Známe stavby, jejichž jedinou snahou je být za každou cenu originální. Edgeland House tak může na první pohled rovněž působit, ale při pozornějším pohledu najdeme mnoho dalších aspektů.
Texaský Austin v posledních letech proslul jako americká snaha oživit v zemi neomezených možností slávu formule 1. Najdeme tu však také jiné zajímavosti.
Může se vám stát, že uvidíte v trávě podivnou spáru a teprve když přijdete blíž, zjistíte, že jde o dobře maskovaný produkt moderního bydlení.
Nazývá se Edgeland House a je dílem architektonického ateliéru Bercy Chen Studio, založeného v roce 2001 ve stejné lokalitě.
Tento typ domu, odkazující na indiánské Pit-house, pro něž bylo typické „zavrtání“ do země, získává z netradičního umístění mnoho výhod. Díky částečnému zasazení pod úroveň okolní krajiny a „zastřešení“ pomocí půdy získává dům skvělou přírodní izolaci.
Funguje to naprosto skvěle – v létě panuje v místnostech příjemný chládek, v zimě se tam drží teplo, přitom nelze pominout skutečnost, že z vnitřního pohledu působí dům velice vzdušným dojmem, i přes zdánlivě strohé a „zubaté“ tvary, které úspěšně skrývají travnaté plochy.
Stačilo se „ponořit“ necelých sedm stop do země, i když v zájmu spravedlnosti nutno podotknout, že pro samotnou realizaci Edgeland House byl využit mírný pahrbek, jako šitý na míru tomuto projektu.
Tvůrci si od tohoto pojetí slibují nové standardy v bydlení a zároveň doufají v estetické kvality svého projektu, který může přes relativně malé rozměry poskytnout veškerý komfort.
A navíc může plnit i funkci ochrany ekosystému – místní organizace Lady Bird Johnson Wildflower Center využila jeho speciálních ploch k znovu-vysazení téměř čtyřiceti druhů rostlin, které dříve z této oblasti vymizely.
TEXT: Robert Pavelka, FOTO: Bercy Chen Studio