V plánech na moderní komerční budovy sahají architekti velmi často k designovým prvkům, které pozvednou celý její vnitřní prostor, například ke skleněnému schodišti. Zkuste přenést jejich vyzkoušené triky i k vám domů.
Skleněná schodiště se v minulosti využívala převážně pro komerční objekty, v současnosti je však stále častěji můžete vidět i v rodinných domech.
Dnes je dodavatel schodišť i designérem, zajímajícím se o současné trendy s vlastními nápady, jak co nejlépe a umělecky využít veškeré poznatky a nové materiály.
Například architektka Eva Jiřičná použila unikátní skleněná schodiště mnohokrát nejen ve veřejných, ale i soukromých interiérech.
Možná vás také překvapí, že třeba Steve Jobs stál u vývoje skleněných schodů používaných ve značkových obchodech Apple, které patří mezi další z řady jeho designových patentů.
K jejich stavbě jsou využívány rozdílné materiály, nejčastěji je to samotné sklo s ocelovými prvky, kombinovat se však mohou i s karbonem, betonem, dřevem, přírodním kamenem či s novodobými umělými materiály, jako je například Corian.
Výhody, které přináší řešení soukromého interiéru se skleněným schodištěm, jsou velmi významné. Především schodiště ze skla působí nadčasově a stylově a propůjčuje místnosti zvláštní charakter.
Další jejich předností je to, že napomáhají prosvětlit a opticky zvětšit prostor. Už jen samotné skleněné desky místo zábradlí, nebo schodnice ze skla posouvají interiér z estetické stránky hodně nahoru.
O bezpečnost se uživatelé obávat určitě nemusí. Na schodnice se používají hned tři vrstvy skla o tloušťce jednoho centimetru, které se k sobě lepí bezpečnostní fólií.
Vrchní nášlapná vrstva by měla být z bezpečnostního kaleného skla, takže je nepoškodí ani pád těžšího předmětu. Musí být navrženy tak, aby při případném rozbití jedné tabule vrstveného skla byl schod stále funkční a unesl zatížení.
Text: Blanka Dvořáková, Foto: archiv firem