Loňským vítězem desátého ročníku prestižní australské architektonické soutěže Think Brick Award se stal cihlový dům navržený tak, aby odolal působení času.
Nachází se v luxusní čtvrti Applecross ve městě Perth a majitelé i odborníci pro něj mají jen slova chvály.
Důvodů, proč si k bydlení a stavbě rodinného domu zvolit zrovna Perth, existuje mnoho.
Hlavní a zároveň i největší město Západní Austrálie disponuje všemi vymoženostmi moderního a živelně pulzujícího velkoměsta se dvěma miliony obyvatel a kosmopolitním založením. Přitom patří k nejodlehlejším metropolím světa. Izolovanější je už jenom Honolulu.
Snad i proto se Perth označuje za nejbezpečnější velkoměsto celé Austrálie.
K jeho lákadlům, které každoročně přitahují zástupy turistů, patří moderní centrum s řadou mrakodrapů, úchvatné a nekonečně dlouhé písečné pláže na březích omývaných Indickým oceánem i hustě osídlené čtvrti, plné velkolepých rodinných sídel. Třeba předměstí Applecross.
Tato luxusní rezidenční oblast se rozkládá na jižním břehu řeky Swan River. V místní moderní zástavbě si před několika lety vyhlédli a později i zakoupili stavební pozemek manželé, kteří jsou dnes majiteli nevídaného pětipatrového domu z cihel.
Volba klasického stavebního materiálu vyplynula z požadavků, s nimiž se investoři obrátili na architektonické studio Iredale Pedersen Hook Architects.
Klienti si přáli postavit velký rodinný dům, který bude vyvolávat autentický dojem trvalosti a nebude náročný na údržbu. Cihly svými vlastnostmi, jako je přirozená pevnost, odolnost a dobrá zvuková izolace, těmto požadavkům perfektně vyhovovaly.
Adrian Iredale, vedoucí architekt, který za projektem Applecross House stojí, si cihly oblíbil natolik, že se v jeho návrhu staly naprosto dominantním materiálem.
Vzhledem k rozmanitému členění stavby o velikosti 1300 metrů čtverečních, která je plná záhybů, převisů, vystouplých detailů i otevřených průhledů, si architekt předem pečlivě promyslel a zakreslil umístění každé jednotlivé cihly.
Na plášti rezidence se střídají dva odstíny cihel. Jedny mají mírně naleštěný černý povrch, druhé a méně početné leštěné cihly jsou vyvedeny ve stříbrné barvě.
Barevnou kombinací autor projektu reaguje na charakter staveb v blízkém okolí, jejichž fasády jsou ve valné většině laděné do světlých odstínů. A právě s nimi Applecross House dramaticky kontrastuje.
Leštěný povrch cihel navíc během dne rozehrává unikátní světelnou hru. Cihly se v průběhu dne i ročních období proměňují. Reagují nejen na změny světla, ale také na klimatické změny.
Vizuální proměnlivost povznáší rezidenci nad úroveň statického objektu a povyšuje ji směrem k oživenému organismu.
Svědomitě odvedená práce a inovativní užití tradičního materiálu vyneslo architektovi zasloužené uznání. Applecross House se v roce 2016 umístil na vítězném stupni v australské soutěži Think Brick Award.
Text: Klára Beščecová, Foto: Peter Bennetts for Iredale Pedersen Hook Architects
IREDALE PEDERSEN HOOK ARCHITECTS (architektonický projek), Suite 8 Murray Mews 329-331 Murray Street, PERT WA 6000, Australie, www.iredalepedersenhook.com