Vana, královna koupelny, se stala výzvou pro současné designérské hvězdy. Osobnosti jako Philippe Starck, Patricia Urquiola, Arik Levy nebo Ludovica + Roberto Palombovi jsou podepsány pod těmi nejlepšími kousky.
Současné vany vyjadřují touhu po dokonalé relaxaci. Jejich rozměry se zvětšují, ladné oblé tvary vycházejí z inspirace přírodou. Dominují kdysi upozaděné koupelně, která se spolu s ložnicí stává místem, kde člověk nachází uvolnění a čerpá novou energii.
Oddělen od starostí všedního dne si může utřídit myšlenky a být sám sebou. Otevřená dispozice bytu často tyto dva relaxační prostory spojuje v jeden celek, dělí je pouze subtilní posuvné skleněné stěny, šatní systémy nebo dekorativní japonské panely.
Opravdovou královnou relaxačního prostoru se stává vana, volně stojící uprostřed prostoru. Nejenom že je pohodlně přístupná ze všech stran, zároveň dokonale vyniknou její ladné linie.
Hitem posledních let se staly tradiční tvary, tedy různé typy oválných koupacích nádob. S návratem klasického tvarosloví se výrobci obracejí k tradičním materiálům, jejichž životnost je časem prověřena.
Mezi ně patří smaltovaná ocel, v níž se odolnost skla pojí s tvarovatelností a pevností oceli. Propůjčuje vanám jedinečný vzhled a mění je v ideální vodič tepla.
Opěrky zad a loktů se dokážou během několika málo vteřin ohřát na teplotu vody a postarat se o po všech stránkách příjemnou koupel.
Vany zhotovené z hodnotné 3,5 mm silné smaltované oceli dodává na trh značka Kaldewei, pro kterou pracují známí designéři jako Arik Levy nebo Design Sottsass Associati.
Oválná vana Vieques od Patricie Urquioly je vyrobena z lety osvědčeného materiálu – nerezové oceli Inox. Lze ji charakterizovat jako ztvárnění retro stylu moderním způsobem. Jinými slovy, její design připomíná staré ocelové přenosné vany.
„Někdy se mi podaří najít souvislost s osobním životem, vlastní zkušeností, kterou využiji do svého projektu. Hodně mě také ovlivňují tradiční řemesla, snažím se je propojit se současnými technologiemi a výrobou,“ říká slavná španělská designérka žijící v Miláně.
Další klasický materiál, kterým je keramika, využil světoznámý designér Philippe Starck při navrhování vany a stejnojmenné kolekce Cape Cod pro značku Duravit.
Inspirován písečným poloostrovem na východním pobřeží USA Starck vytvořil Cape Cod způsobem, který odstraňuje bariéry mezi přírodou a interiérem. Keramické mycí mísy s výrazně tenkými stěnami kombinuje s konstrukcemi z masivního dřeva.
K výrobě van je také často používán variabilní akrylát, který disponuje vysokou pružností a pevností. K stále populárnějším patří také výrobky z kompozitů, kombinujících přírodní minerály a umělé pryskyřice.
Tvarovou variabilitu tohoto nového materiálu podtrhují designové kreace slavných návrhářů, jako jsou Guilio Cappellini pro značku Flaminia nebo Ludovica + Roberto Palombovi pro KOS. Pro náročné spotřebitele nabízí trh další výjimečné kousky z mramoru, skla či dokonce z masivního dřeva.
TEXT A PRODUKCE: Alena Kodlová, FOTO: archivy firem