Tichomořské sídlo Matta Damona
Rozlehlá zastřešená terasa poskytuje příležitost k odpočinku i k venkovnímu stolování. Navazuje na ni otevřený relační prostor s velkorysým bazénem, jehož soukromí chrání hradba vzrostlé zeleně, která celý areál obklopuje a stejně jako vodní plocha je zdrojem potřebné svěžesti.
Prosklené vstupní atrium rezidence postavené v roce 2004 podle návrhu Granta Kirkpatricka propouští do navazujícího interiéru velkou dávku denního světla. Dům je dokonalou ukázkou práce s tradicemi kalifornského stylu v kontextu s novými modernistickými trendy.
Rozlehlá zastřešená terasa poskytuje příležitost k odpočinku i k venkovnímu stolování. Navazuje na ni otevřený relační prostor s velkorysým bazénem, jehož soukromí chrání hradba vzrostlé zeleně, která celý areál obklopuje a stejně jako vodní plocha je zdrojem potřebné svěžesti.
V rámci společenské části rezidence mohou její majitelé i hosté využívat například hernu s kulečníkem, odkud je k dispozici přímý výstup do navazující zahrady s venkovním dětským koutkem.
Venkovní stolování je díky posuvným proskleným stěnám organicky propojeno s jídelnou se stolem pro deset osob. Kontinuitu mezi interiérem a exteriérem umocňuje velkoformátové zrcadlo, evokující okno.
Kontrastní vyznění společenské zóny využívá kombinace tmavého dřeva, použitého jak k obkladu podlahy a stropu, tak k realizaci stupňů vzdušného bočního schodiště. Tvůrcem asymetrického křesla Nautilus je ikonický designér 20. století Vladimir Kagan.
Hřejivé mahagonové dřevo použili návrháři i pro nábytek do velkoryse pojaté šatny. Už tak rozlehlý půdorys místnosti opticky násobí zrcadlové čelní plochy vestavěných skříní.
Hodnotu nemovitosti, kterou v současnosti Matt Damon prodává, zvyšuje i bujná zeleň pečlivě udržovaného pozemku, která díky bohatému prosklení fasády přirozeně prostupuje do vnitřního prostoru.
Herna s výrazně dekorativním vyřezávaným kulečníkovým stolem v podstatě plynule navazuje na přízemní společenskou zónu, od níž je oddělena vyvýšeným pódiem z mahagonového dřeva. To vlastně funguje zároveň jako základní podesta bočního schodiště se stupni ze stejného materiálu, který byl použit rovněž k obkladu stropu se zapuštěnými svítidly.
Herna s výrazně dekorativním vyřezávaným kulečníkovým stolem v podstatě plynule navazuje na přízemní společenskou zónu, od níž je oddělena vyvýšeným pódiem z mahagonového dřeva. To vlastně funguje zároveň jako základní podesta bočního schodiště se stupni ze stejného materiálu, který byl použit rovněž k obkladu stropu se zapuštěnými svítidly.
Vysoký podíl přírodních surovin v čele s hřejivým dřevem se projevuje rovněž na nábytku a ostatním interiérovém vybavení. Stejně jako celá rezidence odráží spojení tradiční španělské koloniální architektury a kalifornského modernismu.
Usínání i probouzení v komfortním dvojlůžku s „okřídleným“ čelním panelem, prošívaným ve stylu Chesterfield, zpříjemňují zvuky okolní přírody z venkovního prostoru, zpřístupněného prosklenými dveřmi.
V ložnici hostinského apartmá určitě zaujme půvabný koberec od Visionnaire s ikonickým motivem tropických motýlů. I tento interiér prozrazuje jemnou inspiraci tropickým stylem.
Z pokoje pro hosty v horním podlaží lze posuvnými dveřmi vyjít na prostornou terasu s posezením, nabízející výhled do okolní vzrostlé zeleně. Propojení s přírodou nestojí v cestě ani subtilní zábradlí.
Vzhled zahrady umocňuje úrovňové řešení části pozemku kolem domu. Do vyvýšené terasy je zapuštěn komfortní bazén, vířivka i vodní nádrž pro Koi kapry.
Součástí hlavního apartmá je velkoryse pojatá koupelna v lázeňském stylu se čtvercovou masážní vanou. Osvětlení tohoto prostoru je integrováno do částečného dřevěného pohledu.
Náznakově havajský charakter celé rezidence podtrhuje venkovní lanaiský pavilon s otevřeným obývacím pokojem, kuchyní a jídelnou. Dokonale chráněni zelenou hradbou stromů si i noví majitelé rezidence budou moci užívat relaxaci bez obav z narušení soukromí.

Poprvé za celá desetiletí se věhlasný americký herec stěhuje daleko od svého dlouheletého parťáka, kolegy a nejlepšího přítele, neméně populárního Bena Aflecka. Svou luxusní rezidenci, kterou měl v jeho sousedství, posílá dál do světa.

Společně s rodinami se do čtvrti Pacific Palisades v Los Angeles přestěhovali už v roce 2012. Dům se sedmi ložnicemi, deseti koupelnami a ohromujícím atriem s okny ve stylu clerestory, který si tehdy Matt s manželkou Lucianou koupili za patnáct milionů dolarů, teď nabízejí za cenu o šest milionů vyšší.

Rodák z Cambridge se totiž brzo stane Newyorčanem. Za nový byt se šesti ložnicemi v Standish v Brooklyn Heights, situovaný v impozantní budově postavené ve stylu Beaux-Arts, zaplatili rekordních 16 745 milionů dolarů.

Jeden z nejoblíbenějších bytových komplexů ve „Velkém jablku“ ovšem patří k nejvyhledávanějším adresám, ani v této exkluzivní komunitě tedy hvězdný herec nebude mít rozhodně o prestižní sousedy nouzi.

Za všechny jmenujme například jeho kolegu z Massachusetts Johna Krasinskiho s manželkou Emily Blunt, kteří tu žijí od roku 2019, nebo Paula Giamattiho.

Vraťme se ovšem zpět do Kalifornie, do soudobé prostorné, elegantní a vytříbené rezidence Matta Damona v Mekce filmového průmyslu.

Relaxační oáza se soukromou vstupní branou, vzdušným otevřeným půdorysem a celkovou rozlohou 1250 čtverečních metrů je více než dostatečně velká, aby pojala veškerý myslitelný komfort, který si mohou celebrity Damonovy úrovně dopřát.

Kromě velkorysé společenské zóny s domácím kinem, hernou, barem a vinotékou disponuje samozřejmě také potřebným zázemím pro majitele sídla, kteří si cení soukromí a společný samozřejmě nechybí ani masážní místnost.

Vysoká okna a posuvné skleněné dveře stírají hranice mezi vnitřním a venkovním prostředím, což umožňuje svobodu pohybu mezi všemi částmi obytného interiéru a svěží zahradou s rybníkem, který se hemží koi kapry.

Venkovní prostor doplňuje celebritami oblíbený kaskádový vodopád, rozsáhlý dětský koutek a havajský Lanai pavilon, samozřejmostí je rozlehlá jídelní terasa pro stolování pod širým nebem.

Tady všude mohou obyvatelé rezidence i jejich hosté trávit dlouhé bezstarostné hodiny aktivním i pasivním odpočinkem, honosnými večírky a zábavou, stejně jako intimním odpočinkem, obklopeni krásnou přírodou i nabídkou vybraných pokrmů, připravovaných či.

Domácky hřejivému, bohatě prosvětlenému, příjemnému a zároveň elegantnímu prostoru kulinářského zázemí dominují vybrané materiály v čele s tmavým mahagonovým dřevem a kamennými obklady stěn a podlahy.

Žádná hostina se samozřejmě neobejde bez kvalitního pití, o něž není dispozici v široce zásobeném vinném

sklepě s degustační místností rozhodně nouze.

Se skleničkou v ruce lze k relaxaci využít i hernu, dostatečně širokou pro kulečníkový stůl, nebo odtud pokračovat posuvnými skleněnými dveřmi na čerstvý vzduch. Pobyt venku určitě osvěží i pár temp v rozlehlém bazénu s integrovanou vířivkou. Možnosti aktivního pohybu se tu ve formě domácí

tělocvičny pochopitelně nabízejí také pro fitness nadšence.

Rezidence postavená v roce 2004 je dílem Granta Kirkpatricka, jehož tým, zastřešený firmou Kirkpatrick Architects, pracuje s tradicemi kalifornského stylu v kontextu s novými modernistickými trendy.

Ovšem Matt s partnerkou jí vtiskli nepřehlédnutelnou osobitost, danou vynikajícím vkusem páru, patrným

už v jejich předchozím domě ve španělském stylu na Miami Beach. Nový majitel rozsáhlé nemovitosti,

prodchnuté charismatem „dobrého Willa Hantinga“, bude mít možnost zabydlet se v prostředí zámožné

čtvrti v západní části proslulého města andělů, nacházející se mezi Brentwoodem na východě, Malibu

a Topangou na západě, Santa Monicou na jihovýchod, stejnojmenným pohořím na severu a Santa Monica Bay na jihozápadě.

Uzavřený areál je navíc pouhých pár minut vzdálený od nového nákupního a zábavního komplexu známého jako The Palisades Village a prestižního venkovského klubu Riviera, s rychlou dostupností do Santa Moniky, Beverly Hills a na letiště LAX. Není divu, že místo, zvané Hollywood 21. století, jako vosy na med přitahuje nejen celebrity filmového průmyslu, ale i sportovní a hudební hvězdy.

Patří mezi ně například Dan Aykroyd, Chevy Chase, Billy Crystal, Julia Louis-Dreyfus, John Goodman, Steven Spielberg, Kate Hudson či Diane Keaton. Ti všichni, pokud tu už rovnou nebydlí, sem alespoň jezdí nakupovat.

Matt Damon, americký herec, filmový producent a scenárista debutoval v roce 1988 ve snímku Být dobrou matkou, do všeobecného povědomí se pak dostal po boku kamaráda z dětství Bena Afflecka snímkem Dobrý Will Hunting, kde ztvárnil hlavní roli.

Nejen že v něm hráli, ale jsou i spoluautory scénáře, za svůj výkon byl Damon nominován na Oscara. Exceloval rovněž jako opuštěný astronaut Mark

Watney ve sci-fi dramatu Marťan, který mu přinesl Zlatý glóbus za nejlepší mužský herecký výkon.

Nezapomenutelný byl rovněž jako Talentovaný pan Ripley, zaujal i jednou z hlavních postav válečného

dramatu Zachraňte vojína Ryana. S manželkou Lucianou Bozán Barrosovou vychovávají čtyři děti.

EXT: Alena Müllerová, FOTO: Alexis Adams, TopTenRealEstate.com