Skládačka z rozličných kvádrů s názvem Castaños House mezi sebou vytváří prázdný prostor, definovaný zeleným atriem. Tato vnitřní zahrada se tak stala ohniskem, které je společným jmenovatelem jinak zdánlivě nesouvisejících objemů.
Při východním okraji jihoamerického kontinentu na 34. rovnoběžce leží argentinské hlavní město Buenos Aires, rozkládající se na pobřeží zálivu Atlantského oceánu, zvaném Rio de la Plata.
Estuár (nálevkovité říční ústí) rozděluje státy Argentinu a Uruguay, jejichž hlavní města na sebe hledí přes zakalenou oceánskou hladinu. V oblasti delty dvou významných řek Paraná a Uruguay převládá mírně vlhké subtropické podnebí.
Voda je zde převážně bahnitá, břehy jsou tvořeny naplaveninami a sedimenty. Mezi členitým říčním tokem pokrývá zem hustá vegetace, vyrůstající ze zeminy bohaté na živiny.
Pozemek se nachází na okraji třináctimilionové aglomerace Gran Buenos Aires. Město Tigre, které se v roce 2019 stalo místem realizace domu Castaños, je od centra vzdálené asi 28 kilometrů severně.
Zástavbu zde jako přirozená hranice ukončuje řeka Luján, která se nedaleko odtud také vlévá do oceánu.
Snahu architektů ze studia Barrionuevo Villanueva Arquitectos, propojit jednotlivé objemy s rozličnou funkcí v jeden pospolitý celek, a přesto je v exteriéru přísně oddělit, znázorňuje konečná podoba domu.
Skládačka z kostek se zacykluje kolem zahrady v jádru dispozice, která ač vznikla druhotně, dostává se do hlavní role. Skrze uzavřené atrium, které je přístupné již ze vstupní haly, je přízemí propojeno fyzicky i vizuálně.
Vzdušná ocelová konstrukce je zatížena masivním objemem prvního patra, které ztěžka dosedá na obvodovou linii s mírným přesahem. Obě úrovně jsou odděleny nejen geometrií, ale také strukturou a barvou.
Paleta je však nenápadná, obsahuje klasickou kontrastní dvojici. Černý kov a bílou omítku v přízemí doplňuje také šedá zeď. Směsice tvarů a linií zdánlivě nemá žádný řád.
V kompozici horizontál a vertikál je zamícháno také několik neortogonálních prvků, které se bijí o pozornost.
Stěna, která má převážně funkci zakrýt vnitřní atrium, je přímo v místě zeleného nádvoří proložena naddimenzovanými otvory, které propouštějí sluneční světlo, ale jistě i pohledy z přilehlé ulice.
Další oči poutající atrakcí je velkolepé schodiště z betonových desek, gradující k hlavnímu vstupu do domu. Stavba je chaotickou syntézou mnoha prvků, které ukotvuje pouze středové vzduchoprázdno.
TEXT: Karolína Hausenblasová, FOTO: Viramonte, Gonzalo . Instagram @gonzaloviramonte
BARRIONUEVO VILLANUEVA ARQUITECTOS (architektonický návrh), Instagram: @brr_vll_arq, E-mail contact office: arquitectovillanueva@yahoo.com