónu s přepychovou pohovkou, čalouněnou přírodní kůží, a mohutným krbem.
Podlahy v celém objektu – s výjimkou koupelen a wellness zóny – jsou obloženy prkny z běleného dubu, jejichž povrch je upraven šedým olejem.
Do suterénu autoři projektu umístili velkorysou wellness zónu, jejíž součástí je kromě komfortní, do podlahy zapuštěné vířivky také posilovna a sauna.
Vstupní hala široká tři metry končí bezrámovou prosklenou stěnou umožňující průhled do zahrady. Do stěny kůží polstrované niky, jejíž spodní část slouží jako lavice, je integrován jeden z několika ovládacích panelů systému inteligentního řízení domu od Insight Home.
Nepřehlédnutelným konstrukčním prvkem, jenž sehrává v interiéru roli dekorativního solitéru, je přírodní dubové schodiště spojující všechny tři úrovně domu. Pocit, že se jeho stupně vznášejí v prostoru, umocňuje předsazená skleněná stěna vystupující zároveň v roli zábradlí.
Koupelna přímo navazující na ložnici rodičů je částečně obložena bílým žilkovaným mramorem. Stěnu se zrcadly zdobí mozaika barevně odpovídající dřevu na čelních plochách nábytku.

Rozlehlá luxusní vila nedaleko Prahy je ukázkou moderní estetiky, která se snoubí s environmentálním designem a nejmodernějšími technologiemi řízení domácnosti.

Sofistikovaný dům minimalistických forem, jehož návrh a realizace je dílem vyhlášené architektonické kanceláře Jestico + Whiles se sídlem v Londýně a Praze, je plně integrovaný do okolní krajiny.

Zatímco z uliční fronty, chráněn šedým plotem z cembonitových desek v kovových rámech, se jeví jako velmi nenápadný, směrem do vnitřní části pozemku plně odhaluje svou velkorysou a komfortní tvář.

Jeho transparentní prosklená fasáda orientovaná na jih nejen těsně propojuje interiér s upravenou zahradou, ale navíc umožňuje dostatečný přístup přirozeného světla do celého obytného prostoru.

Díky balkonovým převisům a konzolové střeše nehrozí vnitřním dispozicím trojúrovňové budovy v létě nebezpečí přehřátí ani oslnění. Zajímavým výrazovým prvkem jsou obdélníkové střešní průzory:

jejich úkolem bylo esteticky rozčlenit fasádu a střechu, a navíc poukázat na rozdělení této části rezidence na hlavní a dětské křídlo. Světlík pod nimi, orámovaný malebnou minizahrádkou, viditelnou z jedné z pěti ložnic, přenáší světlo hluboko do přízemí.

Celý projekt je charakteristický aplikací tradičních materiálů. Fasáda je kombinací světle šedých a bílých panelů na bázi cementu, trojitá okna v dřevěných rámech mají kvůli pohledovému souladu s obálkou domu hliníkový potah.

Bezrámové velkoplošné skleněné stěny v přízemí dotahují na maximum záměr spojit interiér se zahradou, o vzájemné prolnutí vnitřních a venkovních ploch se snaží i terasa obložená dřevem, jehož barva bude časem odpovídat vzhledu běleného dubu s šedou olejovou povrchovou úpravou, použitou na podlahách nejen ve společenské části přízemí. V interiéru se objevují další přírodní textury v podobě mramoru, kůže a dřeva.

Dokonalé fungování celé rezidence včetně jejího zabezpečení mají na starost rozsáhlé chytré technologie od firmy Insight Home, jež majitelé domu ovládají ze svých iPhonů a iPadů.

Jejich součástí je automatická optimalizace tepelné pohody využívající aktuální data z domu v kontextu s meteorologickou stanicí.

Na nízké energetické bilanci objektu se podílejí kvalitní izolace a trojité zasklení oken, pro vytápění, chlazení a ohřev teplé vody dům využívá tepelná čerpadla v kombinaci se solárními panely.

Ne náhodou vila získala nejvyšší „třídu“ evropského energetického hodnocení, které je odrazem ambicí ateliéru vnášet do bydlení vedle vynikajícího designu také trvalou udržitelnost.

I díky tomu je Jestico + Whiles Architects dobře zavedenou firmou na mezinárodní úrovni, s realizacemi například v Indii či Perském zálivu, v Africe i celé východní Evropě.

Text: Alena Müllerová, Foto: Aleš Jungmann pro Jestico + Whiles Architects