Vyrostla na místě někdejší zemědělské usedlosti, s respektem k okolní přírodě a s odkazem na původní objekt, který jeho obyvatelé opustili po druhé světové válce. Ten postupně chátral a nakonec zcela zanikl.
K charakteristikám tradičního šumavského domu patří výrazná hmota a typická mohutná sedlová střecha, která i v minulosti pomáhala obyvatelům hor zvládat přívaly sněhu, který pravidelně v zimě Šumavu zasypává.
Na rozdíl od řady novostaveb, nevhodně kontrastujících s tradiční zástavbou i okolím, je objekt horské farmy důkazem, že i moderní realizace může proběhnout s citem a respektem k prostředí, v němž se nachází.
Velkou zásluhu na tom má renomované architektonické studio ALFAPLAN
České Budějovice, jemuž majitel farmy Luboš Frank zakázku svěřil. Cílem bylo maximálně využít lokální
zdroje a zachovat kouzelnou energii místa.
Například veškerý kámen, použitý na obložení i uvnitř domu, pochází z výkopových prací při stavbě základů, také dřevo, díky němuž objekt přirozeně zapadá do přírody, je výhradně ze šumavských lesů.
Ochraně unikátního ekosystému je podřízena i péče o bezprostřední okolí farmy. Interiérům, evokujícím
místy severský styl, vládnou přírodní barvy i materiály. Čistě bílá výmalba dává vyniknout prkenným podlahám, masivní nábytek je ze dřeva šumavského smrku, použitého i pro obklady v exteriéru domu. Pozornost přitahují zajímavé detaily:
například čela postelí z ovčí vlny ladí s polštáři a přehozy se stejným dekorem. Stěny zdobí ručně vyráběné textilní dekorace/tapisérie a obrazy s přírodními motivy, nenásilně doplňující dechberoucí výhledy.
TEXT: redakce, FOTO: archiv