Třpytivá krása lustrů stále okouzluje. Oproti technicistním svítícím prvkům vnáší do místnosti jedinečný estetický zážitek.
Sebelepší interiér bez správného nasvícení není dokonalý. Proto architekti usilují o skloubení estetického a funkčního řešení osvětlení prostoru.
Návrh má dvě stránky – technickou, která se týká toho, kolik světla potřebujeme pro daný prostor, a stránku psychologickou, jež se zabývá tím, jak působí nasvícení prostoru na člověka.
Při návrhu osvětlení je nutné definovat potřeby lidí, kteří budou danou místnost užívat, při výběru svítidla hraje důležitou roli design, ale i jeho dispozice usměrnit světelné paprsky.
To se děje pomocí optického systému svítidla, například reflektor usměrňuje proud paprsků do světelného kužele, naproti tomu světelné zdroje s difuzním krytem světlo rozptylují.
V současné době jsou stále častěji využívány LED zdroje v podobě bodových svítidel, svítících lišt a pásků, které dokážou vytvořit v bytě různé světelné atmosféry.
V období jejich největšího boomu se zdálo, že lustr v parádním pokoji, tak jak ho měly zafixované předchozí generace, je již minulostí. Ale opak se stává pravdou.
Lustr, spojující v sobě funkčnost a estetickou jedinečnost, zůstává nadále vyhledávaným objektem designérů i architektů.
Lustry se skvěle se hodí do vstupních hal, obytných prostor, stylových i ultramoderních interiérů. Základem každého závěsného svítidla je mosazná, pochromovaná, pozlacená nebo jinak povrchově upravená kovová konstrukce.
Ta může mít libovolný tvar i počet ramen, na nichž jsou zavěšeny křišťálové ověsy, řetězy, misky či kaskády křišťálových perlí.
Za výrobou atraktivních lustrů, které zdobí rezidence i luxusní hotely v těch nejprestižnějších místech světa, stojí například značka Preciosa Lighting. Tým designérů šíří slávu českého skla po celém světě, jako například na světových přehlídkách designu v Miláně a Londýně, kde česká firma pravidelně představuje kreativní díla, spojující tradiční ruční výrobu s novými technologiemi.
Její designéři na základě uměleckých vizí přicházejí se stále velkolepějšími koncepty. Jejich základ tvoří nadále kovová konstrukce, klasické žárovky často nahrazují nízkonapěťové světelné zdroje, které rozzáří ručně foukané křišťálové sklo.
Svítidlo může zářit jednou barvou, nebo ji jemně měnit v odstínech bílé, zelené, modré, žluté a červené, a vytvořit tak neopakovatelnou atmosféru osvětlovaného prostoru.
TEXT: Alena Kodlová, FOTO: archivy firem