ZATÍMCO OD PŘÍJEZDOVÉ CESTY dům vypadá jako nevelká metalická chata pro dvě osoby, teprve z boku návštěvníka překvapí jeho nečekaná délka. Nemovitost bez problému pojme i osm lidí.
PODLOUHLÝ DŮM PŘEČNÍVÁ CELOU polovinou nad svažitým terénem, aby se doslova vnořil do náruče přírody. Přesahující, vytrčenou sekci vyvažuje tuhá a současně těžká část spojená se zemí.
REFLEXNÍ OBKLAD Z NEREZOVÉHO PLECHU odráží krajinu a barvy v měnících se ročních obdobích a umocňuje celkovou originalitu domu. Lesklé „dno“ stavby odráží násyp z oblázků.
UPROSTŘED STAVBY ZAČÍNÁ ČÁST vykonzolovaná nad klesajícím terénem. Nosná konstrukce se skrývá v podlaze a v sendvičovém obvodovém plášti.
POSUVNÁ I PEVNÁ OKNA DOSAHUJÍ velikosti dveří, v „přizemněné“ polovině jsou k nim připojeny lávky připomínající padací můstky, po nichž lze z jednotlivých místností vycházet na louku.
POHLED DO PROSTORNÉ JÍDELNY, umístěné v blízkosti vstupu do domu, na niž navazuje boční spojovací chodba, vedoucí k ložnicím a do druhé společenské zóny domu.
ATRAKTIVNÍ OBÝVACÍ POKOJ S KRBEM je vybavený celočalouněným, výrazně barevným sedacím nábytkem, který vytvořili architekti z designérského studia Makkink & Bay.
VZDUŠNÁ SPOLEČENSKÁ ZÓNA ve vznášející se části nemovitosti se pokouší o co nejtěsnější kontakt s přírodou, a to prostřednictvím velkolepých oken ve stěnách, světlíky ve střeše i centrálním průhledem v podlaze.
ČTYŘI DVOJLŮŽKOVÉ LOŽNICE za sebou připomínají obytné buňky s koupelnami. Stěny, strop i podlahy jsou vytvořeny ze světlého dřeva ve stylu venkovských domků.
LOŽNICE ZAUJMOU ŘEŠENÍM vestavných van, toalety jsou umístěny v nevelkých oddělených kabinetech.
ÚTULNOU LOŽNICI ZDOBÍ barevná textilní instalace, jejíž tvar byl počítačově vygenerován na základě uměleckého impulzu.
V JEDNÉ Z LOŽNIC MŮŽE strávit noc prakticky kdokoli, dům je začleněn do kolekce avantgardních domů, které byly postaveny k pronájmům. Nezisková společnost Living Architecture takto umožňuje veřejnosti poznávat to nejlepší z anglické architektury i přírody.
Futuristická stavba, imitující tvar anglické venkovské stodoly, boří zažité stereotypy a posouvá běžná architektonická měřítka. Celá polovina domu totiž balancuje na hraně svahu.
Extravagantní projekt rekreačního domu nazvaného Balancing Barn (Balancující stodola) pro společnost Living Architecture navrhla nizozemská kancelář MVRDV. S klasickým venkovským stavením má nemovitost společný jen tvar kubusu s valbovou střechou, čímž reflektuje místní architekturu a zachovává i krajinný ráz východoanglického hrabství.
Originální je umístění stavby nad klesající terén, stejně jako použití moderního konzolového řešení, kdy rovnováhu umožňuje tuhá konstrukce. Základem domu je masivní betonový obdélník, na němž je uložena lehká konstrukce.
Prvky nosné konstrukce jsou opláštěny dýhovanými deskami, takže v interiéru máte dojem, že jste uvnitř dřevostavby. Nejlépe dům charakterizují slova jednoho z autorů návrhu Winyho Maase: „Když se podíváte na Balancing Barn, napadne vás: Jak je to možné?
Neodporuje objekt zákonu gravitace? Snažili jsme se přesně vystihnout ten okamžik, kdy je stavba vysunutá co nejdále, ale nepřevažuje se, což působí možná trochu znepokojivě.“ Dům se doslova vrhá do náruče přírody, do blízkosti rostlin i živočichů.
Pozorování různorodého okolí je vypočítáno z několika úrovní. Nejprve se nabízí vnímání ze stejného stupně, v jakém jsou kmeny stromů, a dále, aniž by bylo nutné stoupat vzhůru, umožňuje dům kochat se přírodou z výšky.
Vpravém slova smyslu neobvyklý je koncept obývacího pokoje, který má ohromné prosklené otvory jak ve stěnách, tak ve střeše i v podlaze.
Obyvatelé tak mají spektakulární výhled do tří světových stran a také dolů na louku. Určujícím elementem interiérů se stalo neutrální a nadčasové dřevo použité jak na podlahy, tak i obklady stěn a stropů otevřených do střechy.
Stejný typ světlého dřeva byl použit i na kolekci nábytku, který navrhlo studio Makkink & Bay.
KONTAKT: MVRDV Architects, Achterklooster 7, 3011 RA Rotterdam NL, www.mvrdv.nl