Přání majitele mít rezidenci postavenou kolem vodní plochy museli architekti zvládnout v podmínkách, které určoval prudký skalnatý svah.
Neobyčejné výhledy na Los Angeles definují výjimečnost rezidence, kterou si známý hudební producent nechal postavit v ulici Blue Jay Way, vysoko nad tepnou velkoměsta Sunset Strip.
Název ulice se stal známý díky Georgi Harrisonovi, který si v těchto místech 1. srpna 1967 pronajal dům, aby v něm se svou ženou Pattie a přáteli strávil krátkou dovolenou.
Poloha na kopci, úzké klikaté uličky, neproniknutelná mlha a čekání na přátele vytvořily kulisu pro nalezení prvních melodických linek Harrisonovy písně Blue Jay Way.
Rezidence postavená na skále využívá výškové rozdíly terénu. Přístup do obytných místností je v nejvyšším patře, kde se stavba jeví jako jednopodlažní. Prosklené průčelí obrácené směrem k výhledům má výšku dvou podlaží.
Z teras jsou vidět centrum Města andělů, Santa Monica, Pacifik a ostrov Catalina.
Dům o zastavěné ploše 632 m2 je rozdělen na dvě poloviny vodními prvky a velkým bazénem. To byl také zásadní požadavek klienta – vybudovat rezidenci kolem vodní plochy, která se tak stala hlavním designovým prvkem projektu.
Vodní živel příchozí vítá už na přístupové cestě v podobě stěny s vodopádem, kolem které se obtáčí schodiště vedoucí z parkoviště v nejnižší úrovni vily.
Když vystoupáte na hlavní úroveň domu, vodní prvek dostává podobu dekorativního bazénu, než v podobě vodního přepadu klesne o patro níže na úroveň komfortních domácích lázní.
Teprve potom se hladina rozšiřuje a splývá s modrým obzorem v podobě nekonečného bazénu. Jeho délka 23 m uspokojí i náročného plavce.
Hlavní ložnice a pracovna jsou umístěny v severním křídle a společenské plochy v jižním. Pod nimi je několik pokojů pro hosty, místnost s audiovizuálním zařízením a garáž se stáním pro čtyři vozy.
Obývací místnost a hlavní ložnice jsou oproti linii spodního patra předsunuty, takže v majitelích vzbuzují pocit, že se vznášejí v prostoru nad svahem s dalšími rezidenčními domy.
Paleta materiálů, kterou architekti zvolili, je současná. Vedle betonu a převažujícího skla dali velký prostor dřevu jako spojnici interiéru s okolní přírodou. „Navrhujeme teplé, světlem naplněné moderní interiéry.
Usilujeme o jednoduchost a otevřenost do okolní krajiny, která narušuje rozdělení mezi vnitřním a venkovním prostorem, s důrazem na texturu a přírodních materiálů.
Přiznávám se, že jsme zaujati udržitelnými designovými postupy,“ říká Paul McClean, zakladatel stejnojmenného architektonického studia, které se ujalo projektových prací.
„Zachováváme si otevřenou mysl v otázkách stylu a snažíme se najít rovnováhu mezi nejlepším řešením pro daný pozemek a potřebami klienta,“ dodává. Podle jeho slov se studio v posledních osmi letech soustředilo na výstavbu rezidencí podél kalifornského pobřeží.
„Naše projekty odrážejí touhu klientů po moderním bydlení a zároveň naplňují myšlenku propojit obytné prostory s neobvyklou krásou okolní přírody.“
TEXT: Alena Kodlová, FOTO: Mc Clean Design
ARCHITEKTONICKÝ NÁVRH: McCLEAN DESIGN, 190 S. Glassell St. # 203, Orange, California, www.mccleandesig.com