Obývací prostor využívá nádherný výhled na oceán, při kterém se skvěle relaxuje na velké sedačce nebo zastřešené terase s lehátky. Do dalších pater se lze dostat po schodech nebo výtahem.
Strop obložený surovými dřevěnými prkny v různě barevných odstínech tvoří atraktivní kontrast s nábytkem v moderním stylu. Na první pohled upoutá nejenom zajímavě řešený strop, ale i stolek z exotického dřeva.
Při pohledu do tohoto prostoru je patrné, že schodiště nemá pouze praktickou funkci, ale tvoří významný vizuální prvek. Při večerním posezení se hodí teplo ze závěsného krbu, který je současně módním designovým doplňkem.
Díky výšce stropu obývacího prostoru bylo možné vestavět „lávku“, která vede od schodiště přes celou délku společenské místnosti k další vestavbě. Navíc současně vytváří optický předěl mezi jednotlivými zónami.
Na tomto schodišti vyniká krása použitých přírodních materiálů, a sice různých druhů kamene a masivního dřeva. Na malé komodě našla svoje místo socha geparda, který představuje jeden ze symbolů Jižní Afriky.
S ohledem na tmavý odstín barvy dřeva, použitého na schodiště, bylo nutné celý prostor opticky odlehčit. Proto se architekti rozhodli pro zábradlí z bezpečnostního skla, které je dle potřeby použito téměř v celém domě.
V ložnici pro hosty, která je umístěna v přízemí, představuje výrazný prvek postelové čelo v barvě čokolády, které je vyrobeno z korku. Skříně z tmavého dubu dodala na zakázku firma Fieldman Family Cupboard.
Podlahy z kartáčovaného dubu, které dodávají prostoru příjemné teplo, vyrobila firma Oggie Hardwood Flooring. Do dřevěné dubové vestavby ve společenské místnosti se lze dostat po „lávce“, vybíhající od hlavního schodiště.
Veškeré kuchyňské potřeby jsou ukryté za plnými dvířky jednotlivých skříněk, vyrobených na zakázku. Architekti zde instalovali kuchyňský ostrůvek s integrovanou varnou deskou a troubou od italské společnosti Smeg.
Obývací prostor osvětluje nádherný lustr od italské společnosti MM Lampadari. Jmenuje se Leaf a navrhl ho jeden z předních italských designérů Matteo Zorzenoni, který tvoří pro významné značky.
Tato ložnice s terasou a čelní stěnou, která se dá téměř celá otevřít, nabízí jedinečný výhled na moře. I když je místnost otočena směrem do klidného, nerušeného prostředí, pro větší intimitu je vybavena také žaluziemi.
Za roztaženými žaluziemi se otvírá nekonečná vodní plocha Atlantiku. I když to tak na první pohled nevypadá, prostor interiéru odděluje od vody nejenom vzdálenost, ale také zábradlí z bezpečnostního skla.
Otvor v podlaze terasy slouží pro rostliny, zasazené o patro níž. Vizí architektů bylo, aby mohly volně prorůstat domem a přinášet tak do interiéru zdravé prostředí a příjemnou a pohodovou atmosféru.
V prostoru na úrovni zahrady se nacházejí sochy jihoafrického sochaře Anguse Taylora, který je známý používáním náročných materiálů i odvážným vizionářským přístupem ke svým dílům.
Kuchyně spojená s jídelnou a obývacím prostorem má jednu stěnu obloženou dřevem, na druhou architekti použili betonovou stěrku. Nábytek a veškeré doplňky pocházejí z jihoafrického designového studia Cécile & Boyd.
Ložnice pro hosty nese prvky holistického konceptu, který je typický pro značku Cécile & Boyd. Její součástí je také koupelna, kterou tvoří samostatně stojící vana a sprchový kout s umyvadlem a toaletou.
K hlavní ložnici přiléhá tato vzdušná šatna s koupelnou, která je vybavena zrcadlovými skříněmi, podlahovým topením a sanitárním zařízením od firmy ProjiSpec. Teaková lavička je od tradiční africké značky Weylandts.
Dům je pojatý jako uskupení různorodých bloků, které vypadají, jako by vyrůstaly z horského úbočí, přičemž horní patra jsou přístupná z ulice. Přelivový bazén umístěný v prvním podlaží nabízí krásný výhled na Cliftonský záliv a pohoří Dvanáct apoštolů.
Dům je pojatý jako uskupení různorodých bloků, které vypadají, jako by vyrůstaly z horského úbočí, přičemž horní patra jsou přístupná z ulice. Přelivový bazén umístěný v prvním podlaží nabízí krásný výhled na Cliftonský záliv a pohoří Dvanáct apoštolů.
Prosklená otvíravá stěna této ložnice nabízí přímé propojení s velkou terasou, ve které je zapuštěný bazén. Při nevlídném počasí je možné si zatopit v krbu integrovaném ve stěně, obložené kamennými deskami.
Prakticky zcela otevřený prostor luxusní rodinné rezidence nabízí svým obyvatelům i návštěvníkům ojedinělé výhledy a absolutní komfort bydlení 21. století.
Stavba se nachází v Cliftonu, což je předměstí Kapského Města. Dostanete se k ní po Kloof Road, která se vine podél západních svahů Lví hlavy. Celá tato lokalita je tak chráněná proti větrnému počasí, panujícímu v této části Jižní Afriky.
Roky před tím, než se oblast začala rozvíjet, byl svah pokrytý lesem a pásy přírodní vegetace keřů a vřesovišť.
Dnes je toto území oblíbené zejména pro malebnou krajinu, plnou nádherných písečných pláží, kamenitých zátok, fantastických západů slunce nad Atlantským oceánem a pohoří Dvanáct apoštolů, nacházející se na jižní straně.
První, s čím se architekti museli vypořádat, byl strmý svah, který bylo třeba odkopat, čímž vznikl prostor pro základy.
Bydlení je koncipované jako překrývající se blok, které se vypínají po straně hory, přičemž horní, soukromé části jsou dostatečně chráněné před zvědavými pohledy a hlukem z ulice.
„Koncepční přístup k designu znamenal rovněž obnovu vlastností přírodní krajiny,“ říká architekt Phillippe Fouché z jihoafrické architektonické kanceláře SAOTA, který celý projekt vedl.
„Spodní část budovy se samostatným bytem je pojata jako ,těžký kamenný sokl´, jehož vnější část tvoří z části gabionová fasáda, interiér chrání tmavě mořený dub, a to vše stojí na betonovém základě vypínajícím se vzhůru po úbočí.
Nelze přehlédnout jakýsi přechodový prostor, který je pojatý jako zelená terasa a prostranství pro venkovní grilování, jež by mělo evokovat krajinu s listnatými stromy a keři.
Všechny úrovně domu jsou propojené precizně zpracovaným dřevěným schodištěm, které v jednotlivých částech domu přizpůsobuje svůj vzhled aktuálnímu pojetí daného místa, jímž prochází.
Vertikálně upevněné laťkoví vytváří přes další část domu obal, zachovávající intimitu prostředí uvnitř. Jelikož se ve skutečnosti jedná o screenové rolety, dají se otevírat či zavírat a upravovat dle potřeby přirozeného světla a stínu uvnitř interiéru.
Co je na celé věci vtipné, je fakt, že i když máte pocit, že jde o dřevo s jeho dokonale probarvenou strukturou, jak ji umějí zaonačit nestálé povětrnostní podmínky oblasti Kapského Města, je to jenom iluze, protože celá struktura je vyrobena z lehkého odolného hliníku v odpovídající povrchové úpravě.
„Obytné patro je umístěno tak, aby navazovalo na svah hory, což obyvatelům zaručuje ještě větší soukromí a rovněž i mnohem větší ticho.
Stojíte na terase a vlastně si připadáte jako v kině, kde se před vámi rozehrávají různé vizuální obrazy,“ říká Phillipe Fouché. „Optickému rozšíření prostoru napomáhá i prostranství, směřující k horskému úbočí.
Nejenom že přes ně lépe proudí vzduch a dům má více přirozeného světla, ale nabízí také příležitost k další výsadbě.“ Betonový strop v tomto podlaží je obložený dřevěnými prkny ponechávajícími si hrubou strukturu.
Důraz na přírodní materiály je patrný i na dřevěných podlahách a některých zařizovacích předmětech.
Až nad pomyslnými vrcholky stromů, tedy v nejvyšší úrovni domu, je umístěná hlavní ložnice, v níž se potkává bílý mramor a světlé dřevo. Nejenom zde, ale i v ostatních prostorách jsou použity otvírací skleněné stěny.