Byt proměněný v horský chalet
Základním materiálem použitým v tomto interiéru je dřevo, konkrétně dubové podlahové krytiny Kährs, které doplňují skleněné a zrcadlové plochy a jednobarevné textilní čalounění.
Jídelní stůl z masivního dřeva má pod deskou integrované praktické velké zásuvky. Vzdušnost prostoru architekt zachoval použitím jednoduchých lavic místo klasických jídelních židlí.
Jídelní lavice jsou vlastně multifunkční. Jedna má v zadní části integrovanou televizní obrazovku, opěradlo druhé tvoří součást obložení stěny. Čalounění je od firmy Polstrin Design.
V celém bytě architekt spotřeboval kolem 300 m2 dubových krytin švédské značky Kährs v tmavším dekoru Dub Ydre. Použil je nejenom na podlahu, ale i na obklady stěn, stropu a současně i pro výrobu nábytku.
V interiéru našlo místo broušené sklo, které paní domu schovávala po babičce. Cenný „poklad“ tak dostal nový smysl využití.
Architekt Milan Jirouš se vyhýbá policím, které považuje za místa k hromadění zbytečností. Přesto ale v bytě pár horizontálních ploch vzniklo a dalo vyniknout kráse českého křišťálu.
Prostor bytu s plochou pouhých 55 m2 opticky zvětšují zrcadla. Není třeba se jich bát, protože časem si na ně člověk zvykne a vlastní osobu v nich prakticky nevnímá, pouze větší prostor.
Prázdné horizontální plochy by vypadaly opuštěně. Originální interiér s převahou dřeva ovšem vyžaduje originální doplňky. I proto skvěle posloužila váza z broušeného skla, kterou majitelka zdědila po babičce.
Vícevrstvé podlahy Kährs jsou lepené, tedy klasický sendvič s povrchem z masivu, takže jsou tvarově stálé a nekroutí se. Dají se lepit na stěny, strop a v paneláku trochu odhluční byt. Také se z nich vyrábí nábytek.
Povrch lamel ošetřený přírodním olejem je upravený přírodními technikami, zvýrazňujícími povrch dřeva, jako je kartáčování, ruční škrábání a opracování Riverstone.
Malý výklenek v ložnici, sousedící s chodbou, do které přivádí během dne přirozené světlo, je prosklený. Pro větší intimitu prostředí ho lze večer zakrýt závěsem.
Čalouněná postel s vysokým čelem je vyrobená na zakázku královehradeckou firmou Polstrin Design. Aby zůstala zachována vzdušnost interiéru, architekt do ložnice vybral dveře z klasického čirého skla.
Obložení stěn posloužilo jako důmyslný prostor pro vybudování úložných prostor, které pomáhají interiéru zachovat puristický styl. Můžete zde tak například najít i pračku se sušičkou.
Stejně jako v celém bytě, i v koupelně bylo použito dřevo. Nechybí optický trik se zrcadly, která prostor příjemně zvětšují. Dostatečné větrání zajišťuje klasické okno, pro větší soukromí opatřené závěsy.
Koupelna navazuje na ložnici, od které je oddělena dveřmi z transparentního skla. Do interiéru se vešel sprchový kout, menší vana a umyvadlová skříňka. Velmi pěkně vypadá kombinace velkoformátové dlažby a mozaiky.

Luxusní interiér ve stylu chaletu, připomínající alpská letoviska, navrhl architekt Milan Jirouš v netradičním prostředí panelákového bytu.

Základem materiálového minimalismu se stalo dřevo, konkrétně dubové podlahové a obkladové krytiny, doplněné sklem a textilním čalouněním.

V určitém životním období člověk zjistí, že by si místo péče o dům a zahradu rád užíval také jiné věci, například cestování.

K takovému rozhodnutí dospěli i manželé, jejichž děti vylétly z hnízda, a tak se jejich potřeba velké obytné plochy smrskla na rozměr běžného bytu.

Oslovili architekta Milana Jirouše, který původní dispozici panelákového 3+1 proměnil vybouráním příček ve vzdušné 2+kk, jež navíc opticky zvětšují velké plochy zrcadel.

„Lidé se nejdříve zrcadel bojí, že na sebe budou pořád koukat, ale po nějaké době už se nevnímáte,“ říká architekt. Jak dodává, vznikne takzvaný upíří efekt, kdy se lidé přestanou v zrcadle vidět, ale naopak oceňují velkorysost prostoru.

Základ interiéru bytu o rozloze 55 m2 představuje minimalistické pojetí materiálů a tvarů, které prostor sjednocují a vytvářejí ho pocitově větší a vzdušnější. K této stylové čistotě se přidává i čalounění v jednotném odstínu holubičí šedi.

Celý byt je obložený dřevěnou předstěnou, za kterou architekt schoval množství úložných prostor. Také stůl má zásuvky na uschovávání drobností, takže připomíná stoly z dob našich předků.

Televize by podle architekta neměla být dominantou interiéru, proto ji originálně skryl v zádech sedačky. Stejně tak na první pohled není vidět ani topení, rovněž schované pod obložením.

Do „čistého“ konceptu patří i nábytek bez viditelných madel a úchytů, který se otevírá systémem push up, tedy pouhým zatlačením na dvířka.

Pozornosti architekta neušel jediný detail, natož pak vstupní dveře, se kterými si rovněž pohrál – z vnitřní strany jsou zrcadlové s téměř nepostřehnutelnou nerezovou klikou.

„Vstupní dveře vnímám jako prvek k odchodu, takže se je snažím pocitově v interiéru upozadit nalepeným zrcadlem. Jednak se v něm prohlédnete, jak vypadáte, než vyjdete na veřejnost, což je užitečné.

A současně někdy zafungují i jako dobrý vtip, když přijde návštěva, protože nemůže najít cestu ven. A je na majiteli, kdy jí tu cestu ukáže,“ uzavírá architekt Milan Jirouš. Ostatně, moc dalších dveří zde nenajdete.

Kromě těch vstupních zůstaly pouze troje a jenom dveře u toalety vytvářejí soukromí mléčným sklem, ostatní, včetně dveří u koupelny či ložnice, jsou z čirého skla.

Díky originálnímu využití dřeva a dalším promyšleným detailům tak vzniklo dokonale útulné bydlení, lákavé snad pro všechny lidské smysly.

TEXT: Lucie Hanzlová, FOTO: Petr Mužík

KONTAKTY: GENERÁLNÍ DODAVATEL: Architekt Milan Jirouš, s. r. o., Krkonošská 186, 543 01 Vrchlabí, www.jirous.cz

PROJEKTANT: Ing. arch. Milan Jirouš, Ing. Petr Mužík

DODAVATEL PODLAHOVÝCH KRYTIN: Kratochvíl parket profi, Showroom KPP v Moravanech u Brna, Bohunická cesta 1/328, 664 48 Moravany u Brna, Showroom KPP v Praze, Obchodní 265, 251 01 Praha – Čestlice, www.kpp.cz

DODAVATEL A VÝROBCE SEDACÍCH SOUPRAV A ČALOUNĚNÍ: Polstrin Design, s. r. o., Pražská tř. 685, 500 04 Hradec Králové, www.polstrin.cz