Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem.
Tři podlaží, tři obytná křídla a 900 metrů čtverečních podlahové plochy. Takové dispozice charakterizují moderní novostavbu, jemně zrcadlící prvky lokální architektonické tradice, která byla dokončena v únoru 2016 v jihoamerickém Ekvádoru.
Přesněji ve venkovské oblasti Cumbayá, ležící východně od hlavního ekvádorského města Quito. Kromě blízkosti rovníku, který je od Quita vzdálený pouhých 22 kilometrů, patří ke specifikům této lokality i vysoká nadmořská výška.
Samotná ekvádorská metropole se totiž rozkládá ve svahu stále aktivního vulkánu, takže i přilehlá Cumbayá, od níž je odvozeno jméno rezidence, leží ve výšce 2200 metrů nad mořem.
Během posledních několika let se do Cumbayá v doprovodu svých rodin stěhuje stále více finančně zajištěných rezidentů. Jejich zjevným cílem je vybudovat si rodinné zázemí mimo centrum velkoměsta, které ovšem zůstává snadno dostupné.
Rezidence Cumbayá vychází z návrhu architektonického studia Diego Guayasamin Arquitectos, které ho vytvořilo speciálně pro pozemek s rozlohou 2500 čtverečních metrů. Stavba parcelu logicky člení na dvě přibližně stejně velké části. První z nich je veřejnější.
Ta je dostupná i dobře viditelná od příjezdové cesty. Druhý úsek pozemku je výrazně soukromější a tvoří ho zahradní část, vymezená a zároveň i bezpečně krytá dvěma pravoúhlými křídly betonového obra.
Architekti zvolili sektorovou segmentaci tvarově nepravidelného pozemku hned z několika důvodů. Primárně vycházeli z již existující zástavby v okolí rezidence, která je poměrně hustá.
Na těsně přilehlých parcelách ze severní, východní i západní strany stojí další vily a rodinné domy. Podobná situace se opakuje také na jižní straně, kde pod příjezdovou komunikací pokračuje typická městská bloková zástavba.
Umístění i dispoziční řešení stavby ovlivnil také svažitý terén, do něhož architekti dům částečně zapustili.
Suterén představuje základnu pro dohromady tři výškové úrovně rezidence.
Investor, který je zároveň vášnivým sběratelem luxusních vozů a motorek, si v něm nechal stvořit parkovací stání, které svým designovým pojetím připomíná spíš výstavní halu pro početný vozový park než obyčejnou podzemní garáž. Kromě garáží se do zapuštěného podlaží vešly také posilovna a skladiště.
S prvním nadzemním patrem je suterén propojen prostřednictvím proskleného atria, jímž do podzemí vniká dostatek denního světla. Hlavní obytný prostor se skládá ze čtyř zón.
Srdcem domova a centrem všeho společenského dění v domě je multifunkčně pojatá místnost, spojující obývací pokoj s jídelním koutem.
Interiér místnosti je díky zvýšeným stropům vzdušný a je možné ho otevřít směrem na zahradní terasu s přilehlým bazénem, saunou a posezením u grilu.
Zbylé tři zóny připadají hlavní ložnici, opatřené vlastní šatnou a koupelnou, kuchyni a dalšímu obývacímu pokoji.
Každá z těchto zón se rozkládá v jiném ze tří křídel domu. Celé druhé nadzemní podlaží zastává jedinou funkci, a to domácí pracovny, kam je možné vystoupat po schodišti, nebo se sem nechat vyvézt pomocí výtahu.
Text: Klára Beščecová , Foto: Sebastián Crespo pro DIEGO GUAYASAMIN ARQUITECTOS