Jistě jste už slyšeli o IoT neboli Internetu věcí. Pod touto zkratkou se skrývají všechna chytrá zařízení, a především ta, která nám mají zjednodušit každodenní fungování.
Základ by pak tvořila centrální jednotka, na kterou by se napojila všechna tato zařízení, a vy jste je mohli pohodlně ovládat třeba z tabletu nebo mobilního telefonu.
Co se týká kuchyní, tak jsou to například chytré chladničky, které jsou již dnes dostupné na trhu.
Samozřejmostí takové lednice je nenámrazový systém, cirkulační vzduchový systém a další vychytávky, které se postarají o správný chod lednice a čerstvost potravin. Její největší síla ovšem spočívá v operačním systému, který se napojí na internet.
Lednice dokáže detekovat spotřebu potravin a v případě těch chybějících upozornit, že došli. Nakonec je můžete rovnou nakoupit z lednice, respektive jejího obřího displeje na přední straně.
Samozřejmě ani ostatní spotřebiče nejsou pozadu.
Existují také chytré trouby, ve kterých můžete bez obav upéct hlavní chod i sladkou tečku na závěr. Spálení navíc nehrozí, protože trouba má přesný časovač a jídlo neustále kontroluje.
Samozřejmostí je odložený strat nebo pyrolýza, díky níž se trouba čistí prakticky sama. Další funkcí, kterou již disponují některé trouby je paměť. Přes aplikaci zadáte troubě recept, který si bude pamatovat a následně také nastavíte program a dobu pečení.
Až si své oblíbené jídlo uděláte, stačí kliknout na recept a trouba se již na pečení sama připraví, vybere program a nastaví dobu pečení dle vámi zadaných pokynů.
A takhle bychom mohli pokračovat k chytrým varným deskám, které nikdy nespálí žádný pokrm, chytrým multifunkčním mikrovlnkám, mixérům, domácím pekárnám nebo myčkám. Zanedlouho přijdou do našich kuchyní chytré spotřebiče, které budeme moci jednoduše ovládat.
Chytré kuchyně 21. století totiž nebudou sestávat jen z krásných a moderních materiálů kuchyňské linky, ale především nám ulehčí život.