Příjemné bydlení s vůní borovic
Jemně zakřivené pultová střecha a mohutný komín protínající skleněný obvodový plášť charakterizují luxusní rezidenci obklopenou vzrostlým borovým lesem.
Železobetonový skelet nese pultovou střechu podporovanou dřevěnými lepenými trámy. Skleněný plášť v místech soukromých místností střídají dřevěné sendvičové panely.
Jednoduchý rastr železobetonové konstrukce a rámů oken rozbíjí asymetrická stěna v růžovém tónu, lemující hlavní vstup do vily.
Zahrada s nenápadnou nižší výsadbou volně navazuje na vzrostlý borový les.
Střední nosná zeď tvoří nejenom oporu hlavnímu schodišti, ale také lávce lemované skleněným zábradlím.
Dřevo hraje v interiéru vily významnou roli. Podlaha galerie v patře, podhled i lepené vazníky jsou z tohoto přírodního materiálu.
Mohutný komín sestavený z kamenných bloků působí jako dominanta boční fasády. Povrch teras tvoří zámková dlažba.
Jídelna propojená s obytnou částí působí harmonicky a svěže. Bloky na krbovém tělese jsou ze štípaného kamene, na podlaze je použit týž materiál s leštěným povrchem.
Schodišťová zeď je opatřena malbou. V kontrastu se střízlivě zařízeným interiérem působí nezvyklým, hravým dojmem.
Společenské části dominuje sedací souprava, kterou lze variabilně přestavovat. V duchu přírodního řešení je i TV obrazovka zasazena v dřevěné desce.
Celý suterén je věnovaný relaxaci. Koupelna s vířivkou volně navazuje na odpočinkový kout.
Nejenom otevřené prostory, ale také skleněné dělicí stěny a zábradlí přispívají k pocitu světlosti a vzdušnosti. Z obytné části je v průhledu vidět pracovna s knihovnou.
Při nástupu na schodiště do patra zaujme nasvícená malba na stěně.
Galerii využili architekti mimo jiné jako čtenářský kout. Knihovnu z bílých lakovaných desek doplňuje designové křesílko kombinující leštěnou nerezovou ocel s kůží.
Schodišťový prostor obestupuje skleněná stěna. Pod podestou je částečně vidět suterén věnovaný technickému zázemí a relaxaci.
V koupelně designéři využili svěží kontrast oranžové a bílé barvy. Vestavěné skříně jsou z lakovaných desek, podlaha z keramických dlaždic.
Relaxační prostory jsou opatřeny sprchami walk-in, skleněné přepážky dodávají pocit prostornosti a vzdušnosti.
Sauna s vyzděnou lavicí patří neodmyslitelně k vybavení estonského wellness. Obklad podlahy a stěn je proveden z keramické mozaiky.

Jedinečné prostředí vzrostlého borového lesa inspirovalo architektonické studio Arch-D k výjimečnému počinu, kterým je třípodlažní rezidence Estebania.

Rezidence na okraji hlavního města Estonska Tallinnu byla dokončena v roce 2012. Architekti ji navrhli jako otevřený dům s velkým důrazem na exteriér, respektive na spojení interiéru s jedinečným okolím, zároveň dobře izolovanou od ruchu metropole.

Prosklené stěny a posuvné dveře zajišťují, že se obývací prostor rozšiřuje dál na terasu, kterou úzký pruh pěstěné zeleně dělí od lesního porostu.

V létě tak rodina většinu volného času tráví na zdravém vzduchu. Interiér s nádhernou kuchyní a stylovou jídelnou s navazující obývací zónou splňuje všechny podmínky pro život moderní rodiny.

Pevná betonová zeď s malovanou dekorací je oporou vizuálně neobvyklému a výraznému schodišti, které propojuje jednotlivá podlaží.

V suterénu je k dispozici prostorné wellness se saunou a skvěle vybavenou vinotékou, přízemí slouží rodinnému životu a setkávání s přáteli, nejvyšší podlaží pak obsahuje ložnice s příslušenstvím, nechybí ani knihovna s pracovnou.

Vilu charakterizuje použití množství přírodních a také moderních materiálů, díky nimž všechny prostory působí velmi lákavě. Interiér je pohodlný a hravý také díly jasným a světlým barvám, které byly uplatněny na zařízení.

Všechny místnosti rezidence Estebania poskytují výhledy do vzrostlého borového lesa. Otevřenými okny proudí do interiéru svěží vzduch vonící pryskyřicí, a když zpozorníte, uslyšíte jemné šumění korun letitých jehličnanů.

Skleněný plášť dělený pravidelným rastrem subtilních sloupů železobetonového skeletu rozbíjí až rozverně růžová lichoběžníková stěna napojená na zádveří, ustoupené vzhledem k uliční fasádě.

Také komínové těleso sestavené s kamenných kvádrů má lichoběžníkový tvar, kterým zpestřuje pohled na boční stěnu vily. Pultová střecha zaoblená v mírné křivce tvoří zároveň podhled v nejvyšším podlaží.

Přiznané lepené vazníky a dřevěné podbití zvláště při večerním nasvícení působí svou zlatavou barvou příjemným zatepleným dojmem.

Uvnitř vás ohromí prostor otevřený do výšky stropu prvního patra. Dominuje mu kamenné krbové těleso, které se dobře vyjímá na pozadí skleněné stěny, kterou prosvítají koruny borovic. Podlaha z broušených kamenných desek dodává jednotný ráz.

Písková barva kamene dokonale ladí s nábytkem ze světlého dřeva a čalouněnou sedací soupravou smetanové barvy. Zastínění v hustém lesním porostu není bezpodmínečně nutné, přesto jsou skleněné stěny opatřeny závěsy ze zlatavého brokátu.

Vedle skleněných váz s odlesky zlata jde o výjimečné doplňky, které dodávají interiéru koncipovanému čistě v přírodním duchu designovou noblesu.

První patro je do společenského prostoru otevřené galerií, která je ohraničena skleněným zábradlím. To umožňuje průhledy nejen do přízemí, ale také do korun borovic, které dovnitř prostupují transparentním pláštěm.

Na galerii je umístěna knihovna s čítárnou a také entrée do soukromých místností, které jsou situovány v zadním traktu vily. Ložnice s koupelnami jsou ohraničeny balkony se zábradlím z pohledového betonu, aby bylo zachováno soukromí obyvatel vily.

Zatímco nábytek dodala estonská designová studia, doplňky, především svítidla, jsou od známých značek. V ložnici majitele je uplatněno svítidlo Pirce Soffitto od Artemide, nad sedací soupravou u krbu se sklání stojací lampa Tolomeo od téže značky.

Sofistikované stavební úpravy a dokonale zpracované detaily v kombinaci se zvolenými materiály a jejich příjemnou přírodní barevností vytvářejí skvělé podmínky pro život spojené s jedinečným estetickým zážitkem.

Text: Alena Kodlová, Foto: Arch-D

ARCHITEKTONICKÝ NÁVRH: ARCH-D, Tohu 5-1, 12013 Tallinn, www.arch-d.com