Místo pro svůj domov si investoři vyhlédli na nádherném svažitém břehu řeky svatého Vavřince, která se v impozantní šířce vlévá do zálivu Atlantského oceánu severovýchodně od Quebecu.
Oblast vyvýšená nad cestou, propojující jednotlivé vesnice podél břehu, se nazývá Les Terrasses Cap-à-L‘ Aigle – Terasy Orlí Mys.
S úchvatnými výhledy na hladinu řeky, jejíž protější břeh je skryt v modrém oparu, zde vzniklo již několik moderních rodinných domů, které díky svým převážně dřevěným fasádám harmonicky zapadají do kontextu mírně zalesněné přírodní scenérie.
A jak už název napovídá, žádnému z nich nechybí ani prostorná dřevěná terasa, která dovoluje obyvatelům náležitě si vychutnat nádherný výhled.
Autorem domu Malbaie VI Marée je kanadské studio MU architecture, které se mimo jiné zaměřuje na návrat architektury k člověku a přírodě.
Architekti z MU si ale zároveň uvědomují, že architektura je odrazem doby a stejně tak se neustále vyvíjí a mění, je tedy velmi důležitým symbolem, vyjadřující lidské chápání světa v určitém období.
Snaží se tedy najít vyvážení mezi faktorem symboličnosti a důležitosti architektury pro lidstvo a zároveň navrácení architektury k individuálnímu jedinci a také k samotné přírodě.
Dům stojí u paty smíšeného lesa, ke kterému se obrací svými zády, a naopak se otevírá směrem ke svažité louce, klesající k řece. Díky sklonu terénu vidíme z příjezdové cesty od lesa pouze vrchní patro domu.
Hlavním konceptem je rozdělení tohoto podlaží na dva kvádry, rozestupující se od středové terasy v šikmých úhlech a vstřebávající maximum slunečních paprsků.
Uprostřed mezi holými zády domu, která jsou obložena cedrovými šindeli, vzniká volný prostor s výhledem na řeku. Obě části prvního patra mají svůj vlastní vstup.
První patro je věnováno ložnicím, v levém kvádru se nacházejí dva apartmány se samostatnými koupelnami, přičemž největší ložnice na kraji může nabídnout výhled jak na řeku, tak na blízký les.
V pravé části jsou dva srovnatelné pokoje pro děti s jednou společnou koupelnou. Z obou křídel prvního patra vede samostatné schodiště do společného přízemí, propojeného pod terasou do jednoho celku.
Točité ocelové schodiště rudé barvy, vedoucí z levé části prvního patra, rozděluje přízemí na dva funkční prostory. Levá část je spíše společenská a odpočinková a jsou zde situovány obývací pokoj a jídelna. Pravá část slouží přípravám jídla v kuchyni a sanitárnímu a technickému zázemí.
Zalomený tvar půdorysu poskytuje velkorysou plochu pro soukromou terasu, navazující na vnitřní prostor. Terasa funguje jako přirozené prolnutí domu a okolní přírody, přičemž architekti ponechávají kameny na svých místech a terasa se kolem nich jen oblévá.
Stejně tak na okrajích terasy mají své místo padlé kmeny stromů. Dům se tak stává součástí krajiny a krajina součástí domu.
V obklopení stromů a solitérních balvanů vypadá dům v krajině velmi přirozeně a příjemně. Šindele z cedrového dřeva pokrývají celé dva bloky prvního podlaží, které levitují nad bíle omítnutým přízemím.
Kanadský nebo také červený cedr je rovněž použit na terase v podobě světlých palubek. Je to dřevo s dlouhou životností a v Kanadě i v Severní Americe je s oblibou hojně používáno kvůli své vysoké odolnosti vůči škůdcům i nepříznivým povětrnostním podmínkám. Dřevo je použito i na podhledy v interiéru v přízemí a podlahy v prvním patře.
TEXT: Karolína Hausenblasová, FOTO: Ulysse Lemerise Bouchard (YUL Photo)
KONTAKTY: MU Architecture (architektonický návrh), 4316 Boul. St-Laurent suite 301, Montreal, QC, H2W 1Z3, T. 514 907 9092 | F. 514 360 3712 | info@architecture-mu.com, www.architecture-mu.com
Les Terrasses Cap-à-l’Aigle: www.terrassescapalaigle.com