Po většinu částí roku je sice nutné interiéry spíše chladit s pomocí posuvných stěn, jež dovnitř propouštějí příjemný mořský vánek, takže plynový krb integrovaný do mohutné stěny má spíše dekorativní roli.
Vysoké stěny z pohledového betonu po stranách jsou sice působivým interiérovým prvkem, ale jejich primárním úkolem je chránit soukromí vnitřních prostor a obyvatel domu před pohledy ze sousedních nemovitostí.
Bohatě prosklená fasáda nabízí z horních partií domu široké výhledy, kterým v cestě nestojí ani terasové zábradlí z čirého skla. Příjemnou atmosféru dávají interiéru hlavně teplé tóny přírodního dřeva.
Interiéry horního podlaží pomáhá přisvětlovat rovněž střešní okno. Důležitým pohledovým prvkem, který ovlivňuje styl obytných prostor, jsou i výrazné kovové konstrukce a rámy posuvných skleněných systémů v černé barvě.
Vnitřní jídelna navazuje přímo na minimalistickou kuchyni v bílé barvě. Na ostrůvek navazuje barový stůl s vrchní deskou ze dřeva s výraznou kresbou, který obklopují stoličky s koženým polstrováním.
Venkovní kuchyně odstíněná od sousedního pozemku betonovou stěnou je vybavena komfortním grilem a stylově odpovídajícím nábytkem. Zpracování vrchní desky stolu je shodné s materiálem a vzhledem dlouhé lavice.
Mohutná polstrovaná křesla, připomínající svým designem tvorbu dánského architekta Finna Juhla, jsou nepřehlédnutelným barevným akcentem společenské zóny. Neméně zajímavý je koberec s dekorem písma.
Úzká chodba vede ze společenského prostoru ke vstupním dveřím a do zázemí pro hosty, které je rovněž součástí horních partií domu. Kromě dvou ložnic a koupelny jsou na této úrovni také přístupová komunikace a dvougaráž.
Úzké schodiště spojující obě patra domu má stupně obloženy teplým přírodním dřevem, jež zjemňuje industriální vzhled stěny z pohledového betonu.
Spodní část rezidence je výhradně soukromou oázou manželského páru majitelů. Obývací pokoj s pracovním koutem se široce otevírá na terasu s integrovaným přelivovým bazénem, jehož hladina pohledově splývá s mořem.
Vstupní chodba, vedoucí z uliční fronty Miramar Avenue, ústí přímo do společenského prostoru v horní části rezidence.
V tomto prostoru tráví majitelé rezidence čas, když nemají žádnou velkou společnost. Posezení v komfortním sofa zemité barvy zpříjemňují výhledy na hladinu Tasmanova moře. Díky promyšleným dispozicím jim v cestě nestojí žádné střechy domů, situovaných níže ve svahu.
V tomto prostoru tráví majitelé rezidence čas, když nemají žádnou velkou společnost. Posezení v komfortním sofa zemité barvy zpříjemňují výhledy na hladinu Tasmanova moře. Díky promyšleným dispozicím jim v cestě nestojí žádné střechy domů, situovaných níže ve svahu.
Rozměry komfortní koupelny, náležející k apartmá majitelů rezidence, násobí velká zrcadlová stěna. Kromě dvou umyvadel, vany a walk in sprchového koutu nabízí i možnost vstupu do miniaturní vnitřní zelené oázy.
Koupelna náležející k hostinskému apartmá, umístěnému za společenskou zónou rezidence, je obložena drobnou mozaikou. Vana má z boku obklad z přírodního kamene, interiér protepluje dřevo skříňky pod umyvadlem.
Interiér koupelny, na niž navazuje prostorná šatna, připomíná z tohoto pohledu spíše dámský budoár. Prosklená stěna nad odpočivnou lavičkou nabízí průhled do sousední ložnice.
Hřejivé vyznění ložnice dotváří koberec s vysokým vlasem a značný podíl dřeva s výraznou kresbou. Stejně jako z koupelny i odtud lze vyjít ven a osvěžit se v zeleni vnitřní zahrady.
Z uliční fronty působí rezidence, situovaná na úzkém pozemku mezi ostatními domy, skutečně nenápadně. Viditelná je pouze horní část celé přestavby, kam také vede vstupní komunikace. Vedle ní je také příjezd ke garáži a malá předzahrádka.
Voda bazénu s přelivem, který je částečně zapuštěn do terasy, pohledově splývá s mořskou hladinou zálivu pod strmým pozemkem. Útes směrem dolů je sice „osazen“ mnoha dalšími obytnými stavbami, naštěstí však nenarušují komfort ani soukromí majitelů rezidence.
Směrem k moři je vila vznešeně impozantní. Přes velký podíl prosklených fasádních ploch a velkorysé otevření obytných prostor do venkovní části pozemku se její obyvatelé nemusejí o svou intimitu bát. Chrání ji vysoké boční betonové stěny a vzrostlá zeleň.
Kompaktně uspořádaná terasa, plynule navazující na vnitřní obytné prostory, nabízí jak plochu pro plavání a slunění, tak i odpočinkové zákoutí zastíněné přesahem střechy prvního podlaží.
Sen o bydlení v domě posazeném vysoko nad oceánem, v němž by se jeho obyvatelé cítili pořád jako na dovolené, se zhmotnil. Zásluhu na tom má studio Rolf Ockert Design.
Autoři projektu přestavby měli k dispozici sice fantastické, ale poměrně úzké místo s původní stavbou, sevřenou sousedními objekty, navíc byli svázáni místními poměrně přísnými stavebními předpisy.
Přesto se jim však podařilo navrhnout a zrealizovat hrdý a velkorysý dům, který se tváří, jako kdyby tu byl široko daleko sám, jen s oceánem bez hranic a modřejší než modrou oblohou.
Současné útočiště na pláži v australském Sydney je vlastně přímým odrazem změny životního stylu svých majitelů – po etapě provázené vysokým pracovním nasazením a tomu odpovídajícími příjmy se obrátili k duchovnějšímu zaměření a povolání.
Spisovatel a terapeutka teď výrazně zvolnili své tempo, užívají si odpočinku a zaměřili se na bohaté společenské aktivity. Na svůj současný komfort si vydělali, navíc ho částečně financují také z pronájmu další nemovitosti, jejímiž jsou vlastníky.
Hřejivé a příjemně barevné interiéry jejich domu jsou uspořádány tak, aby poskytovaly nejen dostatečné soukromí chráněné před pohledy sousedů zvenčí, ale také maximalizovaly výhledy na ohromující masy azurově modré vody splývající s horizontem.
Umožňuje to zejména velkorysé otevření obytných prostor na východní stranu, jehož praktickým důsledkem je zároveň i konstantní schopnost rezidence zachycovat oceánské vanutí, využívané v průběhu celého roku pro zchlazování interiérů.
Na potřebné regulaci tepelného komfortu vnitřních prostor, které jsou bez jakékoliv klimatizace, se výrazně podílejí i posuvné dveře a variabilně funkční žaluzie.
Stejný úkol, tedy vytvořit chladnější mikroklima, připadá rovněž vodě v bazénu na terase a husté zeleni, jíž je osázen zbývající pozemek.
Charakter půvabně vyznívajících obytných prostor vychází z bohaté palety silných, zemitých materiálů v přirozené barevnosti.
Dřevo na podlahách a stropech, tmavé odstíny kovových povrchů a světlé omítky s inspirativní texturou kontrastují s jemnými detaily interiéru, jemuž bohaté zastoupení skleněných ploch dodává potřebnou vzdušnost a světelnou pohodu.
Zvolené dvoupodlažní řešení domu vychází z možností daných úzkým pozemkem, takže každá z obytných úrovní má naprosto odlišné poslání vycházející z konkrétních souvislostí.
Zatímco podle běžných zvyklostí bývá klidová zóna s ložnicemi většinou situována do horních úrovní rezidence, tady jí patří přízemí, jež je z velké části zanořeno do skalnatého terénu.
Přední partie této soukromé oázy s obývacím pokojem, kuchyní, jídelnou a pracovnou se otevírá na terasu s bazénem. Kromě plavání se na ní lze jak slunit, tak i odpočívat ve stínu střešních přesahů.
Veškerý společenský život páru, jehož součástí jsou přátelé a členové rodiny, se však odehrává ve vzdušné nástavbě s vysokým stropem a bohatě prosklenými stěnami.
Uspořádání mu dává charakteristiku jakéhosi luxusně vybaveného „piano nobile“, tedy reprezentativních prostor, určených pro přijímání a ubytování hostů a pořádání společenských akcí.