Co se stane, pokud spojíte invenci skvělého architekta s kreativitou věhlasného interiérového designéra a dáte jim k dispozici polovinu celého 31. patra jedné ze tří budov Society Hill Towers ve Filadelfii?
No přece nenapodobitelné bydlení ve stylu Meg Rodgersové a Jamese Timberlakea.
Impozantní a charismatický prostor zahrnuje tři strany věže se stěnami a okny směřujícími na sever, jih a východ.
Auta se odtud zdají jako blikající světlušky, horečný ruch a hluk velkoměstských ulic se při pohledu z výšky jeví jako vzdálená scenérie, která nikterak nezasahuje do nádherného světa klidu a odpočinku, který tu panuje.
Zkrátka ideální místo pro domov úspěšných rodičů se dvěma dětmi, desetiletou Veronicou a čtrnáctiletým Harrisonem.
Prostor se svou klidnou barevnou paletou, jednoduchými proporcemi, čistými liniemi a světelným komfortem doslova hýří příjemnými estetickými vjemy, jež rozhodně neutají inspiraci orientem.
Výsledné ztvárnění dispozice, která vznikla spojením tří samostatných bytů s integrovanou chodbou, ze všeho nejvíce evokuje japonskou čajovnu.
Zrealizovat celý náročný projekt rozhodně nebylo snadné. Trvalo téměř osm let, než se podařilo uvolnit a získat do vlastnictví všechny tři původní obytné prostory, další tři roky zabraly plánování výsledné podoby bytu a jeho kompletní rekonstrukce.
Trpělivost se rozhodně vyplatila, na výsledku je vidět, s jakou láskou se mu manželská a tvůrčí dvojice věnovala. A prozrazuje i to, že Marguerite Rodgersová miluje věci dotýkané časem.
Byt je plný odkazů na řemeslné dovednosti starých mistrů, starožitností, dekorativního umění, odráží záliby rodiny spočívající v kultuře, cestování, historii i lásce ke zvířatům.
Vybrané kusy nábytku a vybavení prozrazují vášeň Meg pro sbírání věcí s inspirujícími detaily a povrchovými úpravami.
Právě na tomto základě, s napodobením jejich charakteru, dokázala talentovaná designérka vytvořit nejen pro svůj interiér řadu zdařilého eklektického nábytku, textilu, užitého umění a svítidel.
Ke koncipování domova pro sebe, svého manžela a dětí přistupovala stejně jako k projektům svých ostatních klientů. Její stejnojmenná designérská firma si vždy klade za cíl dosáhnout rovnováhy mezi kvalitou, luxusem a originálním stylem.
Krása a vyrovnanost jsou prvořadými atributy, vycházejícími z dlouhodobé praxe a vztahů s řemeslníky, jež firmě pomáhají nejen plně respektovat přání klientů, ale v mnoha rovinách i překonávat jejich očekávání.
Také díky tomu se studio těší skvělé profesionální pověsti a s postupem času se stalo vyhledávaným mezi stejně naladěnými nadšenci pro bydlení ve stylu retro a eklekticismu.
Někdy jsou vnímáni negativně a bývají obviňováni z napodobování a z nedostatku invence, protože v obecné rodině jde o čerpání z cizích vzorů nebo děl uplynulých období.
Eklektik je však člověk, který si z rozmanitých stylů a směrů vybírá to, co mu vyhovuje, co je pro jeho vnímání světa a život – tedy i bydlení – podstatné a co dál rozvíjí v duchu svých vlastních představ a požadavků.
Stejně to kdysi dělali ve starověkém Římě, kde se směr zrodil, když si z různých filozofických proudů brali pro sebe to, co se jim jevilo jako správné, perspektivní a prakticky aplikovatelné.
Hodnocení eklektismu je tedy nutné přizpůsobit tomu, s jakými prvky a jak zachází, zda všechno probíhá se zřetelem k historickým souvislostem a s použitím vkusu.
Na tvorbě Meg Rodgersové je patrné, že jí bylo – jak se říká – shůry dáno a že její způsob uchopení orientální inspirace dopadá na úrodnou půdu.
TEXT: Alena Müllerová, FOTO: Photofoyer/Otto