Netradiční a z pohledu mnohých také odvážný tvar domu napadl autora projektu ve chvíli, kdy se z pozemku rozhlížel do kraje. Bylo jasné, že nejlepší volbou bude rezidence s koncepcí otevřenosti do okolního prostředí.
Když investoři návrh viděli, jejich reakce byla diametrálně odlišná: paní byla nadšená, manžel měl pocit, že je to – jak se říká – přes čáru. Jenže podle architekta Aleše Gadliny není koncepce samoúčelná:
dům má totiž úchvatný výhled do krajiny, svým vějířovitým uspořádáním se mu vlastně otevírá a zároveň kopíruje jeho panorama. Nejde však jen o zajímavý půdorys: dalším nezanedbatelným prvkem, jenž významně ovlivňuje vyznění celé stavby, je její členění.
Díky třem vzájemně posunutým úrovním stropů a nosných zdí vznikl působivý efekt prostorových zlomů, jež spolu s vzestupnou tendencí jednotlivých modulů dávají exteriéru i interiéru domu potřebnou dynamiku.
Souhra všech vjemů, jež jsou výsledkem citlivého souznění obsahu a formy, nenechala chladnými ani autory inspirativního kalendáře pro rok 2014, kteří tento minimalistický obytný objekt zařadili mezi dvanáct vybraných prestižních staveb.
Jednoduchost a vyváženost realizace plyne také z použitých materiálů: železobetonovou konstrukci vyplňují stěny z porothermu, podobu vnější obálky domu významně podtrhují velkoplošná hliníková okna Schüco.
Plochou střechu s mírným sklonem pokrývá odolná hydroizolační fólie Alkorplan s kamínkovým posypem. Dům se zastavěnou plochou 250 m² poskytuje obytnou plochu 300 m², uspořádanou do velkorysých dispozic 6+1 m, a to v klasickém rozložení:
v horních partiích s klidovým zázemím, rozděleným na vzájemně nezávislou dětskou a rodičovskou sekci, dole pak s multifunkční společenskou zónou, kuchyní, jídelnou, saunou, pracovnou, garáží pro dva vozy a motocykly a technickými prostory.
Základním dispozičním prvkem domu je hala s železobetonovým schodištěm opatřeným ocelovou nášlapnou konstrukcí.
Interiéry jsou z velké části dílem investorky, na základě konzultace s autorem návrhu se proto používaly hlavně studené barevné tóny, velkoformátové keramické dlažby, dřevěné masivní podlahy a strukturální omítky.
O vnitřní pohodu se stará tepelné čerpadlo a systém řízeného větrání s rekuperací, veškeré funkce domu včetně vytápění, stínění či zabezpečení jsou řízeny počítačem a lze je ovládat také prostřednictvím mobilního telefonu.
Jak už je u sofistikovaných rezidencí zažitým pravidlem, obytný interiér lze díky skleněným bezrámovým dveřím snadno propojit s venkovní terasou obloženou přírodním mramorem.
Uživatelský komfort doplňuje bazén s protiproudem, k dispozici je gril i venkovní televize.
Ing. Aleš Gadlina (1965)
vede architektonický atelier GAD Line s vlastní stavební firmou, která poskytuje investorům služby od A do Z. Počínaje architektonickým záměrem přes návrh jeho řešení, architektonickou studii, kompletní projektovou dokumentaci včetně zajištění stavebního povolení až po samotnou realizaci a kolaudaci objektu. www.gadline.cz
Text: Alena Müllerová, Foto: Jana Labuťová, architektonický ateliér GAD LINE